Reklama

Kościół

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

Ewangelia J 14, 23-29

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

Niebo nie jest w stanie pomieścić Boga, a co dopiero człowiek. Jest to niemożliwe. Jednak Bóg sam przekracza tę granicę. Jezus mówi w Ewangelii, że może zamieszkać na stałe w człowieku. Są tylko pewne warunki.

2. Słowa klucze

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy.

Oryginał grecki Ewangelii używa słowa „mone”, które oznacza nie tylko czasowe miejsce pobytu, ale zamieszkanie na stałe. Bóg chce się związać z człowiekiem na zawsze. Chce, żeby nic tej więzi miłości nie rozerwało. Pozostawia jednak każdemu człowiekowi wolną wolę.

Są dwa warunki, aby Bóg mógł we mnie zamieszkać: miłość i zachowywanie Jego nauki. Bóg sam daje nam receptę jak kochać Boga i ludzi w Swoim Słowie, szczególnie w przykazaniu miłości i 10 przykazaniach Bożych. Zachowywanie Bożej nauki, to zwracanie uwagi na to, co mówi Bóg w Ewangelii i w Kościele oraz branie sobie do serca Bożej nauki.

Miłość i posłuszeństwo Bogu otwierają Bogu drzwi na oścież, aby mógł w nas zamieszkać na stałe.

Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy.

Jezus nie pozostawia nas nigdy samych, nawet jeśli Go nie widzimy i nie czujemy. Bóg Ojciec w imieniu Jezusa posyła nam Ducha Świętego. Jezus nazywa Go greckim słowem „Parakaleo”, co dosłownie oznacza kogoś, kto mówi w czyimś imieniu. Duch Święty mówi do nas w imieniu Boga i mówi w naszym imieniu do Boga.

Paraklet, Pocieszyciel nie przynosi tylko pocieszenia emocjonalnego, ale nam stale towarzyszy, zachęca do wytrwałości w wierze, broni w nas prawdy Ewangelii i pewności, że Jezus żyje. Duch Święty jest obecny i działa we wspólnocie Kościoła. Przypomina nam stale słowa Jezusa.

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam.

Reklama

To zdanie z ewangelii słyszymy podczas Mszy świętej. Jezus przypomina nam przed przyjęciem Komunii Świętej, że chce nam dać swój pokój. Wiele rzeczy w tym świecie będzie chciało zburzyć nasz pokój. Jezus mówi, że ten pokój, który On daje nie zależy od warunków zewnętrznych. Nikt i nic nie może go nam zabrać. Duch Święty będzie bronił w nas pokoju.

3. Dziś

Bóg pragnie zamieszkać we Mnie na zawsze. Jaka jest moja reakcja na to pragnienie Boga? Co przeszkadza mi otworzyć na oścież drzwi mego życia dla Boga? Poproszę Ducha Świętego, aby nauczył mnie słuchać Jezusa i nie lękać się otwierać dla Niego szeroko mego serca i życia.

2022-05-21 23:20

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy

2022-06-30 15:42

[ TEMATY ]

NATO

PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

Szczyt NATO w Madrycie był historyczny i potwierdził to, co mówiłem prezydentowi Władimirowi Putinowi przed agresją, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji na koniec szczytu Sojuszu. Jak dodał, Rosja chciała "finlandyzacji NATO, a dostała NATO-izację Finlandii".

"Mówiłem Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś" - oświadczył Biden.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w lipcu nie będzie papieskich audiencji ogólnych

2022-07-01 12:42

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Natomiast na audiencjach prywatnych Franciszek przyjął dzisiaj prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kard. Luisa Francisco Ladarię Ferrera, SJ; biskupa Augburga w Niemczech Bertrama Johannesa Meiera, który przed miesiącem odwiedził Ukrainę; sekretarza generalnego Caritas Internationalis, dr. Johna Aloysiusa wraz z asystentem kościelnym, ks. prał. Pierrem Ntakobajira Cibambo oraz rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskeigo, prof. Vincenzo Buonomo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję