Reklama

Chusteczka Jana Pawła II na Lednicy

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 23

Lednicka młodzież na Placu św. Piotra w Rzymie, wiosna 2007 r.
Grzegorz Gałązka

Lednicka młodzież na Placu św. Piotra w Rzymie, wiosna 2007 r.<br>Grzegorz Gałązka

Przyjedź na Lednicę, aby zrobić krok do przodu w rozwoju własnego człowieczeństwa i zaangażowania w chrześcijaństwo - zachęca wszystkich młodych o. Jan Góra OP, organizator spotkań młodzieży na Lednicy. Tegoroczne XI Spotkanie odbędzie się w sobotę 2 czerwca, a jego tematem wiodącym będzie działalność apostolska i charyzmat św. Jacka, który w XIII wieku prowadził wielkie dzieło ewangelizacji w Polsce i sąsiednich krajach słowiańskich. - Pragniemy, aby nabożeństwo lednickie obficie czerpało z bogactwa jego osoby i osobowości, aby wielka decyzja apostolska wyrażona słowami: „Poślij nas!” udzieliła się młodym Polakom, dziewczętom i chłopcom, i przemieniała obraz naszej Ojczyzny i nas samych - mówi o. Jan Góra. W tym roku przypada 750. rocznica śmierci św. Jacka. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać bliżej średniowiecznego Świętego, którego misja przyczyniła się do pogłębienia chrześcijaństwa na terenach, na których działał.
Szczególnym symbolem tegorocznego spotkania jest chusteczka Jana Pawła II, która wiąże się z ostatnim okresem choroby Papieża, z jego słabością. Ale jednocześnie przypomina słowa skierowane do młodych w czerwcu 1987 r. ze sławnego okna przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Papież powiedział wtedy: „Młody człowiek musi być silniejszy od warunków. (…) Żadne warunki nie potrafią go wytrącić, on potrafi się przez te warunki przebić...”. Taką chusteczkę każdy z lednickich pielgrzymów będzie mógł otrzymać. Oficjalne powitanie uczestników i zawiązanie wspólnoty nastąpi 2 czerwca o godz. 17. Wręczone zostaną również stypendia - „Talenty Lednickie”. Po wprowadzeniu relikwii św. Wojciecha i św. Jacka przedstawione zostanie Misterium o św. Jacku, a o godz. 20 rozpocznie się Msza św. Następnie przewidziane są adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo „Poślij mnie”, międzynarodowy Różaniec, a o północy - przejście przez Bramę III Tysiąclecia.

(A.W.)

Kontakt z organizatorami:
Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów ul. Kościuszki 99
61-716 Poznań
tel. (0-61) 852-31-34, fax (0-61) 851-04-36
sekretariat@lednica2000.pl
promocja@lednica2000.pl
Na stronie internetowej www.lednica 2000.pl można znaleźć szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję