Reklama

Franciszek

Papież do księży: jak wieczorem kończysz dzień? Z Panem? Czy przy telewizorze?

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ani laksyzm, ani też rygoryzm nie prowadzą do wzrostu świętości, natomiast miłosierdzie towarzyszy drodze ku świętości - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z duchowieństwem diecezji rzymskiej. Odbywa się ono tradycyjnie w pierwszy czwartek po Środzie Popielcowej w auli Pawła VI.

Ojciec Święty podkreślił, że w całym Kościele przeżywamy czas miłosierdzia. Zachęcił do ponownego przemyślenia słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej: "Co przyniosą nam nadchodzące lata? Jaka będzie przyszłość człowieka na ziemi? Nie jest nam dane to wiedzieć. Jest jednak pewne, że obok kolejnych sukcesów nie zabraknie niestety także doświadczeń bolesnych. Ale światło Bożego Miłosierdzia, które Bóg zechciał niejako powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat Siostry Faustyny, będzie rozjaśniało ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu". Zalecił duchownym, by orędzie to było żywo obecne zwłaszcza w kaznodziejstwie, w gestach, znakach, decyzjach duszpasterskich, na przykład zwróceniu szczególnej uwagi na sakrament pojednania, a jednocześnie w dziełach miłosierdzia.

Reklama

Następnie papież mówił o tym, co miłosierdzie oznacza dla księży. Wskazał, iż jest to przede wszystkim wzruszenie, kiedy widzą, podobnie jak niegdyś Pan Jezus, ludzi znękanych i porzuconych, jak owce nie mające pasterza. Podkreślił, że kapłan okazuje dogłębne miłosierdzie sprawując sakrament pojednania, w całej swej postawie, sposobie przyjęcia, słuchania, doradzania, rozgrzeszania. Wypływa to jednak przede wszystkim z tego jak on sam żyje tym sakramentem, jak pozwala się objąć w spowiedzi Bogu Ojcu i trwa w tym objęciu. "Jeśli ktoś tym żyje w swoim wnętrzu, w swoim sercu, to może tym także obdarzać innych w posłudze" - stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty przestrzegł przed laksyzmem, łatwym usprawiedliwianiem postępowań niezgodnych z Prawem Bożym oraz rygoryzmem. Zaznaczył, że czymś naturalnym jest różnica stylu poszczególnych spowiedników, ale nie mogą one dotyczyć istoty, to znaczy nauczania moralnego i miłosierdzia. "Ani laksysta, ani też rygorysta nie składa świadectwa Jezusowi Chrystusowi" - podkreślił papież. Wskazał zarazem, iż prawdziwe miłosierdzie bierze na siebie odpowiedzialność za osobę, słucha jej uważnie, podchodzi do niej z szacunkiem i prawdą wobec danej sytuacji i towarzyszy jej na drodze pojednania. "Kapłan prawdziwie miłosierny zachowuje się jak Miłosierny Samarytanin, ponieważ jego serce jest zdolne do współczucia, jest sercem Chrystusa!" - powiedział Franciszek.

Papież zaznaczył, że ani laksyzm ani też rygoryzm nie prowadzą do wzrostu świętości, natomiast miłosierdzie towarzyszy drodze ku świętości. Wskazał, że kapłan powinien cierpieć dla powierzonych swej pieczy osób i wraz z nimi, tak jak ojciec i matka cierpią dla swych dzieci. Chodzi o płacz wraz z rodzicami dziecka, które choruje lub umiera, modlitwę wstawienniczą za lud przed tabernakulum, walkę z Bogiem o swój lud. "Jak wieczorem kończysz dzień? Z Panem? Czy przy telewizorze? Jaka jest twoja relacja z tymi, którzy pomagają być bardziej miłosiernymi? Dziećmi, starcami, chorymi. Czy potrafisz ich ucałować?" - pytał Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił duchownych Rzymu, by nie wstydzili się ciała swych braci, konkretnych działań, aby pomóc poszczególnym osobom. "U końca czasów, do kontemplacji uwielbionego ciała Chrystusa dopuszczony będzie tylko ten, który nie wstydził się ciała swego brata zranionego i wykluczonego" - zakończył swe rozważanie papież.

2014-03-06 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Synod bez obciążania klimatu

[ TEMATY ]

synod

ekologia

Franciszek

Amazonia

Organizatorzy

Uczestnicy synodu dla Amazonii posadzą w tym regionie świata 50 hektarów lasu. W tym celu zostaną wykupione tytuły w firmach zajmujących się zalesianiem wykarczowanych regionów puszczy. Poinformował o tym kard. Lorenzo Bladisseri podkreślając, że w ten sposób synodalne spotkanie odbędzie się bez obciążania klimatu.

Sekretarz generalny synodu wskazał, że wyliczono, iż w związku z obradami do atmosfery zostanie wyemitowanych ponad 572 tys. CO2 (438.373 kg na loty samolotem i 134.435 kg w związku z innymi działaniami) wygenerowanych przez zużycie energii, wody, podróże uczestników, przygotowanie materiałów promocyjnych i wytworzenie śmieci. Stąd też właśnie decyzja, by zbilansować emisję dwutlenku węgla przez zasadzenie nowych drzew.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję