Reklama

Kapliczka w Dolomitach

Costalta di Cadore to niewielkie miasteczko położone na malowniczych wzgórzach włoskich Dolomitów. To w tym rejonie, w Lorenzago di Cadore, odpoczywał w lipcu br. Papież Benedykt XVI. Jednak i jego poprzednicy na tronie Piotrowym umiłowali te miejsca i krajobrazy wysokich, skalistych gór, wznoszących się ponad zielonymi alpejskimi dolinami. Tu odpoczywał sługa Boży Jan Paweł I (Albino Luciani), tu także wędrował nasz Papież, Jan Paweł II.
W Costalcie Jan Paweł II gościł dwukrotnie. 11 lipca 1987 r. schodzącego z gór Papieża spotkali ludzie pracujący w polu. Podobno Jan Paweł II zażartował wówczas: - Którędy na Rzym? Papież zatrzymał się na plebanii kościoła św. Anny. Po raz drugi Ojciec Święty przybył do Costalty 6 lat później (1993 r.), również 11 lipca, aby nieco odpocząć, wypić kawę i z tarasu plebanii spojrzeć na góry. To wówczas nazwał to miejsce Betanią.
11 lipca br. w Costalcie odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej kapliczki, zbudowanej w 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w tym miejscu. Drewniana kapliczka została usytuowana przy drodze wiodącej na jedno ze wzgórz, którymi wędrował nasz Papież. Pod dachem kapliczki umieszczono obraz namalowany przez Luigiego Regianiniego. Przedstawia on Ojca Świętego w Costalcie, który spotyka jej mieszkańców. W tle widać góry - dokładnie takie, jakie widzi się z miejsca, na którym usytułowana jest kapliczka. Za Ojcem Świętym - po prawej stronie obrazu - artysta umieścił w obłoku wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, tak ważny w życiu Jana
Pawła II. W dolnej części obrazu - po lewej stronie - uważny obserwator dostrzeże z pewnością jaszczurkę. To niezwykle charakterystyczny symbol tamtych terenów - w Dolomitach żyje mnóstwo tych zwinnych, małych stworzeń.
Po odsłonięciu kapliczki, którego dokonał emerytowany biskup diecezji Belluno Feltre - Maffeo Ducoli, przy udziale władz gminy oraz miejscowego proboszcza Don Maurizio Doriguzziego, została odprawiona Msza św. w kościele św. Anny w Costalcie. Oprócz miejscowej ludności i chóru, który uświetniał uroczystość, wzięła w niej udział grupa rodzin z Polski, przeżywająca w tym miejscu rekolekcje zorganizowane przez Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.
To niezwykle poruszające i piękne, że nawet w takich małych miejscowościach trwa pamięć o naszym Ojcu Świętym. Kiedy podróżuje się poza granice Polski, u wielu osób, z którymi nie można porozmawiać ze względu na nieznajomość języka, imię Jana Pawła II wywołuje uśmiech na twarzy i sprawia, że człowiek czuje się jak u przyjaciół Jezusa w Betanii...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję