Reklama

Niedziela Legnicka

Instalacja proboszczowska w Olszanicy

Parafia w Olszanicy, przeżywała 14 sierpnia 2022 r. uroczystość tzw. instalacji nowego proboszcza. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a nowym proboszczem jest ks. Piotr Olszówka, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Uroczystość przeżywał wraz ze swoją mamą, przedstawicielami rodziny, gośćmi i nowymi parafianami.

Obrzęd ma kilka swoich cech, do których należą: kanoniczne wprowadzenie nowego proboszcza do świątyni z odczytaniem dekretu biskupiego, ustanawiającego proboszcza; odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego, z prośbą o Jego towarzyszenie w służbie parafii i życiu nowo ustanowionego proboszcza; oraz wskazaniem przez Biskupa trzech miejsc w świątyni nowemu proboszczowi, charakteryzujące jego posługę: ambonę, ołtarz i miejsce przewodniczenia.

Dekret biskupi informujący że z dniem 27 czerwca 2022 r. ks. Piotr Olszówka został ustanowiony proboszczem parafii w Olszanicy, odczytał ks. Marcin Duda, z sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej w Trzebiatowie, kolega ks. Piotra.

Ksiądz biskup i uroczyście wprowadzony w mury świątyni nowy proboszcz, zostali też powitani przez przedstawicieli parafii.

- Dzisiejsza uroczystość wprowadzenia nowego księdza proboszcza, to jednocześnie wielka modlitwa; i o błogosławieństwo dla księdza który będzie pełnił tę posługę tutaj, dla całej parafialnej wspólnoty, by wspólnie jako lud Boży, gromadzący się, słuchający, świętujący, proszący o przebaczenie, byśmy wspólnie wzrastali – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

- Parafia bowiem ma na celu nie tylko to, byśmy w wierze trwali, ale byśmy także w wierze wzrastali. Parafia ma na celu tworzenie miejsca, przestrzeni, okazji, do tego, by się miało gdzie spełniać polecenie Pana Jezusa: „Abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Nie tylko żebyście szli i wracali, to też, ale także szli i owoc przynosili w życiu swojej codzienności – kontynuował Bp Andrzej.

- Niech więc dzisiejszy dzień modlitwy, radości i wiary, przemieni się w dobre uczestniczenie w liturgii, w dobre dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia i dobrą współpracę z księdzem proboszczem. Bo przecież posługa tego, który jest prezbiterem pośród ludu Bożego, to także posługa, relacje, nawiązywanie różnych więzi które służą Bożym dziełom, to także obecność we wszystkich radościach ale i smutkach i dramatach ludzkich, które w społeczności parafialnej zawsze się wydarzają. Księdzu proboszczowi pomagajcie. Bądźcie przy nim. Za księdza proboszcza się módlcie. Razem z nim budujcie królestwo Boże - apelował Biskup legnicki.

Reklama

- Dziękuję za zaufanie którym ksiądz Biskup mnie obdarzył, powierzając mi tę wspólnotę parafialną – mówił ks. Piotr Olszówka, w podziękowaniach skierowanych pd adresem uczestników tego wydarzenia i Biskupa, który wprowadził go w urząd. - Dziękuję za sprawowaną Mszę św. w intencji parafian. Muszę pamiętać o tym, że jestem dla tej wspólnoty proboszczem, ale że też razem z nimi jestem chrześcijaninem. I wszystko to, czego będę nauczał, głosił, czynił, żeby to wszystko było zgodne z Bożymi Przykazaniami, głosem Kościoła, głosem Biskupa, tak byśmy wspólnie wypełniając wolę Bożą, doszli do zbawienia – mówił nowo ustanowiony ks. Proboszcz.

Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo bpa Andrzeja.


  

2022-08-14 21:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”

2022-10-03 21:30

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Graziako

Dzisiejsze słowa Pozdrowienia Anielskiego, które chcemy rozważyć nie były jedynymi i pierwszymi wypowiedzianymi na kartach Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie słyszymy słowa błogosławieństwa wypowiedziane wobec dwóch kobiet.

WSPÓLNA MODLITWA
4 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE BOLESNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję