Reklama

Nie możemy tracić nadziei

Niedziela częstochowska 41/2002

ks. Zdzisław Wójcik

W Zawierciu modlono się za bezrobotnych

W Zawierciu modlono się za bezrobotnych

Rozmiary bezrobocia powiększają się nieustannie, zaś jego skutki mają coraz to nowe oblicze. Nie są one tylko materialne, nie chodzi jedynie o pieniądze i chleb. Człowiek bowiem pozbawiony pracy ma nie tylko kłopoty finansowe, ale przeżywa swoją sytuację emocjonalnie i egzystencjalnie. Czuje się często niepotrzebny, małowartościowy, a od tego blisko już do zatracenia sensu życia. Konieczna jest więc mobilizacja wszystkich możliwych sił i sposobów, by zmniejszyć skalę zjawiska. O problemie bezrobocia nie możemy więc zapomnieć.
W naszej archidiecezji działa Komitet Wsparcia Bezrobotnych. W regionie zawierciańskim skupiony jest wokół ks. kan. Henryka Kowalskiego przy parafii pw. Bożego Ciała. 25 września na spotkanie z Komitetem przybył arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Najpierw dzieci w kościele przedstawiły program słowno-muzyczny pt. Nasz chlebie powszedni - bądź błogosławiony. Następnie Pasterz odprawił Mszę św., na którą przybyli bezrobotni, wolontariusze Caritas, sponsorzy oraz przedstawiciele władz miasta. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił, że "bezrobotni są w szczególnej miłości u Boga. Chociaż tak łatwo nieraz stracić wiarę, to jednak żyjemy nadzieją na lepsze jutro. Ta nadzieja zakorzeniona jest w Bogu, który jest Bogiem Miłosierdzia. Trzeba dużo cierpliwości i wiary, że Bóg przez trud i cierpienie poprowadzi ku lepszemu". Słowa Arcybiskupa były pełne troski i otuchy. Zaapelował też do ludzi zamożnych, by byli bardziej wrażliwi i miłosierni. Każda bowiem trudna sytuacja może, a nawet powinna być odczytana przez człowieka jako zadanie i jako szansa. Odnosi się to zarówno do ubogich, jak też zamożnych. Trzeba więcej serca, wrażliwości, trzeba więcej sprawiedliwości, by jedni nie wykorzystywali drugich, ale by w drugim, słabszym widzieli bliźniego.
Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup spotkał się z Komitetem Wsparcia Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu. Ksiądz Proboszcz już od dłuższego czasu pomaga, tak jak potrafi ludziom ubogim. Czyni to z pomocą oddanych wolontariuszy Caritas. Codziennie wydawanych jest około 200 bochenków chleba. Fundusze na ten cel pochodzą z ofiar wiernych i od sponsorów. W salce parafialnej Ksiądz Proboszcz podzielił się swoimi radościami i troskami. Mówił o sytuacji mieszkańców Zawiercia. Podobnie jak w innych miastach nie jest ona łatwa, coraz to nowy zakład jest zamykany i znaczna część osób traci pracę. Ksiądz Arcybiskup zachęcił Księdza Proboszcza i wszystkich oddanych problematyce bezrobocia, by się nie zniechęcali trudnościami i bez oglądania się na opinie i krytykę szli innym z pomocą. Każda, nawet najmniejsza pomoc, jeśli jest podyktowana wrażliwością serca ma swoje szczególne znaczenie w Kościele. Na tę pracę Ksiądz Arcybiskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję