Reklama

Nie możemy tracić nadziei

Niedziela częstochowska 41/2002

ks. Zdzisław Wójcik

W Zawierciu modlono się za bezrobotnych

W Zawierciu modlono się za bezrobotnych

Rozmiary bezrobocia powiększają się nieustannie, zaś jego skutki mają coraz to nowe oblicze. Nie są one tylko materialne, nie chodzi jedynie o pieniądze i chleb. Człowiek bowiem pozbawiony pracy ma nie tylko kłopoty finansowe, ale przeżywa swoją sytuację emocjonalnie i egzystencjalnie. Czuje się często niepotrzebny, małowartościowy, a od tego blisko już do zatracenia sensu życia. Konieczna jest więc mobilizacja wszystkich możliwych sił i sposobów, by zmniejszyć skalę zjawiska. O problemie bezrobocia nie możemy więc zapomnieć.
W naszej archidiecezji działa Komitet Wsparcia Bezrobotnych. W regionie zawierciańskim skupiony jest wokół ks. kan. Henryka Kowalskiego przy parafii pw. Bożego Ciała. 25 września na spotkanie z Komitetem przybył arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Najpierw dzieci w kościele przedstawiły program słowno-muzyczny pt. Nasz chlebie powszedni - bądź błogosławiony. Następnie Pasterz odprawił Mszę św., na którą przybyli bezrobotni, wolontariusze Caritas, sponsorzy oraz przedstawiciele władz miasta. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił, że "bezrobotni są w szczególnej miłości u Boga. Chociaż tak łatwo nieraz stracić wiarę, to jednak żyjemy nadzieją na lepsze jutro. Ta nadzieja zakorzeniona jest w Bogu, który jest Bogiem Miłosierdzia. Trzeba dużo cierpliwości i wiary, że Bóg przez trud i cierpienie poprowadzi ku lepszemu". Słowa Arcybiskupa były pełne troski i otuchy. Zaapelował też do ludzi zamożnych, by byli bardziej wrażliwi i miłosierni. Każda bowiem trudna sytuacja może, a nawet powinna być odczytana przez człowieka jako zadanie i jako szansa. Odnosi się to zarówno do ubogich, jak też zamożnych. Trzeba więcej serca, wrażliwości, trzeba więcej sprawiedliwości, by jedni nie wykorzystywali drugich, ale by w drugim, słabszym widzieli bliźniego.
Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup spotkał się z Komitetem Wsparcia Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu. Ksiądz Proboszcz już od dłuższego czasu pomaga, tak jak potrafi ludziom ubogim. Czyni to z pomocą oddanych wolontariuszy Caritas. Codziennie wydawanych jest około 200 bochenków chleba. Fundusze na ten cel pochodzą z ofiar wiernych i od sponsorów. W salce parafialnej Ksiądz Proboszcz podzielił się swoimi radościami i troskami. Mówił o sytuacji mieszkańców Zawiercia. Podobnie jak w innych miastach nie jest ona łatwa, coraz to nowy zakład jest zamykany i znaczna część osób traci pracę. Ksiądz Arcybiskup zachęcił Księdza Proboszcza i wszystkich oddanych problematyce bezrobocia, by się nie zniechęcali trudnościami i bez oglądania się na opinie i krytykę szli innym z pomocą. Każda, nawet najmniejsza pomoc, jeśli jest podyktowana wrażliwością serca ma swoje szczególne znaczenie w Kościele. Na tę pracę Ksiądz Arcybiskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję