Reklama

W zdrowym ciele zdrowy duch

Niedziela łomżyńska 41/2002

Współczesny człowiek nierzadko lekceważy swoje zdrowie, poddając się dobrowolnie zgubnym nałogom. Ulega wtedy spustoszeniu nie tylko zdrowie cielesne, ale przekłada się to bezpośrednio na stan duszy pogrążonej w grzechu. Do ruiny zdrowotnej doprowadza ruina duchowa. Najlepsza dla człowieka jest taka aktywność duszy, która niesie zdrowie ciału, i taka aktywność ciała, która niesie dobro dla duszy - służy miłości i wyraża ludzką miłość. O tej zbawiennej dla człowieka harmonii mówili już mędrcy starożytnej Grecji i Rzymu.
Ich słynną maksymę: "W zdrowym ciele zdrowy duch" przytoczył bp Tadeusz Zawistowski, który 11 września br. dokonał uroczystego poświęcenia nowo otwartej hali sportowej w Zespole Szkół nr 5 w Ostrołęce. Inwestycja ta kosztowała prawie 2,3 mln zł. Ksiądz Biskup wyraził pragnienie i nadzieję, że cała społeczność tej Szkoły będzie "budować świat prawdziwie ludzki (...) - bardziej Boży i ludzki".
W kontekście tragicznej rocznicy z 11 września 2001 r. i wzbierającej fali zła i terroru Ksiądz Biskup wypowiedział znamienne słowa: "teraz rodzą się demony, i to demony niszczące". Po części oficjalnej miał miejsce piękny montaż poetycko-muzyczny pt. Życie nie po to jest, by brać... w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Ostrołęce, których przygotowała Wioletta Pragacz.
Uroczystości oddania i poświęcenia hali sportowej zbiegły się w tej szkole z miejską inauguracją roku szkolnego 2002/2003. Uczestniczyli w nich m.in. proboszcz ks. Witold Kamiński, prezydent Ostrołęki Arkadiusz Czartoryski wraz z wiceprezydentami miasta.
Dziękując władzom miasta, dyrektor ZSZ nr 5 w Ostrołęce Waldemar Salis powiedział m. in.: "(...) postaramy się, aby nowo oddana sala jak najlepiej służyła młodym ludziom, i aby dzięki niej mogli rozwijać swoje talenty".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję