Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 7

Ks. Cezary Chwilczyński

Parlament Europejski

Laureat Nagrody im. Sacharowa 2007

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski, został sudański prawnik Salih Mahmoud Osman, który sam doświadczył prześladowań - zabito członków jego rodziny. Współpracuje on z Sudańską Organizacją przeciw Torturom i nie pobiera honorarium za reprezentowanie przed sądem poszkodowanych w czasie wojny domowej w Sudanie i ofiar łamania praw człowieka. Zasiada w Sudańskim Parlamencie Narodowym.
- Byłem więziony i torturowany z powodu działalności, którą się zajmuję. Poddawani torturom byli także członkowie mojej rodziny. Widziałem tysiące ludzi, którzy doświadczali tortur, widziałem tysiące kobiet i dziewcząt, które były ofiarami wykorzystywania seksualnego, widziałem cztery miliony ludzi siłą wygnanych z domów, dwa i pół miliona zamkniętych w obozach przesiedleńczych - mówił laureat nagrody.
Od czasu uzyskania niepodległości przez Sudan w 1956 r. władza pozostaje w rękach islamistów, a w kraju trwa wojna domowa. Rządy wielu bogatych krajów świata pozostają obojętne na tę tragiczną sytuację. Parlament Europejski, ONZ i inne organizacje międzynarodowe wielokrotnie potępiały sytuację i ludobójstwo w Sudanie, podkreślając, że rząd tego państwa jest odpowiedzialny za nieustające zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości w Darfurze. Potępiano wszelką dyskryminację i prześladowanie chrześcijan oraz innych mniejszości etnicznych i religijnych w Sudanie.
W świecie zauważa się większe zainteresowanie sudańską ropą, której wydobycie w ostatnich latach wzrosło dwukrotnie. Kiedy rząd Sudanu rozpoczął czystki etniczne i religijne, wiele zachodnich firm wycofało się z Sudanu. Ich miejsce szybko zajęły Chiny, Indie i Malezja oraz Rosja, nie pytając już o prawa człowieka. Rządy wielu krajów nie mają odwagi nazwać sytuacji w Darfurze ludobójstwem, co mogłoby zakłócić relacje handlowe z władzami Sudanu.
Według statystyk, wśród 36 mln mieszkańców Sudanu chrześcijanie stanowią 9%. Biskupi sudańscy od dawna apelują o większe zainteresowanie się losem sudańskich braci w wierze.

Ks. Cezary Chwilczyński, Strasburg

Unicef

Dramat dzieci na świecie

Prawie 125 mln dzieci na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, 158 mln między 4. a 14. rokiem życia jest zmuszanych do pracy, a półtora miliarda żyje w strefach objętych wojną - alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).
Tekst VI raportu statystycznego tej organizacji ogłoszono 10 grudnia, w przeddzień rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Zmniejsza się co prawda umieralność najmłodszych w krajach rozwijających się, ale 143 mln z nich cierpi głód. Podkreśla się osiągnięcia w zakresie oświaty, promowania zdrowego trybu życia i ochrony dzieci przed przemocą.
Corocznie półtora miliona dzieci ginie z braku dostępu do wody pitnej i podstawowych środków medycznych. Do tego należy dodać jeszcze żniwo, jakie wśród rodziców zbiera AIDS, oraz wysoką umieralność matek - pół miliona kobiet każdego roku nie przeżywa porodu.
Problemem stają się też tzw. niewidzialne dzieci. W samej tylko Azji Południowej 44 proc. noworodków nie zostaje zarejestrowanych w urzędach stanu cywilnego.

Reklama

Indie

Groźby za krytykowanie komunistów

Syro-malabarskiemu biskupowi Josephowi Porunnedomowi z południowoindyjskiego stanu Kerala zagrożono obcięciem rąk i nóg, jeśli nie przestanie wypowiadać się przeciwko komunistycznemu rządowi tego stanu. Pieczątka na kopercie świadczy, że list pochodzi z Kattikulam - leżącej na terenie jego diecezji wioski, którą niedawno odwiedził.
- Nie boję się. Groźby nie zmienią mojego stanowiska w tej sprawie - powiedział 51-letni biskup. - Zignorowaliśmy ten list. A nigdy nie zgłaszaliśmy niczego policji - dodał rzecznik diecezji Mananthavady ks. Joseph Thomas Therakan. Przyznał jednak, że nie zdarzyło się dotąd w znanym z harmonii stanie Kerala, by grożono biskupowi.
Niektórzy liderzy miejscowego laikatu są jednak mocno zaniepokojeni próbami uciszenia Kościoła. - Pokazuje to podejście marksistów. Jeśli nie podporządkujesz się linii partii, będą ci grozić, aby cię uciszyć - zauważył Charlie Paul, były przewodniczący lokalnej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. - Ale z Kościołem to się nie uda - dodał.

Ludzie

Kard. John Foley

Wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie - kard. John Foley - zachęca wiernych do duchowej bliskości z chrześcijanami mieszkającymi w Ziemi Świętej. - Potomkowie pierwszych uczniów Chrystusa wciąż żyją w Ziemi Świętej. Ich życie staje się coraz cięższe - powiedział.
- Są oni mniejszością w Izraelu, gdyż większość stanowią Żydzi, i są mniejszością wewnątrz mniejszości, gdyż są tam częścią mniejszości palestyńskiej. Na terytoriach palestyńskich stanowią mniejszość w coraz bardziej wojowniczej wspólnocie muzułmańskiej - wyjaśnił. - Potrzebują więc naszych modlitw i wsparcia finansowego. Modlitw - abyśmy mogli się z nimi zjednoczyć, zaś wsparcia finansowego - by ich parafie, szkoły i dzieła społeczne mogły się rozwijać, służąc nie tylko sobie, ale całej społeczności. W te święta Bożego Narodzenia módlmy się więc i składajmy ofiary dla naszych braci i sióstr w Ziemi Świętej - zaapelował kard. Foley.

Krótko

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła „Notę doktrynalną na temat niektórych aspektów ewangelizacji”, która podkreśla, że „ostateczna realizacja powołania osoby ludzkiej polega na akceptacji objawienia Bożego w Chrystusie”.

W Lizbonie 13 grudnia szefowie państw UE podpisali nowy traktat Unii Europejskiej. Wprowadza on istotne zmiany w funkcjonowaniu Wspólnoty. UE będzie mieć prezydenta wybieranego przez przywódców państw na 2,5-letnią kadencję. Od 2014 r. zmieni się też system głosowania. Traktat musi być jeszcze ratyfikowany przez poszczególne państwa.

Władimir Putin namaścił swojego następcę na prezydenckim fotelu. Według Putina, najlepszym kandydatem w marcowych wyborach będzie dotychczasowy wicepremier Dmitrij Miedwiediew. Miedwiediew oświadczył z kolei, że najlepszym premierem będzie Władimir Putin. Wiemy już, kto będzie rządził Rosją.

Ukraiński parlament odrzucił kandydaturę Julii Tymoszenko na premiera. Koalicja, choć nominalnie ma większość, przegrała jednym głosem. Jak to możliwe? Ponoć zawinił elektroniczny system liczenia głosów.

Wizyta Donalda Tuska w Berlinie nie przyniosła przełomu w stosunkach polsko-niemieckich. Wypełniły ją uśmiechy, za którymi nie kryło się nic konkretnego. Niemcy obstają przy swoim stanowisku w sprawie Gazociągu Północnego i Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie. Premier RP zgłosił co prawda pomysł budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ale spotkało się to z chłodnym przyjęciem Niemców.

Rosja zapowiedziała, że po ponad dwóch latach zniesie embargo na polskie mięso.

Były prezydent Peru Alberto Fujimori został skazany na sześć lat więzienia za nadużywanie władzy. To dopiero pierwszy z procesów Fujimoriego, który rządził Peru w latach 1990-2000. Czekają go kolejne. Grozi mu nawet do 30 lat więzienia.

11 grudnia po raz pierwszy od 50 lat rozpoczął regularne kursowanie między dwoma koreańskimi państwami pociąg. Trasa ma tylko 20 km długości.

Pierwsza irańska elektrownia atomowa może zacząć działać w 2008 r. Irańczycy porozumieli się z Rosjanami w sprawie terminu zakończenia prac.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem