Reklama

Skulsk

Pielgrzymka żołnierzy

Niedziela włocławska 41/2002

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzona 8 września jest patronalnym świętem parafii w Skulsku. Od 1997 r., kiedy Papież Jan Paweł II ukoronował cudowną figurę Piety, jest to też dzień pielgrzymki żołnierzy i kombatantów Wojska Polskiego. Podobnie jak w latach poprzednich, i w tym roku do sanktuarium przybyli liczni żołnierze z garnizonów w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Chełmnie, Budowie-Złocieńcu. Na czele pielgrzymki stali: dziekan Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy - ks. ppłk Marek Karczewski, kapelan garnizonu toruńskiego i szef kadr Dowództwa Wojsk Lądowych - ppłk Ryszard Szczepański. Widoczne były poczty sztandarowe Związku Kombatantów ze Skulska i Konina oraz Związku Sybiraków z Konina.
Uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. ppłk M. Karczewski. W koncelebrze byli ks. Dariusz Kaliński z Konina i ks. Ignacy Myszyński, przybyły z Czech.
Wszystkich powitał ks. Marian Kowalski, kustosz sanktuarium. Podkreślił charakter uroczystości, mówiąc, że błogosławiąc nowe ziarno na zasiew, mamy nadzieję na obfity plon. Prosił Matkę Bożą Siewną o opiekę nad polskimi rolnikami, o przydanie im nadziei na lepsze jutro.
Ks. Kowalski zwrócił się też do żołnierzy, mówiąc, że właśnie tu, w sanktuarium służb mundurowych, są jak w domu, gdzie czeka na nich zawsze Maryja, najbardziej kochająca z Matek.
Pielgrzymi z uwagą wysłuchali kazania, w którym ks. ppłk Karczewski podkreślił rolę Matki Bożej w historii narodu polskiego. Podczas Mszy św. Ksiądz Kapelan na nowo zawierzył żołnierzy i kombatantów przemożnej opiece i wstawiennictwu Matki Bożej. Liturgię zakończyła procesja eucharystyczna po dróżkach Kalwarii i poświęcenie ziarna. Oprawę muzyczną Mszy św. dała gminna orkiestra. Pieśni maryjne śpiewał Jacek Szyłkowski z Warszawy.
Następnie odbył się piknik, podczas którego wystąpiła orkiestra i miał miejsce poczęstunek żołnierską grochówką, tradycyjnie przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury.
Od uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do wspomnienia Matki Bożej Bolesnej każdego dnia do sanktuarium przybywają pielgrzymki. Rolnicy przynoszą wieńce dożynkowe i płody ziemi, dziękują Bogu za zbiory i proszą o błogosławieństwo na nowy zasiew.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Matka Boża Rokitniańska

pielgrzymka różańcowa

Rokitno sanktuarium

Apostolat Margaretka

Bp Adrian Put

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

Modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich

1 października do sanktuarium w Rokitnie tradycyjnie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję