Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. W dobrej i złej doli

Z taką dewizą już po raz dwunasty do Świdnicy małżonków z całej Polski zaprosiła Fundacja Małżeństwo Rodzina.

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

ks. Mirosław Benedyk

Ponad 150 par na 12. Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw w sali teatralnej 7 października powitali tradycyjnie Dorota i Damian Nowakowscy. – Zaprosiliśmy państwa do udziału w wyjątkowej randce małżeńskiej, pełnej atrakcji, różnorodnych doznań i kilku niespodzianek. Zaprosiliśmy dla państwa wspaniałych gości, dzięki którym nasze trzydniowe spotkanie na pewno będzie bardzo ciekawe i wartościowo – zapewniało małżeństwo.

Wypełniona sala

Treści związane z tegorocznym tematem „w dobrej i złej doli” przygotowane przez doświadczonych prelegentów mają pomóc w przeżywaniu w przyszłości różnych chwil, także tych niełatwych. Nawiązanie do słów przysięgi małżeńskiej miało także przypomnieć, że pary zaproszone na kongres ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską wyrażające się we wzajemnym wsparciu w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia.

Patronat nad tegorocznym kongresem objął biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący rady ds. rodziny Konferencji Episkopatu Polski; biskup świdnicki Marek Mendyk; Ministerstwo Edukacji i Nauki, jak również Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które doceniło organizatorów przez wsparcie finansowe w ramach programu „Po pierwsze rodzina”.

- Powiem uczciwie, że jako organizatorzy bardzo się za państwem stęskniliśmy. Bardzo czekaliśmy na ten moment, żeby zobaczyć tę salę wypełnioną uczestnikami i prelegentami. To dla nas zawsze bardzo podniosła chwila, gdy zaczynamy kolejną odsłonę kongresu, którego historia toczy się od 12 lat nieprzerwanie – mimo okresu rygorów sanitarnych – wspominał ks. Krzysztof Ora, koordynator całego wydarzenia.

Podkreślał zasługi państwa Joanny i Sławomira Kapturów, których już rok wcześniej zabrakło w zespole z uwagi na chorobę pana Sławomira. Z uwagi na to organizatorzy wręczyli już po zakończeniu kongresu statuetkę „przyjaciół małżeństw”, a w tym roku – po śmierci pana Sławomira – przypomnieli jego sylwetkę ze sceny.

Reklama

Prelegenci

Cykl wykładów rozpoczął ks. Mirosław Maliński, który również został wyróżniony kongresową statuetką. Mówił o byciu „na dobre i na złe” przytaczając historie pokazujące sens małżeńskiej przysięgi.

Podobne zagadnienia poruszali też pozostali prelegenci: Ewa Liegman (Gdańsk), Lech Polakiewicz (Toruń), Małgorzata Kornacka (Gdynia), Iga i Konrad Grzybowscy (Warszawa), Grzegorz Górny (Warszawa), Jacek Pulikowski (Poznań) czy ks. Adam Rybicki (Lublin). Ostatnim akcentem była wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, na której małżonkowie odnowili swoją przysięgę sakramentalną. Nie zabrakło też zaplecza gastronomicznego, czasu na rozmowy z prelegentami i pozostałymi uczestnikami czy rozrywkę, którą zapewniły zaproszone zespoły muzyczne.

Wszystkie prelekcje zaproszonych gości dostępne są na kanale YouTube: MalzenstwoRodzina.


2022-10-09 15:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyły zapisy na Ogólnopolski Kongres Małżeństw

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

materiały organizatorów

Baner promujący XI. Ogólnopolski Kongres Małżeństw w Świdnicy

Baner promujący XI. Ogólnopolski Kongres Małżeństw w Świdnicy

XI edycja Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw odbędzie się w dniach 1-3.10.2021 r. W wydarzeniu będzie mogło uczestniczyć 160 par.

Temat tegorocznego Kongresu Małżeństw, spotkania organizowanego przez Fundację Małżeństwo Rodzina z siedzibą w Świdnicy, brzmi „My i inni. Małżeństwo we współczesnym świecie”. - Małżonkowie są zaczątkiem rodziny – skupiamy się na podnoszeniu jakości małżeństwa. A jak wiemy, każde małżeństwo zaczyna się od randki. Dzisiaj mamy już wspólnie przeżyte doświadczenia. Proponujemy więc wrócić do klimatu cudownego narzeczeństwa i dokładniej przyjrzeć się naszemu dzisiejszemu małżeństwu – zachęcają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję