Reklama

Ruda Różaniecka

Wzrastajciew mądrości i dobroci

Ks. Grzegorz Stankiewicz
Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2002

18 września 2002 r., w święto patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Rudzie Różanieckiej bp Jan Śrutwa udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej i poświęcił sztandar Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Ważnego w Rudzie Różanieckiej.

W uroczystościach kościelnych i szkolnych wzięli udział dostojni goście: bp Jan Śrutwa, wicekurator Mirosław Karapyta, starosta lubaczowski Józef Michalik, burmistrz miasta i gminy Narol Stanisław Woś, rodzina patrona szkoły, kapłani z dekanatu narolskiego z dziekanem ks. Andrzejem Pikulą oraz inni zaproszeni goście.
Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na potrzebę wzrastania w dobroci i mądrości. Są to wartości w życiu człowieka, które wpływają na jego postawę chrześcijańską i patriotyczną. Kościół i szkoła tworzą jedność w kształtowaniu tych wartości, przede wszystkim u ludzi młodych. W dalszej części rozważań Ksiądz Biskup przypomniał wszystkim postać św. Stanisława Kostki, jego umiłowanie Boga, codzienną adorację Najświętszego Sakramentu, przyjmowanie Komunii św. Młody osiemnastoletni chłopiec, idąc za głosem Chrystusa i sprzeciwiając się woli swoich rodziców, pokazał, że wartości Boże są dla niego najważniejsze. Nie należy się wstydzić mądrości naszych przodków, którzy doświadczeni przez życie, mogą być nauczycielami XXI w.
Po zakończeniu uroczystej Mszy św. wszyscy dostojni goście i uczestnicy uroczystości, pod przewodnictwem Pasterza diecezji, udali się do szkoły, gdzie odbyła się ceremonia przekazania sztandaru.
Uroczystość ta była okazją do przypomnienia postaci patrona szkoły kpt. W. Ważnego, mieszkańca Rudy Różanieckiej i bohatera "cichego" frontu II wojny światowej.
Dobrze się stało, że szkoła kultywuje pamięć o swoim rodaku i bohaterze, który oddał najwyższą wartość, własne życie, za wolność. Nadanie sztandaru szkolnego było wspaniałą okazją do spotkania uczniów szkoły, nauczycieli i mieszkańców Rudy Różanieckiej z żyjącymi członkami rodziny kpt. Ważnego. W uroczystości uczestniczyło dwoje z trójki żyjącego rodzeństwa: siostra Zofia Ważna i brat Franciszek Ważny. Wspomnienia brata Franciszka przywołały wiele wzruszeń wśród uczestników uroczystości. Pięknie i z ogromnym przeżyciem emocjonalnym wspominał brat dzień, kiedy po wojnie z Francji nadesłano w drewnianej skrzyni pozostawione osobiste rzeczy kpt. Ważnego. Wśród nich było 8 medalików, (dla wszystkich z rodzeństwa) z podobizną Matki Bożej z Lourdes. Wielu przeżyć dostarczył także występ artystyczny uczniów. Utrzymana w nastrojowej tonacji impresja literacko-muzyczna o patronie przywołała u starszych wspomnienia, a u młodszych chwilę refleksji. Bo dziś trzeba chronić pamięć o takich bohaterach, którzy "nadpłacili" wolność.
Na zakończenie uroczystości dostojni goście upamiętnili ten dzień okolicznościowym wpisem w kronice szkolnej. Ksiądz Biskup życzył szkole i jej pracownikom, aby w przyszłości nadal pielęgnowała wartości Boże i ludzkie.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:38

Radio Maryja

Do warszawskiego Sądu Apelacyjnego wpłynęło zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące umorzenia sprawy prowokacji wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o postępowanie wobec oskarżonych o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania kapłana materiałów go obciążających.

Archiwum

W październiku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przestępstwa zostały popełnione i że były zbrodniami komunistycznymi, ale nastąpiło przedawnienie.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Prof. Jan Żaryn, historyk, odnosząc się do sprawy ocenia, że jej dalszy bieg zależy od kwestii woli, a nie jednoznacznego kwalifikowania prawnego.

– Po stronie sądu widać, że takowej woli nie ma, aby podtrzymać tę możliwość orzekania w sprawach dotyczących przestępstw szczególnie z lat stanu wojennego i późniejszych. Zapewne w rzeczywistości prawnej sąd potrafi udowodnić, że takich możliwości nie posiada. Moim zdaniem nie posiada bardziej woli niż możliwości. Tak to trwa od 1989 roku. Wola to jest bardzo trudna kategoria do udowodnienia, oceny, bo to przecież zależy od ludzi, którzy gdzieś w swym sumieniu albo pracują na rzecz sprawiedliwości albo tez uchylają się od tego zadania – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Zabójców ks. Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej oskarżył pion śledczy IPN. Oskarżeni nielegalnie weszli do mieszkania kapłana przy ul. Chłodnej w Warszawie i pozostawili w nim amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wtedy zabronione.

Następnie SB doprowadziło do ich ujawnienia w wyniku przeszukania mieszkania, co spowodowało wdrożenie przeciw kapelanowi ,,Solidarności” postępowania karnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem