Reklama

Niedziela Wrocławska

Rodzina Rodzinie dla Ukrainy

Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej pomogło dotychczas 3832 osobom. Rusza też kolejny program „Rodzina Rodzinie”.

Magdalena Lewandowska

Siostra Marita Miksa opowiadała o dramatycznych losach Ukraińskich rodzin.

Siostra Marita Miksa opowiadała o dramatycznych losach Ukraińskich rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Od 1 czerwca 2022 Wrocławska Caritas w utworzonym przez siebie Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy wsparło 3832 osoby, które uciekły przed tragedią wojny. Pomogliśmy około 1900 dzieci z 1400 rodzin, a co miesiąc zgłasza się do nas blisko 800 uchodźców – mówił na konferencji prasowej ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Środki na ten cel otrzymaliśmy ze zbiórek w archidiecezji wrocławskiej, wpłat indywidualnych i od firm, a także od Caritas Polska, która przekazała e-bony do jednej z sieci handlowych. W sumie rozdaliśmy bony na łączną kwotę 208 250 zł.

Siostra Marita Miksa ze Zgromadzenia Sióstr Serca Bożego pracowała 23 lata na Ukrainie, a od czerwca działa w Centrum Pomocy Uchodźcom. – Rodziny są podzielone i rozdarte. Do nas przyjeżdżają głownie mamy z dziećmi, mężczyźni zostali na Ukrainie. Przychodzą do centrum po pomoc materialną, informacje odnoście zasad pobytu, ale także by ktoś ich wysłuchał. By mieli z kim podzielić się swoją historią, swoim bólem – opowiada s. Marita. – A są to historie wstrząsające, tragiczne. Dopóki nie przeżywamy tego sami, dopóki nie wejdziemy w skórę tych ludzi, tak naprawdę trudno nam jest zrozumieć, czym jest wojna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Rodzina sprowadziła do Wrocławia swoją mamę z okolic Zaporoża, terenów okupowanych przez rosyjskie wojska. Ta mama opowiadała, że mając ponad 70 lat chowała żołnierzy zarówno ukraińskich jak i rosyjskich, ich ciała leżały po całej wiosce. Nie patrzyła, kto jest swój, kto wróg. To pokazuje, że nawet w tak dramatycznych warunkach mieszkańcy tych miejscowości nie zatracili człowieczeństwa – przytaczała jedną z historii s. Marita.

Aby wesprzeć Ukraińców pozostających w swojej ojczyźnie Caritas uruchamia nowy program „Rodzina Rodzinie dla Ukrainy”. – Są oczywiście uchodźcy w naszym kraju, ale są także Ukraińcy, którzy zostali w ojczyźnie, chcą jej bronić i chcą ją odbudowywać. Caritas Spes i Caritas Ukraina mają kontakt z rodzinami, które w sposób szczególny ucierpiały podczas wojny i dla nich uruchomiliśmy program wspierający. Dzisiaj można taką rodzinę „adoptować” i wspierać materialnie na odległość – tłumaczy Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Stąd nasza prośba do darczyńców indywidualnych, ale także do grupowych, jak firmy, wspólnoty parafialne czy inne grupy modlitewne, by wsparli taką konkretną rodzinę na Ukrainie. Kwoty wpłacane rodzina otrzyma w gotówce w lokalnej walucie podczas comiesięcznych dystrybucji, żeby mogły zakupić to, czego najbardziej potrzebują: leki, środki rehabilitacyjne, żywność czy materiały potrzebne do nowy mieszkania, do odbudowy gospodarki. Zachęcamy gorąco, aby w taki sposób wspierać tych, którzy ucierpieli w wyniku wojny na Ukrainie.

Szczegóły na stronie https://rodzinarodzinie.caritas.pl/ukraina/

2022-10-25 15:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro rusza proces ks. Olszewskiego. Postępowanie będzie nieważne?

2026-01-20 12:00

[ TEMATY ]

proces

Ks. Michał Olszewski

Sąd Okręgowy

postępowanie

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

W środę o godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpocząć ma się proces ks. Michała Olszewskiego i b. urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie przyznania dotacji dla Fundacji Profeto z Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura planuje przedstawić w tej sprawie ponad dwa tysiące dowodów.

Sędzią referentem w tej sprawie jest Justyna Koska-Janusz. Kolejne zaplanowane terminy rozpraw to: 28 stycznia, 10 lutego i 17 lutego.
CZYTAJ DALEJ

Nigeria: Uzbrojone gangi porwały ponad 160 chrześcijan

2026-01-19 18:06

[ TEMATY ]

porwanie

Nigeria

chrześcijanie

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Ponad 160 chrześcijan zostało porwanych podczas ataku uzbrojonych gangów na dwa kościoły w wiosce w stanie Kaduna w północnej Nigerii - poinformowano w poniedziałek w raporcie ONZ, cytowanym przez agencję AFP.

„Napastnicy przybyli w dużej liczbie, zablokowali wejścia do kościołów i zmusili wiernych do ucieczki do buszu” - powiedział agencji AFP Joseph Hayab, prezes Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii na północy tego kraju.
CZYTAJ DALEJ

Każdy w swoim życiu musi bronić krzyża

2026-01-20 14:04

Biuro Prasowe AK

- Zmaganie o krzyż ciągle trwa i dotyka każdego pokolenia. Każdy w swoim życiu - mniej lub bardziej otwarcie - musi bronić krzyża – w swoim sercu, w swoim najbliższym otoczeniu, także w przestrzeni publicznej –w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej mówił abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę 18 stycznia na początku Eucharystii o. Cyprian Moryc OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przywitał abp. Marka Jędraszewskiego i wszystkich zgromadzonych. – Bardzo się cieszymy. Dziękujemy na przyjaźń, za obecność – podkreślił gospodarz Polskiej Jerozolimy. Arcybiskup modlił się w intencji Misterium Kalwaryjskiego, do którego przygotowania rozpoczynają się dzisiaj. Przy tej okazji kustosz powitał też wszystkich twórców – aktorów, reżyserów i koordynatorów. – Modlimy się, aby Pan Jezus nam błogosławił w tym ważnym wydarzeniu – mówił o. Moryc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję