Reklama

O etyce w gospodarce

Henryk Grymuza
Edycja przemyska 42/2002

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu ma coraz więcej studentów i absolwentów. Władze uczelni dbają o poziom zajęć dydaktycznych oraz o rozwój inicjatyw naukowych.
Praca formacyjna na Uczelni prowadzona jest przez ks. dr. Andrzeja Chmurę, cenionego duszpasterza i wykładowcę. Należy dodać, że w ramach duszpasterstwa w PWSZ we wtorki odprawiane są Msze św., po których odbywają się spotkania biblijne. W środy natomiast prowadzone są spotkania modlitewno-dyskusyjne. Raz w miesiącu są także katechezy przedmałżeńskie.
13 i 14 września br. w PWSZ odbyła się już VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona przedsiębiorczości w regionie Podkarpacia. Obok referatów traktujących o czynnikach aktywizujących rozwój małych i średnich firm poruszono problemy natury etycznej, duchowej i psychologicznej. Te ostatnie kwestie przedstawił ks. prof. dr hab. Kazimierz Popielski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Ze szczególnym zainteresowaniem uczestnicy konferencji reprezentujący środowisko ludzi nauki z ośrodków uczelnianych Lwowa, Lublina, Krakowa, Piły i Jarosławia wysłuchali wykładu ks. dr. Jedynaka (PWSZ w Jarosławiu) podejmującego tematykę duchowego i materialnego bogactwa narodu jako wspólnego dobra wszystkich Polaków. Wykładnia etyczna i religijna zagadnienia ma istotne znaczenie w gospodarce rynkowej, w której coraz większego znaczenia nabiera sfera materialna. Dotyczy to przede wszystkim środowiska pracodawców.
Ks. dr Jedynak podkreślił konieczność poszanowania ziemi ojczystej, narodowych dóbr naturalnych, dbałość o poszanowanie pracy ludzkiej i kształtowanie dobrej atmosfery w środowisku pracy. Wiele tez wykładu znajdowało swoje odniesienie do realiów naszego regionu. Zdecydowana większość mieszkańców Podkarpacia do niedawna zajmowała się rolnictwem - powiedział ks. Jedynak. - Niestety, od pewnego czasu w niektórych liczących się kołach politycznych, sprawujących władzę w kraju obserwujemy niemal lekceważący stosunek do głębokiego przywiązania Polaków do ziemi ojczystej. A przecież zawsze stanowiła ona niezmiernie cenny skarb doczesny dla całego narodu polskiego, gdyż dawała chleb społeczeństwu i na niej powstawały fabryki, stocznie oraz inne zakłady produkcyjne dające pracę, która jest źródłem utrzymania".
Wykładowca zwrócił uwagę na to, że praca rolnika nie jest należycie doceniana, co - jego zdaniem - wynika z prowadzonej polityki, która przyczynia się do znacznego obniżenia społecznego statusu tego zawodu. Przedstawione w omawianym wykładzie zagrożenia mają bardzo poważny charakter, ponieważ dotyczą podstaw duchowych i materialnych warunkujących istnienie oraz właściwe funkcjonowanie narodu.
"Wiara ojców, chrześcijańska kultura i tradycja, majątek narodowy, a także ziemia ojczysta - to najcenniejsze skarby narodu"- powiedział w końcowej części wystąpienia ks. dr Jedynak. Zwrócił uwagę na fakt, że Polacy płacą dzisiaj wysoką cenę za pozbywanie się majątku narodowego. Wiele tez tego wykładu zawierało w sobie ważne elementy z nauczania Papieża Jana Pawła II oraz z homilii abp. seniora Ignacego Tokarczuka.

Reklama

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Podhale, Orawa, Spisz – trzy oblicza regionalnego bogactwa

2019-07-19 11:52

Zakopiańskie Centrum Kultury

W ten weekend kontynuujemy naszą podróż przez świat muzyki klasycznej w ramach XIX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę o 18.00 do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego na ul. Krupówki 41. Tym razem zanurzymy się nie tylko w lokalnym folklorze, ale również w muzyce bliskiej sercom sympatyków Orawy i Spiszu. Kwartet Polonika pozwoli nam na nowo odkryć cudowne brzmienie tych znanych, a jednocześnie wiecznie nieodkrytych światów. Usłyszymy m. in. Kwartet „Spiski” Sławomira Czarneckiego, „Suitę Polską” Macieja Małeckiego, Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego, a także „Orawę” Wojciecha Kilara w opracowaniu na kwartet smyczkowy właśnie.

Archiwum

Kwartet Polonika to zespół złożony z czterech utalentowanych instrumentalistek, znajdujący się w czołówce polskiej kameralistyki (w składzie Paulina Kusa, Anna Szalińska-Zaziębło, Magdalena Małecka-Wippich i Krystyna Wiśniewska). Grupa posiada wszechstronny repertuar, jednak centrum ich zainteresowań stanowi muzyka polska. W związku z tym, czeka nas dużo regionalnych akcentów, których różnorodność stanowić będzie przekrój popularnych nurtów folklorystycznych w Polsce. Atrakcją będzie lokalizacja koncertu, czyli budynek Miejskiej Galerii Sztuki, który nie tylko zapewni rewelacyjną akustykę, ale jeszcze umieści kwartet na tle nowo otwartej wystawy „Góry – morze, morze – góry”. Koncert odwiedzi kompozytor Sławomir Czarnecki.

Serdecznie zapraszamy na tę magiczną podróż w głąb rodzimego folkloru.

Więcej informacji na: www.festiwale.zakopane.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem