Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Indie

Solidarność z ofiarami pogromów w Orisie

Reklama

W całych Indiach chrześcijanie różnych wyznań, a także przedstawiciele innych religii, uczestniczyli 7 września w nabożeństwach sprawowanych w intencji ofiar w Orisie. W tym indyjskim stanie od 23 sierpnia trwają pogromy chrześcijan. Liczba ofiar sięgnęła już prawdopodobnie 100 osób. Fundamentaliści hinduistyczni spalili ponad 50 kościołów i ok. 4 tys. domów chrześcijan. Oblicza się, że w obawie przed prześladowaniami uciekło ze swych miejsc zamieszkania niemal 50 tys. ludzi.
Bezpośrednią przyczyną antychrześcijańskiej rebelii w Indiach było zamordowanie 23 sierpnia przywódcy hinduistycznych ekstremistów - Swamiego Laxmanananda Saraswatiego. Ugrupowania zwalczające chrześcijan właśnie im przypisały ów mord, mimo stanowczego zaprzeczenia ze strony przedstawicieli wszystkich wspólnot chrześcijańskich.
Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii kard. Varkey Vithayathil wystosował 2 września apel do wszystkich 160 diecezji indyjskich, by 7 września stał się dniem szczególnej modlitwy o pokój w stanie Orisa. Wezwanie podjęły również liczne Kościoły ewangelickie.
W Bombaju, by zaprotestować przeciwko pogromom chrześcijan, zebrało się 5 tys. osób należących do różnych religii. Kard. Oswald Gracias - metropolita Bombaju wezwał polityków do zdecydowanego działania wobec określonych ugrupowań hinduistycznych. „Istnieją dowody na ich zaangażowanie w wybuch nienawiści” - napisał w liście do władz. Metropolita zachęcił też środki masowego przekazu do rozpowszechniania wiadomości o atakach, tak by „stworzyć presję opinii publicznej mogącą zapobiec dalszej eskalacji przemocy”.
Także chrześcijanie w stanie Goa w zachodnich Indiach 7 września modlili się we wszystkich parafiach. Poprzedniego dnia Diecezjalna Rada Pokoju i Sprawiedliwości Społecznej zorganizowała międzyreligijne spotkanie w stolicy stanu Panaji.
Katolicy w New Delhi zorganizowali natomiast trwającą bez przerwy 40 godzin adorację Najświętszego Sakramentu. Eucharystię otwierającą czuwanie sprawował arcybiskup Delhi Vincent Concessao.

Francja

Maryjne uroczystości w Lyonie

Wierni z Lyonu złożyli 8 września hołd Matce Najświętszej - patronce miasta. Tradycja pielgrzymowania w tym dniu do sanktuarium Notre Dame de Fourvière została zapoczątkowana w 1643 r., podczas epidemii dżumy. Gospodarzem tegorocznych uroczystości był rektor bazyliki ks. Jean-Marie Jouham. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Philippe Barbarin - arcybiskup Lyonu i prymas Galii. Uroczystość była transmitowana przez radio RCF i telewizję TLM. W homilii kard. Barbarin nawiązał do znaczenia chrześcijańskich korzeni w życiu narodów i każdego człowieka. Podkreślił, że „tylko w Bogu człowiek jest wolny”. Zgodnie z wielowiekową tradycją mer miasta Gerard Colomb złożył ślubowanie i ofiarował jako wotum złotą monetę. Uroczystości zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwo udzielone miastu przez kard. Barbarin. Warto dodać, że od maja tego roku 9-metrowa rzeźba Matki Bożej, znajdująca się dotąd na szczycie bazyliki, z powodu prac remontowych na wieży została zdjęta i umieszczona na placu. Autorem tej rzeźby jest artysta polskiego pochodzenia Józef Hugo Fabisch, który wyrzeźbił również statuę Matki Bożej w Lourdes.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maria-Teresa Diupero

Wietnam

Fałszywi księża w telewizji

Wietnamskie władze uciekają się nawet do oszustwa, by zdyskredytować walczących o swe prawa katolików. W państwowej telewizji wystąpiło kilku księży krytykujących protesty wiernych, którzy domagają się zwrotu zagrabionych przez komunistów terenów.
Byli to jednak nie prawdziwi duchowni, lecz partyjni działacze przebrani za księży. Co więcej, podając się za kapłanów, udzielili oni krytycznych pod adresem katolików wywiadów w rządowej prasie. Archidiecezja Hanoi, nie wchodząc w polemikę, skomentowała całe to smutne wydarzenie słowami, że „musiał ich wyświęcić rząd”.

Ludzie

Kard. Joachim Meisner

Metropolita Kolonii po raz kolejny zaapelował do tureckiego rządu o podjęcie decyzji w sprawie budowy centrum pielgrzymkowego w miejscu narodzin Apostoła Narodów. Brak działań władz tureckich wobec sytuacji w Tarsie jest irytujący - uważa kard. Joachim Meisner. Mimo upływu dwóch miesięcy od ogłoszenia przez Benedykta XVI Roku św. Pawła, władze tureckie nie zrobiły nic, by wprowadzić ułatwienie dla pielgrzymów przybywających do Tarsu. Cóż z tego, że turecki minister kultury i turystyki Ertugrul Günay, odpowiadając na list kard. Meisnera, stwierdził, że „istnieje zamiar oddania na centrum pielgrzymkowe oraz dla celów kultu części starej fabryki bawełny w Tarsie”. Jak poinformował rzecznik archidiecezji kolońskiej, minister stwierdził jedynie, że sprawdzana jest obecnie taka możliwość, ale nie podał żadnych bliższych szczegółów.
Kard. Meisner będzie przewodniczył pielgrzymce delegacji Konferencji Biskupów Niemieckich do Tarsu i Stambułu w dniach 29 września - 3 października. W sprawie uregulowania sprawy kościoła bądź budowy centrum pielgrzymkowego apelował on już przed rokiem do premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Dwa listy w tej sprawie pozostały bez odpowiedzi. Podczas wizyty w Kolonii w lutym br. premier Erdogan obiecał, że poprze propozycję budowy centrum pielgrzymkowego w Tarsie, o ile zwróci się o to strona kościelna. Na razie jednak sprawa kończy się na obietnicy i zapowiedzi dalszych rozmów.

Krótko

W laboratorium CERN pod Genewą 10 września ruszył największy eksperyment w dziejach ludzkości. Uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów. Uczeni mają nadzieję, że przyniesie odpowiedź na wiele pytań w rodzaju: Co tworzy materię? Jak wyglądał wszechświat w pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu?

Polska zaproponowała UE zniesienie sankcji dla Białorusi. Nasz kraj chce w ten sposób zachęcić białoruskie władze do przeprowadzenia w miarę uczciwych wyborów.

Rosjanie zatrzymali w Gruzji 8 września ekipę TVP pod zarzutem szpiegostwa. Po interwencji ambasady dziennikarz, operator i kierowca zostali zwolnieni.

Porażką zakończyła się misja francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego w Moskwie. Rosja narzuciła swoje warunki rozwiązania kryzysu na Kaukazie. Kreml ani myśli zrezygnować z kontroli nad Osetią Południową i Abchazją.

Szczyt UE - Ukraina odbył się w Paryżu. Ukraińcy nie uzyskali zapowiedzi członkostwa w UE. Sprzeciwiły się temu m.in. Niemcy i Hiszpania. Obiecano im umowę stowarzyszeniową oraz rozmowy na temat zniesienia wiz.

Co się dzieje z koreańskim dyktatorem Kim Dzong Ilem? Od dawna niewidziany, nie uczestniczył nawet w wielkiej manifestacji z okazji 60- lecia KRLD. Wiadomości są sprzeczne. Mówi się, że miał zawał albo wylew. Pojawiają się nawet pogłoski, że nie żyje.

Rządząca partia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego i główna opozycyjna partia Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) osiągnęły porozumienie co do podziału. Zostanie powołany rząd jedności narodowej.

W odróżnieniu od okresu bezpośrednio po zamachach z 11 września 2001 r. i nawet od 2004 r., kiedy odbywały się poprzednie wybory prezydenckie, terroryzm nie jest już dziś postrzegany przez Amerykanów jako najważniejszy problem dla kraju.

W Waszyngtonie otwarto pierwszy w Stanach duży pomnik ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. Uroczystości obchodów 7. rocznicy zamachów odbyły się też w Nowym Jorku i Pensylwanii.

W pożarze, który wybuchł 11 września po południu w tunelu pod kanałem La Manche, dymem zatruło się 6 osób, a 8 zostało lekko rannych. Ruch kolejowy w Eurotunelu całkowicie zamknięto do czasu opanowania sytuacji.

Ambasada RP w Rzymie wysłała list protestacyjny do redakcji dziennika „La Repubblica” w związku z użyciem sformułowania „polski obóz koncentracyjny” w notatce na temat wyjazdu grupy włoskiej młodzieży na teren byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Paulin z Noli

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 4

pl.wikipedia.org

Św. Paulin z Noli

Św. Paulin z Noli
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję