Reklama

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 12/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka przewodników turystycznych

Pokazują piękno, strzegą wiary

W minionych czasach, kiedy rolą tzw. turystyki masowej było gloryfikowanie zdobyczy socjalizmu, omijając wszystko, co związane z wiarą, zrodziła się wśród przewodników turystycznych idea organizowania własnych pielgrzymek na Jasną Górę. Jednym z pomysłodawców był częstochowianin Zdzisław Dziubek. W 1985 r. w pierwszej pielgrzymce na Jasną Górę przybyło aż 90 przewodników. Pierwszym opiekunem duchowym był o. Jan Golonka, kolejnymi: bp Ryszard Karpiński, abp Edmund Piszcz i bp Edward Janiak.
Organizatorem jubileuszowej - 25. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 6-8 marca br. pod hasłem „Przewodnik opiekunem życia”, było środowisko z województwa śląskiego, w tym Koła z Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich, a symbolem - Matka Boża Piekarska, łącząca Śląsk z Jasną Górą. Przybyło prawie półtora tysiąca osób z całej Polski. Na grobie Zdzisława Dziubka delegacja przewodników złożyła kwiaty, a zapaleniem zniczy i minutą ciszy uczczono inicjatora i wszystkich zmarłych uczestników pielgrzymek.
Rekolekcje dla pielgrzymów pod hasłem: „Przewodnik sługą życia i nadziei” wygłosił ks. prał. Władysław Zązel. Oficjalne otwarcie pielgrzymki nastąpiło w kaplicy św. Józefa, gdzie odśpiewano „Hymn przewodnicki” i wprowadzono sztandary. W programie pielgrzymki były prelekcje na temat odpowiedzialnej posługi przewodników, przedstawiono fenomen sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej oraz piękno ziemi śląskiej. Drogę Krzyżową, odprawioną na wałach jasnogórskich w strugach deszczu, poprowadził przewodnik beskidzki ks. Stanisław Jaromi. Kulminacyjnym punktem była Msza św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Janiak z Wrocławia - przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, krajowy duszpasterz przewodników. Pielgrzymi uczestniczyli w czuwaniu i w Apelu Jasnogórskim. Na pielgrzymce obecny był arcybiskup senior Edmund Piszcz z diecezji warmińsko-mazurskiej.
Ryszard Ziemnicki - członek Samorządu Przewodników PTTK województwa śląskiego powiedział, że po pewnym regresie ruchu przewodnickiego zainteresowanie młodych ludzi zawodem przewodnika wzrasta. Zwiększa się liczba nowych, wysoko wykwalifikowanych kadr poszukujących własnych ścieżek, korzystających jednocześnie z doświadczeń sprawdzonych przewodników.
Prezes Lech Drożdżyński, dziękując organizatorom i gospodarzom miejsca, poruszył aktualne tematy związane z polską turystyką na początku XXI wieku. Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św., której w sali o. Kordeckiego przewodniczył honorowy patron tegorocznego spotkania abp Damian Zimoń - metropolita katowicki.
Jako ślad swojego pobytu pielgrzymi pozostawili na Jasnej Górze tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu niedawno ks. prał. Jerzemu Pawlikowi, będącemu wzorem przewodnika, pielgrzyma i kapłana. Oprawę muzyczną i wokalną pielgrzymki zapewniły: Orkiestra Górnicza z Piekar Śląskich, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa i wokalistka jazzowa Ewa Uryga.

Wojciech Mścichowski

Dyrektorzy szkół katolickich

Poparcie prezydenckiego weta do ustawy oświatowej

W dniach 9-10 marca na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich, zorganizowana przez Radę Szkół Katolickich, której przewodniczy ks. dr Sylwester Jeż. Dyrektorzy zapoznali się z obecnym stanem reform oświatowych. Rozmawiali o tym, czy obecna podstawa programowa kształcenia ogólnego, podpisana i ogłoszona rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, stanowi wyzwanie dla szkolnictwa katolickiego. W czasie Konferencji zaplanowano także szkolenie dyrektorów z zakresu prawa. Z dyrektorami spotkał się prof. dr hab. Mirosław Handke, minister edukacji narodowej w latach 1997-2000. W zespołach studyjnych dyrektorzy zastanawiali się nad sposobami przekazu treści z zakresu kształcenia ogólnego, które jednocześnie mają zapewnić wychowanie dzieci i młodzieży w kulturze i tradycji narodowej.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej dyrektorzy szkół katolickich uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. Jeż. Podczas Eucharystii nastąpiło ponowienie zawierzenia Maryi Królowej Polski szkół, którymi kierują, oraz całej oświaty polskiej.
Konferencja dyrektorów szkół katolickich zbiegła się w czasie z prezydenckim wetem dotyczącym reformy szkolnictwa w Polsce. Ks. Jeż w związku z tym powiedział: - Dobrze się stało, że prezydent zgłosił weto do ustawy oświatowej, bo to pokazało, że jest ona źle przygotowana. W tych propozycjach rządowych wiele rzeczy jest nieprzygotowanych - podkreślił ks. Jeż i wymienił tylko niektóre: brak sal dla sześciolatków czy niespójność programu nauczania, który każe np. w klasach łączonych sześcio- i siedmiolatków uczyć dzieci dwa razy tego samego.
Rada Szkół Katolickich została powołana w 1994 r. przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Asystentem szkół katolickich z ramienia Episkopatu jest bp Stanisław Napierała.

Reklama

Krótko

7 marca, po trzech miesiącach przerwy, rozpoczął się drugi etap peregrynacji Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej po diecezji sandomierskiej. Trwa ona od 13 września 2008 r. Obraz wyruszył z Jasnej Góry po Mszy św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Jacek Beksiński, wikariusz biskupi ds. przebiegu Misji Nawiedzenia w diecezji sandomierskiej. Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia po ziemi sandomierskiej zakończy się 12 września 2009 r.

7 marca pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej zgromadziła ok. 2 tys. osób. Młodym towarzyszył biskup pomocniczy diecezji Józef Szamocki.

Zapowiedzi

26- 27 marca - Maturzyści diecezji włocławskiej

27-28 marca - Maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej

28 marca - Maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

29 marca - 4 kwietnia - Wielkopostne rekolekcje jasnogórskie

Nabożeństwa wielkopostne

W okresie Wielkiego Postu we wszystkie piątki na Jasnej Górze odprawiana jest Droga Krzyżowa: ok. godz. 16.45 - w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a o godz. 20.00 - w kaplicy św. Józefa na „Halach”.

We wszystkie niedziele Wielkiego Postu tradycyjne nabożeństwo pasyjne - „Gorzkie żale” rozpoczyna się o godz. 16.15 w Bazylice Jasnogórskiej. Rozważania pasyjne głosi o. Andrzej Laskus, paulin.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Brazylia: największa na świecie procesja maryjna

2019-10-20 12:59

Zdzisław Malczewski TCHr/vaticannews / Belém (KAI)

W brazylijskim Belém (stolicy stanu Pará) odbyła się największa w świecie katolickim procesja ku czci Matki Bożej z Nazaretu, popularnie nazywanej Królową Amazonii. 4-kilometrową trasę przeszły ponad 2 mln pielgrzymów przybyłych także z innych regionów tego kraju. Procesje te odbywają się każdego roku nieprzerwanie od 227 lat.

wikipedia.org

Bezpośrednio po porannej Mszy sprawowanej przed katedrą o godz. 5:30 przez abp. Giovanniego D’ Aniello wyruszyła ulicami miasta procesja z figurą Matki Bożej z Nazaretu do maryjnej bazyliki sanktuarium. W uroczystościach brali udział także biskupi z okolicznych diecezji, którzy nie biorą udziału w synodzie o Amazonii w Rzymie. Tegoroczny temat święta brzmiał „Maryja, Matka Kościoła”.

Procesja, która z każdym rokiem przyciąga tłumy czcicieli Pani z Nazaretu, pomimo wysokiej temperatury, przebiegała w klimacie modlitwy, śpiewu i czci do Matki naszego Zbawiciela. Uczciwie szkół publicznych i prywatnych ciągnęli 13 wozów, do których pielgrzymi składali swoje wota dziękczynne za otrzymane łaski: świece, wykonane z wosku części ciała ludzkiego. Dla Europejczyka trudno jest zrozumieć ludową pobożność ludu brazylijskiego. W sposób szczególny ich przyrzeczenia składane Panu Bogu, czy Matce Najświętszej. Dla przykładu 24-letnia Brenda Carine Rodrigues, po ukończeniu studiów prawniczych, złożyła przyrzeczenie Matce Bożej, że jeżeli zdoła zdać aplikację do Brazylijskiej Izby Adwokackiej (OAB), to przez cały czas trwania procesji będzie niosła na głowie grubą książkę prawniczą. „Kiedy zawierzamy, to osiągamy. To jest przejaw mojej wiary. Prosiłam Matkę Bożą, aby ukończyć studia prawnicze i zdać trudny egzamin z aplikacji i moje pragnienie się urzeczywistniło” – mówiła wspomniana młoda adwokatka. Wiele osób przeszło całą procesję na kolanach. Do tronu figurki Matki Bożej z Nazaretu przywiązany był sznur 400 m długości. Pielgrzymi starali się chociaż przez chwilę móc go dotknąć w celu uproszenia łaski, czy też wyrażenia podziękowania za otrzymany dar. Przed sanktuarium uczniowie szkół publicznych i prywatnych stali z flagami wszystkich 26 stanów brazylijskich oraz Dystryktu Federalnego.

Ukoronowaniem maryjnej pięciogodzinnej procesji była Msza sprawowana przed sanktuarium, której przewodniczył bp Gilberto Pastana z diecezji Creato w stanie Ceará. „Zostaliśmy przyprowadzeni przez Maryje i jej Syna aż dotąd. Błogosławiony jest każdy kto szedł w procesji modląc się przez pośrednictwo Maryi i wypraszając u Niej łaskę odpowiedzialności i współpracy, aby stawać się każdego dnia coraz lepszym, będąc prowadzonym przez wartości ewangeliczne, takie jak pokój, braterstwo, dzielenie się i miłość. Niech Maryja wzmacnia w każdym z nas to pragnienie dotarcia do celu” – podkreślił bp Pastana.

Uroczystości ku czci Królowej Amazonii będą trwały aż do 28 października. Każdego dnia odbywać się będą procesje młodzieży, dzieci, rowerzystów, biegaczy i innych grup wiernych. Hasło tegorocznego święta „Maryja, Matką Kościoła” nawiązuje do Jubileuszu 300-lecia istnienia diecezji Belém, jak też do trwającego Synodu Biskupów dla Amazonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: modlitwa za zranionych w Kościele

2019-10-21 10:34

md / Kraków (KAI)

W kościele św. Marka w Krakowie odbyło się spotkanie modlitewne w intencji osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego ze strony duchownych. Wydarzenie - już po raz drugi – zorganizowała grupa świeckich katolików.

gpointstudio/fotolia.com

Swoją historią ze zgromadzonymi w świątyni podzieliła się Joanna, która jako czterolatka doświadczyła molestowania przez księdza w przedszkolu. Dni, kiedy w przedszkolu odbywały się zajęcia z religii, wiązały się dla dziecka z traumą, bólem brzucha i lękiem. – Nie mówiłam mamie, co się dzieje, bo sama tego nie rozumiałam – dodała.

Kapłan krzywdził również dziewczynki z pobliskiej szkoły podstawowej i to one zgłosiły to dorosłym. W efekcie duchowny został przeniesiony do innej parafii, a wieś, z której pochodzi Joanna, podzieliła się na zwolenników i przeciwników księdza. – Dla tej społeczności było niebywałe, że ksiądz może zrobić coś złego – tłumaczyła kobieta.

W kolejnych parafiach kapłan nie przestał krzywdzić dzieci. Jedna z zaprzyjaźnionych z Joanną kobiet, która również doświadczyła z jego strony molestowania, postanowiła zgłosić to władzom kościelnym i doprowadzić do ukarania księdza. Odbył się proces. – To niełatwa procedura, bardzo krępująca dla ofiar – opowiadała Joanna. – Miałam wrażenie, że osoby nas przesłuchujące szydziły z nas, czułam się narażona na ich pogardę – dzieliła się ze słuchaczami.

Joanna zaapelowała również do rodziców, by rozmawiali z dziećmi, by im wierzyli i byli wyczuleni na to, co mówią i jak się zachowują.

Choć ksiądz, który ją skrzywdził, został ukarany, dla Joanny problem się nie skończył. Zmaga się z poczuciem oddalenia od Kościoła, którą przez wiele lat postrzegała jako wspólnotę nieczystą i zakłamaną, gdzie dzieje się zło i krzywda. Był w niej bunt wobec Boga. Nie rozumiała, dlaczego pozwala On, by działy się takie rzeczy.

- Módlcie się za nas, byśmy potrafili przebaczyć i znaleźć swoją ścieżkę do Boga. Módlcie się za kapłanów, którzy wspierają ofiary, by mieli dużo sił i by potrafili pomagać w sposób subtelny i wyważony – prosiła w kościele św. Marka kobieta.

Świadectwo złożył także Tomasz, mąż i ojciec kilkorga dzieci, który został skrzywdzony jako kilkunastolatek. Według niego, przebaczenie jest pierwszym krokiem do odzyskania zdrowia. Jak przyznał, jego życie zmieniło się, gdy dowiedział się o krakowskiej inicjatywie modlitw za osoby zranione w Kościele. – Odżyłem i poczułem, że nie jestem sam – powiedział. Zapewnił, że modli się za ludzi, którzy z powodu doznanych w Kościele krzywd cierpią w samotności.

Wyznał też, że wcześniej wielokrotnie myślał o apostazji. Miał myśli samobójcze, jest na terapii u psychologa i psychiatry. Bierze leki psychotropowe, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie i utrzymanie rodziny. Został skrzywdzony 30 lat temu. Zakon zgłosił sprawę do Watykanu po 15 latach. Odmówiono mu wsparcia finansowego na czas leczenia i procesu.

– Jedyne, co dziś mnie podtrzymuje, to świadomość, że Jezus Chrystus mocno trzyma mnie za rękę – podkreślił mężczyzna. Mówi, że chce swoje cierpienie przekuć w miłość. – To pozwala mi żyć być w Kościele i kochać Boga – podkreślił.

Podczas nabożeństwa można było wesprzeć finansowo inicjatywę Zranieni w Kościele (telefon zaufania i środowisko wsparcia dla osób poszkodowanych, więcej informacji: www.zranieni.info). Dzięki niej w każdy wtorek od 19:00 do 22:00 pod nr. tel. 0 800 280 900 osoby, które były wykorzystywane seksualnie, mogą uzyskać profesjonalną pomoc.

- Jesteśmy osobami, które porusza i zasmuca to, czego osoby zranione w Kościele doświadczyły. Nie godzimy się na to, by były w Kościele zapomniane, na to, by przymykano oko na nadużycia, które często naznaczają ich całe życie. Chcemy, aby było to wydarzenie cykliczne i mocno wierzymy, że inne miasta będą się nim inspirować. Zranieni w Kościele nas potrzebują, nie bądźmy obojętni – mówi Maria Pajor, jedna z organizatorek wydarzenia.

Spotkanie było poprzedzone Mszą św., której przewodniczył o. Adam Żak SJ.

Pierwsze spotkanie z inicjatywy grupy katolików świeckich odbyło się w lipcu w kościele św. Idziego w Krakowie. Organizatorzy spotkań chcą m.in., by zgodnie z wolą papieża Franciszka pierwszy piątek Wielkiego Postu był szczególnie poświęcony modlitwie za osoby skrzywdzone w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem