Reklama

Ze świata

Rzym

Europejskie spotkanie duszpasterzy turystów

Słowa sługi Bożego Jana Pawła II: „Turystyka jest dla człowieka, a nie człowiek dla turystyki” przytoczył abp Antonio Maria Vegliò - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, otwierając Europejskie Spotkanie Duszpasterzy Turystyki, które odbyło się w Rzymie w dniach 29-30 kwietnia br. Organizatorem spotkania była wspomniana Papieska Rada. Polski Kościół reprezentował bp Edward Janiak. Uczestnicy rozważyli wyzwania, jakie dziś zjawisko masowej turystyki stawia Kościołowi. - Tylko turystyka podlegająca normom etycznym może służyć wzrostowi duchowemu człowieka - podkreślił Nicolo Tonini, przewodniczący Międzynarodowego Biura Turystyki (BITS). Abp Agostino Marchetto, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, zauważył natomiast, że turystyka jest dla Kościoła miejscem misji ze względu na konsekwencje duchowe i moralne, jakie może mieć dla życia osób wierzących. Celem działalności Kościoła powinna być troska o ludzką i duchową dojrzałość podróżujących oraz wpływ na instytucje związane z turystyką, by miały na uwadze nie tylko zysk, lecz także budowanie solidarności między podróżującymi i społecznościami, które ich goszczą.

Ks. Adam Łuźniak

Komentarz

„Twoja cześć, chwała”...

W trzech kościołach archidiecezji bolońskiej zakazano udzielania Komunii św. na rękę - to reakcja na coraz częstsze przypadki bezczeszczenia Najświętszego Sakramentu. Zdarzało się, że uczestnicy nabożeństw brali Hostie „na pamiątkę” albo wystawiali na sprzedaż, albo nawet wykorzystywali do satanistycznych rytuałów. Żeby ograniczyć takie czyny, wprowadzono zasadę, że Komunii św. udziela się na język. Piszę „ograniczyć”, a nie „wykluczyć” - celowo. Pamiętam sytuację sprzed kilku lat. Rzecz miała miejsce w jednym z kościołów miejskich, w którym duszpasterzował mój kolega. Podczas Eucharystii kończącej rekolekcje wielkopostne dla młodzieży jeden z uczestników wyjął Komunię św. z ust i schował do kieszeni. Kapłana poinformowała o tym sama młodzież. Ten pojechał zaraz do domu chłopaka i udało mu się sprofanowaną Świętą Postać odzyskać.
W niedawnej dyskusji, jaka rozgorzała w Polsce o tym, czy może i u nas wprowadzić obyczaj Komunii św. na rękę, podsuwano wiele argumentów za tym sposobem komunikowania. Pewnie w części z nich może być trochę racji. Pozostaje jednak kluczowa kwestia, że wprowadzenie takiego sposobu przyjmowania Eucharystii ułatwia zbezczeszczenie. A że nie jest to czcza obawa i dmuchanie na zimne, pokazują choćby przypadki włoskie czy belgijskie, gdzie np. dołączono do gazety wkładkę o charakterze reklamowym w postaci hostii. W dobie agresywnego sekularyzmu atakującego Kościół są to, niestety, przypadki coraz liczniejsze.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

BBC

Znak czasu?

Reklama

Telewizja BBC po raz pierwszy mianowała muzułmanina kierownikiem swej redakcji religijnej. Aaqil Ahmed pracował do tej pory w prywatnej stacji telewizyjnej Channel 4, dla której przygotowywał m.in. programy o chrześcijaństwie i islamie. Tradycyjnie dominujący w Wielkiej Brytanii Kościół anglikański obawia się, że jest to przejaw marginalizacji głosu chrześcijan. Według brytyjskich mediów, arcybiskup Canterbury Rowan Williams już w kwietniu br. miał o tym powiedzieć dyrektorowi generalnemu BBC Markowi Thompsonowi. Natomiast anglikański biskup Manchesteru Nigel McCulloch oświadczył, że Aaquil Ahmed cieszy się dobrą reputacją. Dodał jednak, że będzie uważnie śledził treść programów religijnych BBC.

Ludzie

Kard. Michael Michai Kitbunchu

Pierwszy purpurat pochodzący z Tajlandii - kard. Michael Michai Kitbunchu przeszedł na emeryturę. Urodził się w 1929 r. w mieście Samphran w pobliżu Bangkoku. Kształcił się najpierw w swoim kraju, a następnie na misyjnym Papieskim Ateneum Urbanianum w Rzymie. Tam też przyjął święcenia kapłańskie w 1959 r. Po powrocie do kraju w latach 1960-65 pracował duszpastersko, a w okresie 1965-72 był rektorem seminarium duchownego w stolicy. 18 grudnia 1972 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem Bangkoku. W latach 1979-82 przewodniczył Konferencji Episkopatu swego kraju. Na konsystorzu 2 lutego 1983 r. otrzymał z rąk Jana Pawła II kapelusz kardynalski jako pierwszy Tajlandczyk w dziejach tamtejszego Kościoła. Kardynał uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła powszechnego, m.in. w zgromadzeniach Synodu Biskupów, był też członkiem watykańskiej Komisji Kardynałów ds. Zbadania Problemów Organizacyjnych i Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Cudzysłów

Świat oparty na globalizacji chciwości i lęku zamiast globalizacji solidarności jest nie do utrzymania.
Kard. Oscar Rodriguez Maradiaga

Katolik, który by wiedział o jasno wyrażanych poglądach Baracka Obamy w sprawie życia, nie mógłby na niego głosować z czystym sumieniem.
Abp Raymond F. Burke

Krótko

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewystarczające przepisy w dziedzinie równości płci i walki z dyskryminacją. Chodzi o unijną dyrektywę z 2004 r. o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn, która zakazuje bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji ze względu na płeć oraz molestowania seksualnego. Termin jej wprowadzenia minął w grudniu 2007 r., ale KE twierdzi, że dotąd nie dostała informacji z Polski o przedsięwziętych krokach.

Amerykańska publiczna telewizja PBS pokazuje trzyodcinkowy film dokumentalny o II wojnie światowej, zrealizowany przez znanego historyka i dokumentalistę Laurence’a Reesa, ujawniający kulisy poświęcenia niepodległości Polski przez aliantów w celu zachowania sojuszu z ZSRR.

Telewizja France 24 przeprosiła w liście do ambasadora RP w Paryżu za użycie na antenie zwrotu „polski obóz koncentracyjny”.

Gigantyczną karę nałożyła Komisja Europejska na lidera w produkcji procesorów - Intel. Amerykańska firma ma zapłacić 1 mld 60 mln euro za nielegalne blokowanie dostępu do rynku mniejszego konkurenta - AMD.

Hiszpania wprowadza sprzedaż pigułki wczesnoporonnej bez recepty. Preparaty mają być dostępne dla każdego za trzy miesiące.

UEFA podjęła decyzję. EURO 2012 będzie tylko w czterech polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Odpadły Chorzów i Kraków. Spośród ukraińskich miast tylko Kijów jest pewien, że będzie gościł piłkarzy. Donieck, Charków i Lwów dostały sześć i pół miesiąca, aby przyspieszyć prace.

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy przeforsował w parlamencie ustawę, która karze odcięciem od Internetu użytkowników ściągających nielegalnie muzykę czy filmy.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że na nowy typ grypy A/H1N1 zachorowało już prawie 6,5 tys. osób w 33 krajach świata.

Carrie Prejean nadal będzie nosić tytuł Miss Kalifornii. Zdecydował tak Donald Trump - miliarder, który szefuje organizacji konkursów Miss USA. Prejean zasłynęła swoim sprzeciwem wobec związków homoseksualnych, jaki wyraziła podczas finału konkursu Miss USA. Po tej wypowiedzi spotkała się z falą ataków.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję