Reklama

„Idąc, nauczajcie wszystkie narody”

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca 2009 r. w Bazylice św. Pawła za Murami Ojciec Święty Benedykt XVI zakończył Rok św. Pawła. Jak wiemy, Kościół i wierni bardzo dobrze przyjęli inicjatywę Papieża, żeby św. Paweł z racji 2000. rocznicy narodzin stał się szczególnym patronem Kościoła i żeby wszyscy przypomnieli sobie tego wspaniałego Apostoła Narodów. Właściwie to on był pierwszym ewangelizatorem. Nie znał osobiście Chrystusa narodzonego w Betlejem, ale przez wizje, których mu udzielił, poznał Go, Jego nauczanie. To wszystko, co św. Paweł wiedział i czego uczył, co przekazywał w Listach, otrzymał od Pana Jezusa w sposób Boski. Chrystus dał Pawłowi widzenie i możność rozpoznania Jego doktryny. Z jednej strony - Jezus przyszedł na świat, by ewangelizować, żył i był z ludźmi, zachowywał się jak zwykły człowiek, został ukrzyżowany, umarł i trzeciego dnia zmartwychwstał; dokonał wielkiej rzeczy, bo przed odejściem ustanowił Eucharystię, kapłaństwo. A z drugiej - przychodzi Paweł Apostoł, który głosi Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, Jemu całkowicie oddaje swoje życie, nie ma dla niego żadnej granicy, której by nie przekroczył. Wszystko czyni dla Niego, oddaje nawet życie. Św. Paweł głosi Chrystusa całemu ówczesnemu światu. Nie czyni niczego, co nie byłoby związane ze Zbawicielem świata. Dzięki temu czytamy teksty św. Pawła i dowiadujemy się wiele z doktryny chrześcijańskiej. Studiując jego nauczanie, otwierają się nam oczy na wiarę i jesteśmy niemal oszołomieni niezwykłą wiedzą Apostoła Narodów.
Rok św. Pawła przyczynił się do ożywienia nauczania chrześcijańskiego, do większego umiłowania Chrystusa, do mocniejszej ewangelizacji. Świat zaczął nabierać nowej dynamiki, a Kościół dostał nowe moce do głoszenia Chrystusa, aby wykorzystać wszystkie możliwości, które niesie świat XXI wieku. Nauczanie Pawłowe na pewno przyspieszyło ewangelizację. Nie boję się określenia „przyspieszona ewangelizacja”, bo myślę, że jest ona potrzebna. Ludzie powinni zauważyć, że nie wszyscy znają Chrystusa, że wiele narodów nie wie, kim On jest, szczególnie narody Azji. Dlatego dzisiaj św. Paweł ożywia nas, ożywia Kościół i przypomina o głoszeniu Jezusa całemu światu, żeby być Jego gorliwym wyznawcą. Misjonarze winni stać się żagwią w przybliżaniu osoby Jezusa Chrystusa.
Chrystusa trzeba głosić nie tylko jako kogoś, kogo się zna, ale czynić to nade wszystko z miłością, żeby zaangażowanie było tak wielkie, by słuchający tego przepowiadania zechcieli je przyjąć z mocą, a w ich sercu by zagościł sam Chrystus. Dlatego św. Paweł jest ważnym Apostołem. Obecny czas wymaga od nas głoszenia Chrystusa, nie można o tym zapomnieć ani tego przeoczyć. Jesteśmy Jego wyznawcami i mamy czuć się odpowiedzialni. Pan Jezus powiedział: „Idąc, nauczajcie wszystkie narody...” (por. Mt 28, 19). A więc naszym zadaniem jest nauczanie narodów. Tak właśnie czynił św. Paweł - szedł do ludzi i głosił Chrystusa. My również musimy się w to włączać, wykorzystując najnowsze środki przekazu, które mamy do dyspozycji, żeby świat dowiedział się o Nim. Temu posłużyły albumowe wydawnictwa „Niedzieli” o św. Pawle, przedstawiające nauczanie Apostoła Narodów, oraz zdjęcia z miejsc, w których przebywał i nauczał. Publikacje te przyczyniają się do tego, że jeszcze bardziej przybliżamy się do czasu i miejsc, gdzie św. Paweł żył i pracował. W ten sposób możemy być bliżej Apostoła, bliżej Kościoła i bliżej siebie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję