Reklama

Ze świata

Komentarz

Między radością a strachem

W Iraku dziwne święto: radości podszytej strachem. Amerykańskie wojska po sześciu latach zniknęły z ulic miast i wycofały się do ogromnych baz. Pozostaną jeszcze w Iraku do 2011r., ale teraz irackie siły bezpieczeństwa mają wziąć na swoje barki ochronę i wzmacnianie kruchej na razie stabilizacji w posthusejnowskiej epoce.
Radość jest zrozumiała, bo nikt nie chce mieć obcych panoszących się wojsk, nawet jeżeli to one obaliły tyrana. Strach jest również uzasadniony. Wzmacniają go podziały etniczne i religijne, niechętni sąsiedzi oraz obawy co do tego, czy młoda armia i policja jest zdolna ochronić zwykłych ludzi przed nadal grożącym niebezpieczeństwem. Martwi się również chrześcijańska mniejszość. Im dalej od Bagdadu, gdzie cień nowej władzy jest słabszy, tym obawy są większe. W Kirkuku, na północy Iraku, rodzice przestali posyłać dzieci na lekcje religii przed I Komunią św. Wolą poczekać i zobaczyć, co się stanie. W Bagdadzie też występuje lęk, ale tam jednak górę bierze nadzieja na pokój i zgodę.
Chrześcijanie mają też problem między sobą. Wśród nich widoczne są podziały na frakcje i sympatie do różnych partii politycznych. Hierarchowie podkreślają, że „konieczne jest zasypanie dzielących wspólnotę rowów i rowków, zburzenie murów i położenie mostów”. Cały świat patrzy na Irak z nadzieją, że utrapionym od lat ludziom uda się żyć w pokoju i zgodzie. Uda się? Oby!

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Litwa

Pielgrzymka na dwóch kółkach

W Wilnie rozpoczęła się 28 czerwca XVI Wileńska Pielgrzymka Rowerowa. Ks. hm. Dariusz Stańczyk z 7 rowerzystami wybrał się do miejsc związanych ze św. Pawłem w Grecji i Turcji. Symbolicznie wyruszono z Wilna, ale prawdziwy trud rozpoczął się w Grecji 2 lipca. Pielgrzymi wyjechali z antycznej Filippi, aby przez Troję, Pergamon, Izmir, Efez, Milet, Perge, Ikonium dotrzeć aż do Tarsu. Trasa liczy ponad 1800 km, a cykliści chcą ją pokonać w nieco ponad trzy tygodnie. - Hasłem tegorocznej pielgrzymki - mówił ks. hm. Stańczak - są słowa św. Pawła z Listu do Filipian: „Zdobyty przez Chrystusa” (3,12). Myśli z Biblii i podróże św. Pawła wspierają młodzież na całej trasie. Trud i modlitwy ofiarujemy w intencjach Papieża Benedykta XVI, biskupów i kapłanów w rozpoczętym właśnie Roku Kapłańskim oraz o pokój na świecie i za młodzież - dodał.
Jest to druga wyprawa wileńskiej młodzieży szlakiem św. Pawła. Na rozpoczęcie Roku Apostoła Narodów młodzież przebyła trasę z Filippi do Rzymu. Ubiegłoroczna pielgrzymka liczyła 1620 km. Obecna trasa nie należy do najdłuższych, jakimi jechali wileńscy pielgrzymi. Kilka lat temu pokonali aż 3104 km do grobu Jana Pawła II w Rzymie.

Rosja

Święcenia kapłańskie w Moskwie

Reklama

Dwóch rodowitych Rosjan, absolwentów seminarium duchownego w Sankt Petersburgu, przyjęło święcenia prezbiteratu i diakonatu w katolickiej katedrze w Moskwie. Święceń udzielił bp Paolo Pezzi. Pozdrowienia i błogosławieństwo dla nowych duchownych od Benedykta XVI odczytał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rosji abp Antonio Mennini. Ojciec Święty życzył im, aby „radośnie i z oddaniem przeżywali swą posługę, z każdym dniem upodabniając się coraz bardziej do obrazu Pana Jezusa Dobrego Pasterza”. Obaj wyświęceni duchowni przyjęli chrzest katolicki dopiero w latach 90.

Ludzie

Kard. Nicholas Cheong Jin-suk

Metropolita Seulu kard. Nicholas Cheong Jin-suk wyświęcił 5-tysięcznego koreańskiego kapłana. Eucharystia, podczas której udzielono sakramentu 27 kapłanom i diakonom, miała miejsce 30 czerwca w Parku Olimpijskim w Seulu. 5-tysięcznym kapłanem w historii Kościoła w Korei został Dionysious Son Ho-bin. Przy okazji przedstawiono najnowszą statystykę, z której wynika, że w Korei Południowej jest ponad 5 milionów katolików, co stanowi 9,9 proc. całej populacji. Ich liczba systematycznie rośnie. W porównaniu do 2007 r. przybyło 130 tys. katolików.
Pierwszym koreańskim kapłanem został przed 164 laty św. Andrzej Kim Taegon.
Święcenia kapłańskie przyjął 17 sierpnia 1845 r. w Szanghaju. Rok później oddał życie za wiarę podczas krwawych prześladowań. Został kanonizowany w 1984 r. razem ze 103 innymi męczennikami. Jest patronem koreańskiego duchowieństwa.

Cudzysłów

U życie broni nuklearnej jest niemoralne, straszenie jej użyciem jest niemoralne i utrzymywanie jej w celach straszenia jej użyciem jest również niemoralne.
Kard. Keith O’Brien

Reklama

Chrześcijanie mogą uchronić islam przed kulturalną śmiercią.
O. Samir Khalil Samir SJ

Chrześcijanin, wiedzący, jaką wartość nadaje Bóg każdemu życiu ludzkiemu, winien podejmować wszelkie środki, jakimi dysponuje, aby przyczyniać się do tego, żeby sprawy bezpieczeństwa drogowego były priorytetem.
Hiszpańscy biskupi o sytuacji na drogach

Krótko

W Rzymie zmarł w wieku 76 lat emerytowany dyrektor generalny Radia Watykańskiego ks. Pasquale Borgomeo, jezuita. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 16. roku życia, a pracy w papieskiej rozgłośni poświęcił 35 lat. Pełnił kolejno funkcje szefa redakcji wiadomości, dyrektora programowego, a następnie, przez dwadzieścia lat, dyrektora generalnego.

Szwecja przejęła od Czech prezydencję w UE. Wśród priorytetów swego przywództwa Szwedzi wymieniają: walkę z kryzysem gospodarczym, zmianami klimatycznymi oraz doprowadzenie do wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego.

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Taki był werdykt niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który oceniał zgodność Traktatu Lizbońskiego z systemem prawnym zachodnich sąsiadów Polski. Sędziowie obwarowali swą zgodę na ratyfikację wzmocnieniem roli parlamentu narodowego w decydowaniu o kierunkach integracji w Europie. Niemieccy politycy mają się z tym uporać do końca 2009 r.

We Włoszech w okolicach stacji kolejowej Viareggio eksplodował płynny gaz, który wydostał się z wagonu-cysterny, prawdopodobnie wyprodukowanego w Polsce. Śmierć poniosło kilkanaście osób, ranny jest Polak, który znalazł się w pobliżu wybuchu.

30 czerwca został ogłoszony w Iraku Dniem Niepodległości. Nowe święto państwowe jest związane z chwilą, w której amerykańscy żołnierze zniknęli z ulic irackich miast. Wojskowi przenieśli się do ogromnych baz poza miastami. Na każdą akcję muszą otrzymać zgodę władz irackich. Do końca 2011 r. z Iraku wyjedzie ostatni amerykański żołnierz.

Wyrok 150 lat więzienia otrzymał finansista Bernard Madoff za zdefraudowanie co najmniej 13 miliardów dolarów. Pieniądze należały do klientów kierowanego przez niego funduszu inwestycyjnego.

Rosjanie przeprowadzili wielkie tygodniowe manewry wojskowe w pobliżu granicy z Gruzją. Według jednego z byłych doradców prezydenta Władimira Putina, to przygrywka do drugiej wojny gruzińskiej.

Polscy żołnierze zabili czterech Talibów w Afganistanie. Terroryści podkładali ładunki wybuchowe przy drodze.

Niemiecka agencja DPA, powołując się na anonimowego świadka, podała, że przed zamordowaniem Piotra Stańczaka, polskiego geologa porwanego w Pakistanie, Talibowie proponowali mu przejście na islam. W zamian mieli go uwolnić. Polak miał się nie zgodzić.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję