Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski: okrutna wojna to nie tylko polityka, ale zły człowiek i jego poplecznicy

Okrutna wojna, jaka od roku toczy się w Ukrainie, to nie tylko polityka, ale zły człowiek i jego liczni poplecznicy – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice, sprawując poranną Eucharystię w pierwszą rocznicę wojny na Ukrainie.

[ TEMATY ]

bp Piotrowski Jan

Kielce

inwazja na Ukrainę

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcia ze światoszyńskiej parafii

Zdjęcia ze światoszyńskiej parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypomniał, wojny i wynikające z nich zło od najdawniejszych czasów dotykają ludzkość.

– Dramatycznie brzmi przesłanie proroka Izajasza z pierwszego czytania: „Ten obrał drogę grzechu, jawnej niewierności i pogardy Bożego prawa”. Ta sytuacja z czasów pierwszego przymierza powtarza się w dziejach ludzkiej historii i w naszych czasach - mówił bp Piotrowski. - Przybiera dramatyczne rozmiary wojen i terroryzmu, niesprawiedliwości społecznej oraz wzajemnej, indywidualnej nienawiści jednych wobec drugich. Wydaje się, że jako chrześcijanie także jesteśmy dalecy od troski o własne moralne postawy wobec zła, a nasze serca stają się jego źródłem – zauważył biskup kielecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązał również do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. – Okrutna wojna, jaka od roku toczy się w Ukrainie, to nie tylko polityka, ale zły człowiek i jego liczni poplecznicy, którzy nie boją się Boga ani ludzi. 60 lat temu w encyklice „Pacem in terris” św. Jan XXIII pisał, że „pokój na Ziemi, którego wszyscy ludzie tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowanie porządku ustanowionego przez Boga” –

przypomniał biskup.

„Wyśmiany Chrystus”, jak pisał z kolei profesor Leszek Kołakowski, a także „pogarda dla Bożego prawa i chrześcijańskiej tradycji rujnują Europę i świat” - zauważał hierarcha.

- Ośmielę się dodać, że ideologiczne hieny i szakale wyją szyderczym śmiechem szatana z dokonywanych interesów, kosztem tak wielu ludzkich istnień. Tam, gdzie morduje się ludzi, tam umiera cywilizacja i w swojej duszy umiera człowiek – stwierdził duchowny, zachęcając zarazem do nawrócenia i wielkopostnej przemiany.

- Prośmy o pokój, a naszą uczyńmy modlitwę psalmisty Pańskiego: „Uznaję bowiem nieprawość moją, a grzech mój jest zawsze przede mną…” – zachęcał bp Jan Piotrowski, polecając pokój na świecie i w Ukrainie orędownictwu MB Łaskawej Kieleckiej.

2023-02-24 19:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Domu św. Zyty

Niedziela kielecka 8/2025, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum ZOL

Sercem Domu przy Wesołej jest kaplica Boga Ojca

Sercem Domu przy Wesołej jest kaplica Boga Ojca

Placówka przy ul. Wesołej w Kielcach sięga do pierwotnej misji miejsca, ponieważ dom ten jest przeznaczony dla ciężko chorych kobiet, często samotnych – mówi Agnieszka Kobielus ze Zgromadzenia Sług Jezusa, dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Przewlekle Chorych.

Aktualnie w placówce przebywa sześćdziesiąt kobiet, które wymagają stałej i wszechstronnej opieki. Ze względu na misję i charakter zakładu podmiotowe traktowanie każdej podopiecznej jest naszym priorytetem – podkreśla. – Swoją pracą chcemy pokazać, że człowiek ma niezbywalną godność i ogromną wartość do końca życia, bez względu na stan zdrowia. Nawet kiedy z medycznego punktu widzenia niewiele można zrobić, to pozostaje jeszcze towarzyszenie i obecność przy chorym – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Bóg daje tyle, ile potrzeba na dziś

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Potok Kerit wysycha, ponieważ w kraju trwa susza. Narrator pokazuje w ten sposób, że prorok nie wiąże bezpieczeństwa z miejscem ani zasobem. Żyje z posłuszeństwa słowu Pana. To słowo posyła go do Sarepty sydońskiej, między Tyr i Sydon, do ziemi kojarzonej z Izebel i z kultem Baala. Tam właśnie Pan zachowuje życie. Tam też objawia, że Jego miłosierdzie przekracza granice Izraela.
CZYTAJ DALEJ

Od „Betlejemki” do konsekracji

2026-06-09 17:19

Marzena Cyfert

Podczas prelekcji w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Podczas prelekcji w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Drugie spotkanie w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu poświęcono historii wspólnoty od 1981 r. do czasów współczesnych. Ks. Rafał Michaelis mówił m.in. o projekcie świątyni, pierwszych nabożeństwach oraz konsekracji górnego kościoła.

– W 1981 r. kard. Gulbinowicz upoważnił ks. Stefana Wójcika, proboszcza parafii Świętego Ducha we Wrocławiu, aby formalnie reprezentował sprawę budowy domu katechetycznego na osiedlu Wrocław-Gaj, a potem kościoła – mówił ks. Michaelis.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję