Reklama

Niedziela Wrocławska

Wspólnota małżeństw Equipes de Notre-Dame

Dążyć do świętości razem

Dziś swój dzień skupienia odbywa wspólnota małżeństw Equipes de Notre-Dame, Eucharystii w katedrze wrocławskiej przewodniczył o. Dominik Banaś OFM, doradca duchowy sektora dolnośląskiego tej wspólnoty.

2023-03-19 11:42

Magdalena Lewandowska

Na zakończenie Eucharystii małżonkowie Bernadetta i Krzysztof Frankowie opowiedzieli świadectwo

Na zakończenie Eucharystii małżonkowie Bernadetta i Krzysztof Frankowie  opowiedzieli świadectwo

Franciszkanin rozpoczął homilię od cytatu sługi Bożego ks. Henriego Caffarela, założyciela wspólnoty: „Dzisiaj po 40. latach, widząc rozwój ekip, myślę: w 1939 roku, z 4 pierwszymi małżeństwami, to było coś więcej niż tylko dobry pomysł, coś więcej niż entuzjazm; że to spotkanie nie było spotkaniem przypadkowym, że Opatrzność i Duch Święty miały tu coś do powiedzenia i Bogu za to dziękuję. - Założeniem ruchu małżeńskiego było Bożym dziełem. Możemy to odnieść do fragmentu Pisma Świętego o proroku Samuelu, który w swojej młodości usłyszał głos Boga. Samuel na ten głos odpowiada. W ramach tego posłuszeństwa udał się do Betlejem do Jessego, aby namaścić Dawida na króla. Słuchał, ale nie widział, dlatego jego pierwsze spojrzenie było zewnętrzne - zaznaczył zakonnik, dodając: - Bóg chce nauczyć go, aby patrzył po Bożemu, dlatego mówi, aby nie patrzył na to, co zewnętrzne, ale spojrzał tak, jak widzi Bóg.

Powołując się na ten fragment, o. Banaś przywołał osobę ks. Caffarela, który rozeznając wolę Bożą, spojrzał w serce małżeństw i pomógł im odkryć to, co najtrudniejsze. - Kapłan ten jest nazywany prorokiem małżeństw, bo na wiele lat przed Soborem Watykańskim II ukazał piękno sakramentu małżeństwa, aby inni mogli zobaczyć Boży zamysł wobec małżeństw - mówił franciszkanin.

W dalszej części o. Dominik mówił o drodze wiary, którą każdy z nas musi przejść. Kapłan zobrazował to historią biblijną o człowieku niewidomym, uzdrowionym przez Chrystusa. Podobną drogę odkrywał ks. Caffarel podejmując formację małżeństw. Chcąc ukazać to na podstawie początków wspólnoty małżeństw, zacytowane zostały słowa ks. Henriego: Tak więc miałem przed sobą małżeństwa napełnione dwiema miłościami: miłością do współmałżonka i miłością do Chrystusa. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że zarówno miłość małżeńska, jak i miłość do Chrystusa, są miłościami absolutnymi, wyłącznymi, bezkompromisowymi. Małżeństwa te przeżywały jednak interesujące doświadczenie, a mianowicie, że te dwie miłości absolutne, jednoczą się doskonale w życiu duchowym. - Bóg dał im możliwość ujrzenia, że nie trzeba dążyć do świętości samemu, ale można to czynić we dwoje. Miłość ludzka połączona z miłością do Boga pozwala osiągnąć to, co jest naszym celem, czyli świętość - wskazał o. Banaś.

Reklama

Skupiając się na sakramencie małżeństwa, franciszkanin zwrócił uwagę, że wymaga ono także ludzkiego działania. - Moc sakramentu małżeństwa płynie od Boga, ale wymaga ona także ludzkiego działania i wyruszenia w drogę wiary. Każdy z nas to czyni indywidualnie, ale piękno i wspaniałość jest większa, gdy czynią to dwoje kochających się ludzi. I to staje się ich wspólnym celem - mówił o. Dominik Banaś.

Kaznodzieja zachęcał także, aby stawać się świadkiem wiary. - Każdy z nas jest posłany, aby iść i dzięki łasce Bożej, rozlewać w świecie miłość Bożą. To świadectwo małżeństw jest potrzebne dzisiaj. Potrzeba pięknych przykładów, jak żyć, aby miłość ludzka nie prowadziła do upadku i wygasała, ale mogła wzrastać - podkreślił franciszkanin, uzupełniając myśl o słowa ks. Caffarela: - Sakrament małżeństwa to nie formalność, ale źródło nadzwyczajnej łaski. Chrystus przychodzi zbawić chorą miłość, zatrutą przez grzech pierworodny, przynosząc jej ratunek i olbrzymie łaski.

Na zakończenie Eucharystii małżonkowie Bernadetta i Krzysztof Frankowie powiedzieli świadectwo.  Dalsza część dnia skupienia odbywa się na auli PWT we Wrocławiu. W programie m.in. konferencja p. Jacka Pulikowskiego. 

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg chce każdego z nas powierzyć św. Józefowi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

fot. Mirek Krajewski

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 16.18-21.24a.

Poniedziałek, 20 marca 2023. Św. Józefa, Oblubieńca NMP , uroczystość. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: abp Grysa będzie reprezentował papieża także w Republice Mauritiusu

2023-03-21 12:19

[ TEMATY ]

abp Tomasz Grysa

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował Jego Ekscelencję abp. Tomasza Grysę, arcybiskupa tytularnego Rubikonu, nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i Seszelach oraz delegata apostolskiego na Komorach, nuncjuszem apostolskim w Republice Mauritiusu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Pochodzący z archidiecezji poznańskiej abp Tomasz Grysa został mianowany przez Papieża Franciszka 27 września ub. roku nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze oraz delegatem apostolskim na Komorach, zaś 9 lutego bieżącego roku nuncjuszem apostolskim na Seszelach. Sakrę biskupią przyjął 1 listopada ub. roku w katedrze poznańskiej z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina. Współkonsekratorami byli arcybiskupi Stanisław Gądecki i Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję