Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bp Pękalski o Duchu Świętym, Chrzcie i Kościele

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Szlak Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi zaprowadził dziś pielgrzymów do kościoła parafialnego p.w. św. Antoniego Padewskiego, który usytuowany jest na łódzkich Bałutach. To właśnie tam liturgii stacyjnej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

O wodzie, która jest symbolem Ducha Świętego i Chrztu Świętego mówił w słowach pouczania pasterskiego bp Pękalski. - Wszystkim bierzmowanym obecnym w tej oto świątyni – w kościele stacyjnym pragnę przypomnieć, że w czasie sprawowania Sakramentu Bierzmowania biskup postawił nam bardzo ważne pytanie: czego oczekujecie od Boga w tym sakramencie? Osoby przystępujące do tego sakramentu odpowiadały – Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Czy to szlachetne pragnienie wyrażone przez nas w czasie bierzmowania ciągle w nas żyje? Jest podtrzymywane i rozpalane w pomocą Ducha Świętego – źródła wody żywej? – pytał duchowny.

Duchowny zwrócił uwagę na to, że – podczas obmycia wodą w chrzcielnicy - czyli w domu łaski – każdy człowiek otrzymuje łaskę uświęcającą i godność dziecka Bożego. Zostaje włączony do Kościoła, dzięki któremu jesteśmy w domu, którego Gospodarzem jest sam Pan Jezus. On nas wprowadził do domu swojego Ojca, którego współuczestnikami są: Maryja, apostołowie i wszyscy święci. – podkreślił hierarcha.

Reklama

Kończąc homilię, kaznodzieja dodał - nikt z nas nie jest idealny, zatem każda wspólnota nosi w sobie zalety, jak i wady tych, którzy ją tworzą. Taka jest trudna i wymagająca prawda o Kościele. Doświadczając jej, warto sobie przypomnieć, że ja też ją współtworzę ze swoimi brakami i zaletami. Ona jest także moim domem – rodziną, która – jak modliliśmy się w trakcie zakończonego Synodu duszpasterskiego – ma być przy naszym współudziale wspólnotą uczniów, misjonarzy, środowiskiem słuchania słowa, adoracji, dialogu, ofiarnej miłości, świadectwa i dzielenia się wiarą – zakończył duchowny.

Na koniec liturgii stacyjnej została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, za którą można uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

2023-03-21 22:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bogu znacznie łatwiej przychodzi powstrzymać gniew niż miłosierdzie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w środowy wieczór odbył się ostatni dzień Rekolekcji dla Łodzi prowadzonych przez Arcybiskupa Grzegorza Rysia. O godz. 19:00 w świątyni ojców Jezuitów ostatnią naukę rekolekcyjną podczas mszy świętej kończącej spotkania dla mieszkańców miasta wygłosił metropolita łódzki. Na początku duszpasterz wprowadził słuchaczy w temat przewodni wszystkich trzech dni rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Czy dziękuję Bogu za wzór Maryi?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Środa, 31 maja. Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, święto

CZYTAJ DALEJ

Oratorium "Pieśń nad pieśniami" [zaproszenie]

2023-05-31 21:55

ks. Łukasz Romańczuk

W Kolegiacie Świętego Krzyża we Wrocławiu będzie możliwość usłyszenia oratorium „Pieśń nad pieśniami” Roberta Pożarskiego do starotestamentalnego tekstu w przekładzie Romana Brandstaettera.

W roli Oblubieńca wystąpi kantor Paweł Szczyciński, w roli Oblubienicy usłyszymy śpiewaczki ze Scholi Mulierum Silesiensis, a w roli chóru – kantorów i śpiewaków ze Scholi Gregoriana Silesiensis. Kierownictwo muzyczne – Marcin Bornus-Szczyciński, reżyseria – Johann Wolfgang Niklaus, scenografia i kostiumy – Małgorzata Dżygadło-Niklaus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję