Reklama

Kościół

Fatima: modlitwa o pokój dla Ukrainy

Greckokatolicki biskup pomocniczy Kijowa Stepan Sus poświęcił w weekend krzyż na nowym kościele Zwiastowania Matki Bożej w portugalskim sanktuarium Fatimie. W uroczystościach wzięli udział także m.in. biskup Fatimy Jose Ornelas Ferreira i wikariusz generalny dla katolickich Kościołów wschodnich w Austrii, ks. Jurij Kolasa. Ks. Kolasa przebywa w Fatimie przez kilka dni w ramach pielgrzymki pokojowej z błogosławieństwem kard. Christopha Schönborna. Biskup pomocniczy Sus jest odpowiedzialny za wiernych w Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w diasporze.

[ TEMATY ]

Fatima

Ks. dr Krzysztof Czapla

Poświęcenie krzyża odbyło się w ramach pielgrzymki ukraińskich wiernych katolickich w Portugalii. Do Fatimy przybyło około 2 tys. osób. W Fatimie znajduje się klasztor bazylianów.

Zakon Bazylianów św. Józafata jest wspólnotą monastyczną liczącą około 300 członków. Do Fatimy przybyli w latach 2008-2009, a kamień węgielny pod budowę kościoła i klasztoru został położony w 2021 roku. Budowa kościoła jest już daleko zaawansowana.

W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress ks. Kolasa powiedział, że jest pod wrażeniem tej pielgrzymki i wyraził przekonanie o sile modlitwy o pokój w Ukrainie. Dodał, że modli się również za naród rosyjski, którego rosyjska propaganda wojenna uczyniła ślepym na prawdę. Wikariusz generalny zwrócił uwagę, że zostały rozbite niezliczone rodziny, z których część mieszka na Ukrainie, a część w Rosji.

Ks. Kolasa wyraził wdzięczność biskupom austriackim, którzy na zakończenie swego niedawnego zebrania plenarnego gorąco wezwali do modlitwy o pokój na Ukrainie. Od wybuchu wojny codziennie o godz. 20.00 (czasu lokalnego) wiele osób w Ukrainie odmawia różaniec. Do włączenia się w tę modlitwę biskupi austriaccy zaprosili parafie, wspólnoty, rodziny i wiernych. Jak zapowiedział ks. Kolasa, w Wielkim Tygodniu arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn będzie uczestniczył w modlitwie online, która będzie transmitowana na Ukrainie i w Austrii.

2023-03-22 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Fatimy: papież potwierdza, że chce nas odwiedzić

[ TEMATY ]

papież

Fatima

Franciszek

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nazwał siebie pielgrzymem pokoju i błagał Matkę Bożą z Fatimy o zgodę między narodami

Papież Franciszek
nazwał siebie pielgrzymem
pokoju i błagał
Matkę Bożą z Fatimy
o zgodę między
narodami

Biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima José Ornelas potwierdza, że papież Franciszek chciałby odwiedzić maryjne sanktuarium przy okazji swojej pielgrzymki na przyszłoroczne 37. Światowe Dni Młodzieży.

Hierarcha, zarażony obecnie koronawirusem, przekazał tę informację swoim diecezjanom w liście, z okazji diecezjalnej pielgrzymki do fatimskiego sanktuarium. Napisał w nim, że papież Franciszek "potwierdził swoje pragnienie przybycia do Fatimy, w ramach święta wiary i świadectwa młodych chrześcijan z całego świata", czyli 37. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w dn. 1-6 sierpnia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie

2023-06-07 13:11

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie. Przekazujemy wyrazy bliskości i prosimy Pana Boga o potrzebne łaski i o szybki powrót do pełni sił – napisał w środę na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni przekazał w środę dziennikarzom, że papież Franciszek zostanie poddany w ogólnym znieczuleniu zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha.

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Nie dajcie sobie wmówić, że wiara jest wstydem!

2023-06-09 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Znany dziennikarz Tomasz Wolny ma ważne przesłanie nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka!

Tomasz Wolny w swoich mediach społecznościowych napisał:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję