Reklama

Czas na zmiany

Tegoroczne wrześniowe spotkanie pracowników naszego Tygodnika stało się bodźcem do wielu przemyśleń. Wizja gazety, jaką zaprezentował redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś, poparta praktycznymi radami naszych koleżanek i kolegów z redakcji w Częstochowie, zainspirowała pracowników edycji diecezjalnych do działania. Również w naszej redakcji podjęliśmy dyskusję nad tym, co zrobić, by Niedziela Płocka stała się bardziej atrakcyjna. W rozmowach padało wiele bardzo różnych pomysłów, niektóre z nich znalazły (lub znajdą w najbliższym czasie) odbicie na naszych łamach.
Z wielu idei powstała myśl, by nieco zmienić dotychczasowy - typowo informacyjny profil naszego pisma, wzbogacając go w elementy chrześcijańskiej formacji. Rozpoczynamy więc publikację kilku cykli, będących owocem zarówno naszych przemyśleń, jak i współpracy z nowymi autorami.
Od dziś w każdym numerze Niedzieli Płockiej Czytelnicy znajdą zatem opracowany przez naszych dziennikarzy "Temat tygodnia", związany z wydarzeniami bądź problematyką, wyznaczoną przez kalendarz. Nasi reporterzy postarają się też, aby zebrać związane z tym tematem opinie i komentarze.
Chcemy bliżej zapoznać Czytelników z tajemnicami wiary. W rubryce "Z kalendarza liturgicznego" zatroszczy się o to ks. dr Andrzej Rojewski, wykładowca liturgiki w płockim Seminarium. W rozwikłaniu niektórych religijnych problemów pomoże nam zaś Ewa Rozkrut, autorka cyklu "Pytania o wiarę", na co dzień redaktor internetowego serwisu chrześcijańsko-społecznego "Mateusz". Raz w miesiącu będziemy mogli przeczytać o tym, jak dojrzale przeżywana wiara pomaga przezwyciężyć życiowe przeciwności. Ta tematyka znajdzie się w cyklu "Wiara żywa" autorstwa ks. dr. Leszka Misiarczyka - wykładowcy patrologii w płockim Seminarium oraz Michała Fordubińskiego - studenta IV roku WSD.
Chcemy lepiej informować. Co tydzień nasi Czytelnicy znajdą zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, w których - w miarę możliwości - postaramy się uczestniczyć. Już niebawem na łamach Niedzieli znajdzie się cykl "Psychologia i życie", przygotowywany przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Swą działalność rozpocznie także Redakcyjna poczta, w której będziemy zamieszczać fragmenty ciekawszych listów nadesłanych do redakcji.
Obok nowych rubryk pozostaną także te dobrze znane, jak: comiesięczny cykl "Byli naszymi duszpasterzami", aktualności religijne i społeczne, nie zabraknie też tematyki kulturalnej.
Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany przypadną Państwu do gustu i spowodują, że po Niedzielę Płocką sięgać będzie coraz większa liczba mieszkańców naszej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję