Reklama

Niedziela Wrocławska

Boże Camino

Caminowicze zainaugurowali nowy sezon wędrówek szlakami św. Jakuba w naszej archidiecezji trasą z Brzegu do Małujowic.

Magdalena Lewandowska

W sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach caminowicze polecali Bogu nowy sezon wędrówek.

W sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach caminowicze polecali Bogu nowy sezon wędrówek.

VI Pielgrzymka Przyjaciół i Sympatyków Szlaków św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej do Małujowic rozpoczęła się przy pomniku św. Jana Pawła II w Brzegu, by po przejściu 9 km – z nawiedzeniem kościoła św. Stanisława w Skarbimierzu – dojść do Sanktuarium św. Jakuba. Tam caminowicze mieli możliwość zwiedzenia przepięknego sanktuarium z przewodnikiem, a Mszy św. w intencji pielgrzymów przewodniczył ks. Tomasz Gospodaryk, proboszcz parafii NMP Różańcowej w Kruszynie i kapelan dróg św. Jakuba. Podczas Eucharystii część caminowiczów włączyła się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego.

Kazanie wygłosił ks. prof. Norbert Widok, opiekun opolskich pielgrzymów szlaków jakubowych. Tłumaczył, że chodzenie drogą jest związane również z przystankami potrzebnymi, by się wzmocnić, pomodlić, odpocząć. – Nasze życie naznaczone jest pewnymi etapami i wydarzeniami, które nakazują przystanąć, zreflektować pewne kwestie, ustawić priorytety, nabrać siły. Droga Camino w makro wymiarze naszego życia – mówił ksiądz profesor, podkreślając, że dla Maryi Zwiastowanie było właśnie takim etapem i rozpoczęciem nowej drogi. – Dla niej również była to inauguracja pewnego Camino. Maryja w Nazarecie rozpoczęła drogę naznaczoną różnymi stacjami. Pierwszą było zwiastowanie i otrzymanie wiadomości ponad ludzką wyobraźnię, że stanie się Matką Syna Bożego. Potem były kolejne przystanki – Egipt, szukanie 12-letniego syna, a potem najważniejsze przystanki na Górze Oliwnej i w Wieczerniku. Stała się dzięki temu współodpowiedzialna za nasze zbawienie. Mówimy, że jest pośredniczką łask, że brała udział wraz z Synem w zbawianiu świata. Droga szczególna – Camino Boże.

Ks. Norbert Widok zauważył, że zastanawiamy się czasem nad tym, skąd Maryja miała tyle siły, by przetrzymać wszystko, czego doświadczyła. Dodał, że i my szukamy na naszych drogach pomocy Bożej i nadziei. – Gdy Maryja wyraziła swój niepokój, usłyszała: "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga". My jako ochrzczeni też mamy prawo oczekiwać łaski Bożej, gdy jej potrzebujemy – zwłaszcza przed kolejnym etapem naszego życia – i usłyszeć słowa pełne nadziei "nie bój się" – tłumaczył kapłan. – Chcemy więc tę nadzieję w sobie rozbudzić, by nie bać się, ale iść do przodu, bo w każdym czasie towarzyszy nam łaska Boża. Nabierzmy sił i odwagi, by nie bać się podejmować kolejnych kroków, kolejnych wysiłków, kolejnych zadań w naszym codziennym życiu. Aby było to z jednej strony zgodne z wolą Bożą, ale równocześnie realizacją naszego osobistego powołania – mówił kończąc homilię.

Reklama

– Jesteśmy znów razem, by powierzyć Bogu nowy sezon caminowy. Na szlak z Brzegu do Małujowic wyruszyło około 30 pielgrzymów z Wrocławia, Brzegu, Kruszyny, a także z diecezji legnickiej i opolskiej. To stałe osoby, które zawsze pojawiają się na hasło "Camino", ale cieszy też kilkoro nowych uczestników – mówi ks. Tomasz Gospodaryk. Podkreśla, że idea rozpoczęcia sezonu pielgrzymowania drogami św. Jakuba w naszej archidiecezji od samego początku jest związana z uroczystością Zwiastowania Pańskiego i podjęciem duchowej adopcji dziecka poczętego: – Idziemy 9 km, tak jak 9 miesięcy jest od poczęcia do narodzin dziecka. To nie tylko fizyczne rozpoczęcie sezonu Camino, ale także duchowy wymiar dzieła miłości – włączamy się w codzienną modlitwę za najbardziej bezbronnych.

Zaprasza wszystkich do wyruszenia na szlak św. Jakuba: – Jak Maryja nie lękajmy się i ruszajmy na drogi jakubowe. Mamy dużo różnych propozycji, m.in. w wakacje wyruszamy na 5 dni na szlak z Zuzeli, gdzie urodził się kard. Stefan Wyszyński, do Poświętne koło Warszawy. Szczegóły na stronie www.camino.net.pl i na facebookowej grupie @Camino… więcej niż droga... W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 17.00 w kościele św. Maurycego we Wrocławiu miłośnicy szlaków św. Jakuba spotykają się na wspólnej Mszy św. – zachęcam, przyjść może każdy.

2023-03-25 22:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów

2023-05-29 09:40

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Magdalena Pijewska/Niedziela

Czternastu neoprezbiterów Archidiecezji Warszawskiej wyświęconych 27 maja 2023 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

NEOPREZBITERZY 2023

CZYTAJ DALEJ

Brązowy Krzyż Zasługi dla kapłana

2023-05-29 14:55

[ TEMATY ]

medal

pro syria

Brązowy Krzyż Zasługi Pro Syria

Tymoteusz Kaniuch

Ks. Sławomir Pietraszko (pierwszy z prawej) na uroczystości przekazania medalu. Fot. Tymoteusz Kaniuch

Ks. Sławomir Pietraszko (pierwszy z prawej) na uroczystości przekazania medalu. Fot. Tymoteusz Kaniuch

Wikariusz parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach ks. Sławomir Pietraszko został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi PRO SYRIA.

Krzysztof Kurzeja przywiózł do parafii również relikwie św. Szarbela i Maronitów wyniesionych na ołtarze, przez wstawiennictwo których wierni wraz z duszpasterzami parafii modlili się o pokój, odwagę do głoszenia wiary i za prześladowanych w Syrii i na całym świecie. Uczcili również wspomniane relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie więźnia Dachau bł. S. Frelichowskiego zachowały się, bo przed spaleniem ciała wycięto mu kości z dłoni

2023-05-30 07:08

Więźniowie obozu w Dachau wierzyli, że zmarły na tyfus w 1945 r. bł. Stefan Frelichowski był święty, dlatego przed spaleniem ciała wycięli kości z jego dłoni i zakopali, by po wyzwoleniu obozu mogły stać się relikwiami - powiedział PAP kustosz sanktuarium bł. Stefana Frelichowskiego w Toruniu ks. Wojciech Niedźwiecki.

Relikwie patrona harcerzy, męczennika obozu koncentracyjnego w Dachau bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego zostaną 4 czerwca wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Odbędzie się to podczas centralnej mszy św. z okazji XVI Święta Dziękczynienia, którą o godz. 12 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję