Reklama

Franciszek

Watykan: Modlitwa papieża o ustanie pandemii sprzed trzech lat zostanie wysłana w kosmos

10 czerwca satelitą wysłany zostanie w kosmos tekst modlitwy papieża Franciszka o ustanie pandemii. Modlitwę papież wygłosił przed trzema laty, gdy samotnie stał na pustym placu Świętego Piotra. Satelita Spei satelles zostanie wystrzelony z Kalifornii.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Inicjatywa, przedstawiona w Watykanie w przypadającą w poniedziałek trzecią rocznicę papieskiej modlitwy to rezultat współpracy między Włoską Agencją Kosmiczną, krajową Radą Badań Naukowych, Politechniką w Turynie oraz watykańską dykasterią do spraw komunikacji.

“Wieczorem 27 marca 2020 roku w dramatycznej sytuacji pandemii, w jakiej byliśmy przestraszeni niezrozumiałymi wydarzeniami, papież Franciszek wyszedł sam, by modlić się za ludzkość. W tamtym momencie cały świat się zatrzymał, nie było różnic między wierzącymi i niewierzącymi” - powiedział sekretarz watykańskiej dykasterii ksiądz Lucio Ruiz. Jak dodał, tamte słowa są też ważne obecnie, w dobie wojny.

Podziel się cytatem

Tekst modlitwy przeniesiono na chip, który zostanie umieszczony w małym satelicie. Pozostanie on na orbicie wokół Ziemi co najmniej pół roku i będzie nadawał fragmenty przesłania, którego można będzie wysłuchać za pośrednictwem amatorskich urządzeń.

Jak zapowiedziano na konferencji prasowej, można będzie także wirtualnie „wejść do satelity”, rejestrując swoje nazwisko, ale pod warunkiem złożenia zobowiązania moralnego do wykonania uczynku miłosierdzia na Ziemi.

Reklama

Inicjatywa ta została określona jako „misja kosmiczna, by zanieść przesłanie nadziei całej ludzkości”.

27 marca 2020 roku, w pierwszym miesiącu pandemii papież Franciszek przewodniczył na placu Świętego Piotra nadzwyczajnej modlitwie błagalnej o ustanie pandemii.

W homilii powiedział między innymi: „Gęste ciemności zgromadziły się nad naszymi placami, ulicami i miastami; owładnęły naszym życiem, napełniając wszystko ogłuszającą ciszą i przygnębiającą pustką, która przechodząc, paraliżuje każdą rzecz — czuje się to w powietrzu, dostrzega się w gestach, mówią to spojrzenia. Jesteśmy przestraszeni i zagubieni”.

„Jak uczniów w Ewangelii, zaskoczyła nas nieoczekiwana i gwałtowna burza. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w jednej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, a jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani, by wiosłować razem, wszyscy potrzebujący wzajemnego pokrzepienia. W tej łodzi jesteśmy wszyscy”- mówił papież.

Wskazywał: „Dostrzegliśmy, że nie możemy iść naprzód każdy osobno, na własną rękę, ale tylko razem”.

„Zachłanni na zysk, pozwoliliśmy, by wciągnęły nas rzeczy i oszołomił pośpiech. Nie powstrzymały nas Twoje wezwania, nie ocknęliśmy się w obliczu wojen i planetarnych niesprawiedliwości, nie słuchaliśmy krzyku ubogich i naszej ciężko chorej planety. Szliśmy naprzód niewzruszeni, myśląc, że będziemy zawsze zdrowi w chorym świecie”- oświadczył Franciszek.

Powiedział też, że wszyscy zaangażowani wtedy w pomoc i niezbędną pracę lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, sprzątacze, opiekunowie i opiekunki, kierowcy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice zrozumieli, że „nikt nie ratuje się sam”.

Reklama

Na placu Św. Piotra zabrzmiały też słowa Franciszka: „Pan wzywa nas i pośród naszej burzy zachęca, byśmy obudzili i uruchomili solidarność i nadzieję, które potrafią dać trwałość, oparcie i znaczenie tym godzinom, kiedy wydaje się, że wszystko tonie”.

Podziel się cytatem

„Z tej kolumnady, która obejmuje Rzym i świat, niech popłynie do was, jak pocieszający uścisk, błogosławieństwo Boże. Panie, błogosław świat, daj zdrowie ciałom i pokrzepienie sercom. Mówisz nam, byśmy się nie bali. Lecz nasza wiara jest słaba i jesteśmy bojaźliwi. Jednakże Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy”- prosił papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ tebe/

2023-03-27 14:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie mam zamiaru rezygnować, na razie nie

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W wywiadzie dla meksykańskich mediów papież Franciszek kolejny raz stanowczo zaprzeczył, jakoby miał przejść na emeryturę. „Nie mam zamiaru rezygnować, na razie nie” – powiedział Ojciec Święty w ponad dwugodzinnej rozmowie, którą w całości wyemitowała telewizja Univision.

Przyznał, że zawsze myślał, że jego pontyfikat będzie krótki. „Nawet nie zauważyłem, jak minęło te dziewięć lat” – powiedział papież. Zapewnił, że choć ma problemy z kolanem i czuje, że nie jest już tak silny, jak na początku pontyfikatu, to jednak jak dotąd ani raz nie przyszło mu do głowy, żeby zrezygnować.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Bł. Carlo Acutis nawrócił swego opiekuna

2023-06-01 15:54

[ TEMATY ]

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

Wciąż ujawniane są niezwykłe historie towarzyszące życiu bł. Carla Acutisa. W nowej książce „Blessed Carlo Acutis: A saint in Sneakers”, możemy przeczytać o dwóch nawróceniach, spowodowanych przez jego świadectwo.

Rajesh Mohur poznał Carla, gdy został zatrudniony przez jego rodziców do pomocy w opiece nad dzieckiem, będąc imigrantem zarobkowym z Mauritiusu. Jak wspomina, maluch z kręconymi włosami przypominał mu trochę barokowego aniołka i na powitanie dał mu gumę do żucia.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski rozpocznie XI Pielgrzymkę Żywego Różańca

Apelem Jasnogórskim rozpocznie się dziś 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Przebiegać będzie pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Jutro spotkanie rozpocznie się o 9.30 na Błoniach jasnogórskich. Konferencje wygłosi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Następnie rozważane będą tajemnice radosne różańca świętego z medytacją w pierwszą sobotę miesiąca. Będzie też spotkanie z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych i Redakcją „Rózańca”. O godz. 12.00 Msza św. na Szczycie, której przewodniczyć ma bp Jan Glapiak z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję