Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

„Kształcąc wychowujemy”, to dewiza, która przyświeca placówkom należącym do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK). Jest ich w całej Polsce 120. Dziś uczniowie i nauczyciele dziękowali na Jasnej Górze za miniony rok nauki, za pracę szkół i przedszkoli. To ich 25. ogólnopolska pielgrzymka. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boża Jasnogórska.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

#Pielgrzymka

BPJG

Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej. W kazaniu nawiązał do słów św. Jana Pawła II, że człowiek nie jest w stanie do końca zrozumieć siebie bez poznania Jezusa Chrystusa. - Przestrzeganie Bożych przykazań sprawia, że stajemy się świadkami Jezusa w codzienności - podkreślał duchowny.

Po Mszy św. był czas na integrację, a to przy piosenkach Magdy Anioł, która z zespołem zagrała dla uczestników pielgrzymki.

- Staramy się bardzo indywidualnie podchodzić do każdego młodego człowieka, chcąc rozwinąć go na miarę jego możliwości, tak, aby każdy był prowadzony w ramach integralnego rozwoju – powiedziała Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W jej ocenie znajomość kultury, zakorzenianie w polskiej tożsamości, patriotyzm oraz rozwój duchowy to wartości pomagające w edukacji młodego człowieka. - Szkoła to nie tylko miejsce wzrastania w wiedzy, ale także w wierze - dodała Chodkiewicz.

SPSK powstało w Częstochowie w 1990 r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II „ku nowej ewangelizacji”. - Ta misja jest niezmienna - powiedział Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

- Samo Stowarzyszenie powstało jako odpowiedź na apel Jana Pawła II. Natomiast jeśli chodzi o misję szkoły, to opiera się ona na personalizmie chrześcijańskim i na dążeniu do integralnego rozwoju młodego człowieka, który ma służyć temu, co najważniejsze, czyli drodze do zbawienia – dodał Nawrocki.

- Przyjechaliśmy do Matki. Coroczna pielgrzymka jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, tym bardziej, że niektóre dzieci przyjechały na Jasną Górę pierwszy raz w życiu. Cieszymy się, bo tu możemy czuć się bezpiecznie, dobrze – powiedziała Małgorzata Kamińska, nauczycielka z publicznej szkoły podstawowej im. Św. Franciszka w Elblągu. - Praca nauczyciela to jest misja, to trzeba lubić, a wręcz kochać. Trzeba lubić dzieci. Jeśli tak postępujemy, przynosi to korzyść zarówno edukacyjną, jak i duchową - dodała Kamińska.

Reklama

Wiara ważna jest także dla samych uczniów. Jak powiedzieli mali pielgrzymi ze szkoły podstawowej im. Bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu, wspólna modlitwa i uczestnictwo we Mszy w każdy piątek jest dla nich istotne. Doceniają też to, że mogą liczyć na wsparcie swoich nauczycieli.

- Myślę, że było mi dobrze w tej szkole. Przede wszystkim rozwinąłem się społecznie. Zdobyłem także wiedzę – tak podsumował kończący się rok szkolny ósmoklasista, Kuba Hermański ze szkoły podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Olsztynku. - Wszyscy w szkole się znają, nie ma podziałów między nami. Każdy jest pomocny, jeśli czegoś potrzebujesz, to możesz na pomoc liczyć - dodał jego kolega Artur Cisek.

Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich należy obecnie 120 placówek w 18 diecezjach. Są to przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Ważną płaszczyzną w kształceniu jest wychowanie patriotyczne. Są one miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.

2023-06-02 16:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: szkoły katolickie w „dramatycznej sytuacji” w czasie pandemii

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

koronawirus

szkoły katolickie

Adobe.Stock.pl

- Katolickie instytucje edukacyjne stoją w obliczu „dramatycznej sytuacji” w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem, poinformowała w czwartek dykasteria watykańska.

W liście ogólnym z 10 września Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej stwierdziła, że bez wsparcia rządu szkoły katolickie „ryzykują zamknięcie lub radykalną redukcję”.

CZYTAJ DALEJ

Papież odpowiada na Dubia pięciu kardynałów

2023-10-03 07:12

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież Franciszek zasugerował otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu. Tak odpowiedział pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy przedstawili mu swoje wątpliwości.

Stanowisko to papież zaprezentował odpowiadając kardynałom z kilku krajów, którzy zgłaszają zastrzeżenia do jego nauczania, publikując zbiór swoich wątpliwości w formie pytań (po łacinie: Dubia). Postawili je kardynałowie: Walter Brandmueller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

2023-10-03 15:42

[ TEMATY ]

synod

Monika Książek

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

„Poszczególne fazy procesu synodalnego sprawią, że możliwe będzie rzeczywiste wysłuchanie Ludu Bożego i zagwarantowany będzie udział wszystkich w procesie synodalnym. Nie jest to jedynie wydarzenie, ale proces, w którym uczestniczą, współdziałając, Lud Boży, kolegium biskupów i Biskup Rzymu, każdy wedle swej funkcji” – wyjaśnił na początku całego procesu Sekretariat Generalny Synodu Biskupów. Aby ten proces ułatwić, opublikował Dokument Przygotowawczy oraz Vademecum („oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych”).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję