Reklama

Polska

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Gnieźnie i na Lednicy

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przybędą – jeszcze przed oficjalną peregrynacją – do archidiecezji gnieźnieńskiej. W dniu 6 czerwca prosto z Rzymu przywiezione zostaną do Gniezna, a dzień później będą towarzyszyć młodzieży modlącej się na Lednicy.

[ TEMATY ]

dni młodych

Grzegorz Gałązka

W Gnieźnie zaplanowano 6 czerwca wieczorne i nocne czuwanie w katedrze gnieźnieńskiej, które zakończy się 7 czerwca rano Jutrznią Lednicką. Nabożeństwo organizowane jest od kilku lat z myślą o młodych ludziach zdążających na Lednicę i zatrzymujących się rokrocznie u grobu i relikwii św. Wojciecha.
Z Gniezna, wraz z relikwiami biskupa męczennika, symbole Światowych Dni Młodzieży przewiezione zostaną pod Bramę Rybę, gdzie towarzyszyć będą uczestnikom apelu młodych na Polach Lednickich, któremu w tym roku przyświeca hasło „W imię Syna”. Po zakończeniu spotkania symbole od młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej odbiorą ich rówieśnicy z archidiecezji warszawsko-praskiej.
Archidiecezja gnieźnieńska będzie jedyną, w której symbole Światowych Dni Młodzieży gościć będą dwa razy. W 2016 r. krzyż i ikona Matki Bożej peregrynować będą po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej w dniach 17-30 kwietnia, a więc krótko przed Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie. Młodzież gnieźnieńska odbierze je od młodzieży z archidiecezji wrocławskiej.
„Chcemy ten czas dobrze wykorzystać. Planujemy, aby symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły nie tylko do naszych parafii i wspólnot, ale także do tych miejsc, w których krzyż nie jest obecny. Chcemy z nim wyjść w przestrzeń publiczną, na rynki i ulice naszych miast, do zakładów karnych i poprawczych, do szpitali i hospicjów, chcemy zanieść go ludziom, którzy do kościołów nie przychodzą lub robią to rzadko” – mówi ks. Marcin Kulczyński, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej.
Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej będą również towarzyszyć uczestnikom kwietniowych uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, które zakończą ich peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecność symboli ŚDM w tym czasie w Gnieźnie – kolebce Kościoła i państwa polskiego, będzie miała symboliczny wymiar, w kwietniu 2016 roku przypada bowiem 1050. rocznica Chrztu Polski.

2014-05-06 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

FSM Bóg wzywa na górę

Franciszkańskie Spotkanie Młodych jest wakacyjną formą rekolekcji przeprowadzoną w duchu franciszkańskim. Już od 30 lat w dniach 23-29 lipca młodzież niemal z całej Polski gromadzi się na kalwaryjskim wzgórzu, aby razem ze św. Franciszkiem i św. Klarą spędzić radośnie czas w „zielonej szkole”, gdzie nauczycielem i mistrzem jest Jezus Chrystus

Pod hasłem „PERSPEKTYWA”

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję