Reklama

Edukacja

Prezentacja albumu o związkach Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim

Nakładem Wydawnictwa KUL ukazał się album o związkach ks. prof. Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W prezentacji, która odbędzie się 7 maja o godz. 11 na Skwerze kard. Wyszyńskiego w Warszawie wezmą udział dr. hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, profesor KUL, prorektor ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą, dr. hab. Irena Rolska, prof. KUL, dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL oraz Anna Waszak, dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL.

[ TEMATY ]

album

Roman Czyrka

Album "Alma Mater Lublinensis noszę w sobie wciąż żywą... Związki Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim" w dokumencie i fotografii, pod redakcją dr hab. Ireny Rolskiej, prof. KUL, wydany przez Wydawnictwo KUL, prezentuje bogaty zbiór źródeł archiwalnych, dokumentujących dwadzieścia cztery lata obecności ks. prof. Karola Wojtyły na KUL i Jego późniejsze spotkania ze społecznością jedynej katolickiej uczelni od Łaby po Władywostok w czasach komunizmu.
Przedstawione w albumie fotografie i dokumenty archiwalne zostały uporządkowane tak, aby tworzyły chronologiczny ciąg zdarzeń, obejmujący kolejne etapy pracy ks. kard. Karola Wojtyły na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Oprócz fotografii już znanych z wcześniejszych publikacji, w albumie zostały zamieszczone nowe, unikatowe zdjęcia z różnych wydarzeń uniwersyteckich, w których brał udział Karol Wojtyła. Ponadto po raz pierwszy zostały opublikowane archiwalne dokumenty z lat 1954-1987, przechowywane w Archiwum Uniwersyteckim KUL - głównie rękopisy Karola Wojtyły. Nowością jest także dołączone do albumu, szczegółowe kalendarium wydarzeń akademickich z udziałem ks. Karola Wojtyły. Promocji albumu towarzyszyć będzie wystawa "Papież Jan Paweł II. Dar Polski dla świata", przygotowanej przez KUL w związku z kanonizacją Papieża Polaka, która jest prezentowana równolegle w Polsce, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych.
Ks. dr hab. Karol Wojtyła rozpoczął pracę na KUL w 1954 r. Wykładał historię doktryn etycznych i prowadził proseminarium. Dwa lata później poprowadził także konwersatorium etyczne. Pod koniec 1956 r. Senat Akademicki zatwierdził wniosek Wydziałowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz Rady Wydziału Filozoficznego o mianowanie ks. dra hab. Karola Wojtyły zastępcą profesora w Katedrze Etyki. Od 1 grudnia 1956 r. był ks. dr Karol Wojtyła etatowym pracownikiem KUL. W roku akademickim 1960/1961 - ks. bp doc. dr hab. Karol Wojtyła został zatrudniony na pół etatu na uczelni. W grudniu 1976 wniosek Rady Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej o nadanie ks. kard. doc. drowi hab. Karolowi Wojtyle tytułu - przewidzianego statutem KUL - profesora honorowego KUL uchwalił też Senat uczelni.
Wobec tego rektor KUL o. prof. Mieczysław A. Krąpiec OP wysłał list do Departamentu Studiów i Badań Uniwersyteckich i Pedagogicznych Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w Warszawie w sprawie nadania kard. Karolowi Wojtyle tytułu profesora honorowego KUL. Odpowiedź Ministerstwa nigdy nie nadeszła.
Uczelnię, w której był wykładowcą i z która mocna się identyfikował odwiedził Jan Paweł II 9 czerwca 1987 r. w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. Spotkał się wówczas z przedstawicielami świata nauki i społecznością akademicką KUL. Na dziedzińcu uniwersyteckim przypomniał, m.in., że to katolicka specyfika stanowi o atrakcyjności KUL-u w całej polskiej rodzinie akademickiej. Tu padły pamiętne słowa: „Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!”

2014-05-06 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Album z konkatedry

Z ks. Grzegorzem Gruszeckim – proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, o nowym wydawnictwie „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca” – rozmawia Mariusz Rzymek

MARIUSZ RZYMEK: – Co było powodem wydania okolicznościowego albumu pt. „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca”?

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję