Reklama

Kościół

Bp Bryl: rolnicy powinni być godziwie wynagrodzeni za swoją pracę

Zależy nam wszystkim tu obecnym, aby rolnicy ze swoją pracę byli godziwie uszanowani. Zatroszczmy się o naszych rolników, aby oni i ich rodziny mogły spokojnie i dostatnio żyć – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie.

[ TEMATY ]

rolnictwo

rolnicy

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Eucharystią bp Damian Bryl obejrzał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z powiatów województwa wielkopolskiego i 33 dekanatów diecezji kaliskiej. Biskup podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców. Podczas Mszy św. biskup kaliski poświęcił wieńce i chleb dożynkowy.

W homilii celebrans dziękował rolnikom za ich trud pracy na roli. – Chleb jest efektem pracy wielu ludzi, a więc rolników, którzy przygotowywali ziarno, a potem zbierali plony, ludzi, którzy dostarczyli mąkę do piekarni i tych, którzy go upiekli. Dziękujemy rolnikom i przedstawicielom organizacji rolniczych, które wspomagają rolnictwo. Chciałbym, abyście dzisiaj usłyszeli od nas szczere słowo dziękujemy – powiedział bp Bryl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazywał, że chleb uczy pokory, ponieważ nie wszystko zależy od ludzi, ale przede wszystkim od błogosławieństwa Bożego. - Spotykamy się, żeby w różny sposób świętować, ale na początku tego świętowania jest wspólna modlitwa, bo wierzymy, że nad wszystkim czuwa dobry Bóg i dzisiaj chcemy Mu za to dziękować – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że chleb jest po to, aby się nim dzielić. - Przedstawiciele różnych władz, społeczności i instytucji chcemy dzisiaj modlić się za was, byście umieli ten chleb sprawiedliwie i dobrze dzielić, ale chcemy też prosić was, byście umieli też sprawiedliwie dzielić owoce pracy – mówił celebrans.

Podkreślał, że rolnicy powinni być docenieni za swoją pracę. - Zależy nam wszystkim tu obecnym, aby rolnicy ze swoją pracę byli godziwie uszanowani. Zatroszczmy się o naszych rolników, aby oni i ich rodziny mogły spokojnie i dostatnio żyć, ale także rozwijać swoje gospodarstwa – przekonywał biskup kaliski.

Wskazywał, że mówiąc o chlebie powszednim trzeba pamiętać, że życie na ziemi jest drogą do nieba. - Ten chleb powszedni jest nam teraz potrzebny, ale ma nas prowadzić do życia wiecznego. Dzisiaj chcemy dziękować za chleb eucharystyczny, za Bożego Syna, który przychodzi, aby z nami być w chlebie i wspierać nas w naszej pielgrzymce przez tą ziemię – powiedział bp Bryl.

Reklama

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. kan. Rafał Mielcarek, dziekan dekanatu pleszewskiego, ks. Marcin Nowicki, zastępca diecezjalnego duszpasterza rolników, duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz licznie zgromadzeni wierni.

Po Eucharystii starostowie dożynek Joanna Szymczak z Sulęcina i Lucjan Kempiński z Taczanowa Pierwszego złożyli bochen chleba na ręce marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Uroczysty obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Łany” im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Współgospodarzami dożynek byli starosta pleszewski Maciej Wasielewski oraz burmistrz miasta i gminy Pleszew Arkadiusz Ptak.

2023-08-27 17:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: zrobimy wszystko, by polska wieś była wsią zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim

[ TEMATY ]

rolnictwo

premier

rolnicy

Karol Porwich/Niedziela

Jesteśmy z polskimi rolnikami i zrobimy wszystko, użyjemy wszystkie możliwe środki regulacyjne, finansowe, fiskalne, żeby polska wieś była wsią zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim - powiedział w niedzielę w Warszawie podczas XVIII Kongresu Rolnictwa premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że wieś "idzie do przodu" i się unowocześnia. "A my rządzący będziemy robili wszystko, aby w tych niełatwych okolicznościach, w jakich przyszło nam działać i rządzić, żeby polska wieś była wsią sukcesu, żeby była miejscem, magnesem, tak jak staje się coraz bardziej, przyciągającym innych" - podkreślił szef rządu.

CZYTAJ DALEJ

Kazanie Biskupa Polowego wygłoszone podczas pogrzebu śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza ugodzonego nożem na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-13 16:06

[ TEMATY ]

kazanie

PAP/Albert Zawada

Panie,
W te dni rozpaczy.
Gdy czuję nad sobą
Ciężar Twoich wyroków,
Biję pięściami w zamkniętą Bramę,
Tłukę w nią
I kołatam!
Jak ją otworzyć na ścieżaj?
Jak ją wyważyć z zawiasów?
Jakim taranem ją skruszyć?
Nie zdołam tego dokonać.
Więc błagam: Otwórz ją!
Ona mi jedna została!
Ale me pięści
Mdleją z nadmiaru zmęczenia
I opadają
Bezsilne,
Skrwawione.
Nie starczy mi wiary
W tej walce
Z Bramą zamkniętą,
… błagam,
Przyjdź mi z pomocą
Na przekór słabości mych pięści
/KSIĘGA MODLITW DAWNYCH I NOWYCH, Roman Brandstaetter/

Do bicia pięścią w zamkniętą bramę można by porównać to, co wielu z nas, w pierwszym rzędzie Rodzice i najbliżsi śp. Mateusza, przeżywało w ostatnim czasie. Kołataliśmy, biliśmy nie dawaliśmy spokoju Panu Bogu poprzez nasze modlitwy płynące do Niego szerokim nurtem. Otwarła się brama, ale nie ta, o której myśleliśmy. Pragnęliśmy życia ziemskiego dla naszego drogiego i kochanego brata. Bóg tymczasem otwarł przed nim bramę życia wiecznego. Pragnęliśmy, by mógł nadal służyć Ojczyźnie ziemskiej, tymczasem Bóg powołał go do ojczyzny niebiańskiej. Pragnęliśmy życia w świecie naznaczonym wojnami i przemocą, a śp. Mateusz przeszedł do królestwa prawdy i sprawiedliwości, miłości i pokoju.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - Probierz o zdrowiu Lewandowskiego: jest postęp

2024-06-14 11:01

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/Leszek Szymański

Trener reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że jest postęp w leczeniu kontuzji Roberta Lewandowskiego. "Robert prawdopodobnie na mecz z Austrią wyjdzie" - przekazał selekcjoner podczas konferencji prasowej w Hanowerze.

Lewandowski doznał naderwania mięśnia uda w poniedziałkowym meczu towarzyskim z Turcją w Warszawie (2:1). Z tego powodu nie zagra w niedzielę z Holandią na polskie otwarcie Euro 2024. Z Austrią Polska zmierzy się 21 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję