Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

„Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 23

Dominik Różański/Niedziela

Ks. prał. Bronisław Piasecki podczas promocji swojej książki „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”, Warszawa, 18 maja 2011 r.

Ks. prał. Bronisław Piasecki podczas promocji swojej książki „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”, Warszawa, 18 maja 2011 r.

Osobiste notatki prymasa Wyszyńskiego i jego „Dziennik duszy” zawiera książka ks. Bronisława Piaseckiego pt. „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”.
- Pragnąłem ocalić od zapomnienia słowa i myśli Księdza Prymasa, stąd pomysł na tę publikację - wyjaśnia ks. Piasecki, sekretarz i kapelan kard. Wyszyńskiego. Opisuje on w książce także ostatnie chwile życia Prymasa, jego niezłomną walkę z chorobą i cierpieniem oraz heroiczną wiarę. - Pamiętam wielki ból Prymasa, który złożony chorobą nie mógł uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku - opowiada ks. Piasecki. - Albo prośbę, by wszystkie modlitwy w jego intencji „przekazywać” w intencji cierpiącego po zamachu Jana Pawła II.
„Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia” to bardzo ciekawa publikacja, uzupełniona archiwalnymi, nigdy niepublikowanymi zdjęciami - zarówno samego kard. Wyszyńskiego, jak i jego rezydencji, a także fotografiami z pogrzebu. Aneks stanowi testament Prymasa Tysiąclecia. Jest to trzecie wydanie tej książki, pierwsze - rzymskie pochodzi z roku 1982, drugie - z 2001.

(mk)

Ks. Bronisław Piasecki, „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”, Wydawnictwo M, Kraków 2011.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję