Reklama

Aktualności

Pierwsza od 500 lat wizyta papieża w Marsylii: Problematyka migracji i uchodźców

Udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich, Msza św. na Stade Vélodrome, nabożeństwo maryjne w bazylice Notre Dame de la Garde – to główne wydarzenia, w których weźmie udział papież Franciszek podczas wizyty w Marsylii (22-23 września). Ojciec Święty spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

2023-09-19 15:38

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Francuskie media podkreślają, że będzie to pierwszy od 500 lat pobyt papieża w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

Papież w Marsylii, by promować drogi pokoju i integracji

Wizyta papieska, w najstarszym i drugim co do wielkości po Paryżu mieście we Francji, będzie skupiona wokół problematyki migracji i uchodźców. „Będę w Marsylii, aby promować drogi pokoju i integracji” – zapowiedział papież. To jego 44. zagraniczna podróż apostolska. Ojciec Święty przybędzie do stolicy regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (Provence – Alpes – Côte d'Azur) na południu Francji, przede wszystkim po to, by wziąć udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich („Rencontres Méditerranéennes”). „Pojadę do Marsylii, ale nie do Francji” – zaznaczał.

W sobotę, o godz. 10.00, Franciszek, którego zaprosił pochodzący z Algierii, arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline, weźmie udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich w Palais du Pharo, z udziałem m.in. biskupów, władz miast i młodych ludzi z 20 krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, a także przedstawicieli Afryki Subsaharyjskiej.

Tematyka spotkań dotyczy nierówności ekonomicznych, migracji i zmian klimatycznych. „To piękna inicjatywa, która odbywa się w ważnych miastach Morza Śródziemnego i gromadzi przywódców kościelnych i cywilnych, aby promować drogi pokoju, współpracy (…), ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska migracji” – mówił papież.

Msza św. i spotkanie z prezydentem Francji

Wylot Ojca Świętego do Marsylii z rzymskiego lotniska Fiumicino zaplanowany jest w piątek o godz. 14.35. O godz. 16.15 odbędzie się powitanie Franciszka na lotnisku w Marignane, w którym, pomimo że nie jest to wizyta państwowa, ma wziąć udział premier Francji Elisabeth Borne.

Reklama

Z lotniska papież uda się do bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, gdzie o godz. 17.15 przewidziane jest nabożeństwo maryjne z udziałem duchowieństwa z archidiecezji Marsylii. Następnie, o godz. 18.00, zaplanowana jest medytacja przy Pomniku Marynarzy i Migrantów zaginionych na morzu, w którym wezmą udział także przedstawiciele innych religii.

W sobotę o godz. 8.45 papież odbędzie prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym punktem tego dnia (godz. 10.00) będzie udział w Spotkaniach Śródziemnomorskich. Następnie, o godz. 11.30, Franciszek będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To ich czwarte spotkanie, poprzednie odbyły się w Watykanie. O godz. 16.00, Ojciec Święty wyruszy papamobile na Stade Vélodrome, gdzie o godz. 16.15 rozpocznie nie się Msza św. z udziałem około 57 tys. osób. Po uroczystym pożegnaniu o godz. 19.15 samolot papieski wystartuje do Rzymu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: miłość Boga pisze prosto po liniach krzywych

[ TEMATY ]

Franciszek

radiant guy / Foter.com / CC BY-SA

Miłość Boga prostuje nasze błędy, nasze dzieje grzeszników, bo nas nigdy opuszcza, nawet jeśli nie rozumiemy tej miłości - powiedział papież podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu św. Marty. Ojciec Święty nawiązał do czytanego dziś w liturgii fragmentu Ewangelii (Mk 1,14-20) mówiącego o powołaniu przez Pana Jezusa Piotra, Andrzeja, Jakuba i Jana, którzy porzucili sieci, by pójść za Nim. Zaznaczył, iż Pan chce przygotować uczniów do ich nowej misji. Bowiem cechą miłości Boga jest pragnienie przygotowania drogi, naszego życia. Nie czyni nas chrześcijanami spontanicznie, lecz nas od dawna przygotowuje. Chociaż wydaje się, że Szymon, Andrzej, Jakub i Jan byli wybrani definitywnie, to nie byli jednak definitywnie wierni. Po wyborze, jakiego dokonał Pan Jezus błądzili, zaparli się Pana, Piotr w najwyższym stopniu, inni ze strachu: przerazili się i odeszli, porzucili Pana. Zaznaczył, że Pan Jezus musiał kontynuować tę misję przygotowania po Swym zmartwychwstaniu aż do Zesłania Ducha Świętego. Ale i po Pięćdziesiątnicy na przykład Piotr popełnił błąd, a Paweł musiał go skorygować. "Ale Pan przygotowuje, i to od wielu pokoleń " - podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Czy przyjmuję trudne sytuacje jako mój krzyż, łącząc go z krzyżem Chrystusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 43b-45.

Sobota, 30 września. Św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Widział czyściec

2023-09-30 21:05

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Domena publiczna

Mistyczne życie br. Daniele rozwijało się w cieniu św. Ojca Pio, z którym dzielił fizyczne i duchowe cierpienia.

Ojciec Pio przyciągał do siebie rzesze ludzi. Wielu z nich znalazło się w gronie przyjaciół słynnego stygmatyka, ale tylko jedna z tych osób została jego bratnią duszą. Człowiekiem tym był br. Daniele Natale, kapucyn, który przez lata towarzyszył Ojcu Pio; stał się jego uczniem i najbliższym współpracownikiem. U jego boku br. Daniele przeżywał swoje liczne charyzmaty; moc wypędzania demonów, bilokację, dar czytania w ludzkich sercach. Stygmatyk z Pietrelciny obiecał kiedyś br. Daniele: „Dokąd pójdziesz ty, tam będę i ja. Co ty mówisz, mówię i ja”. Kim więc był br. Daniele?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję