Reklama

Z Watykanu

Benedykt XVI do Polaków

Znaczenie nabożeństw czerwcowych

Podczas audiencji ogólnej w Watykanie 15 czerwca Benedykt XVI nawiązał do postaci proroka Eliasza, który na górze Karmel modlił się do Boga, aby się objawił i nawrócił serca ludu.
Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Witam i serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Czerwiec to miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W wielu kościołach i wspólnotach odprawiane są nabożeństwa czerwcowe. Zachęcam Was do zachowania tej pięknej tradycji. Niech Serce Boże uczyni nasze serca według Serca swego. Wszystkim Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Duch Święty jest Stwórcą, a zarazem Duchem Jezusa Chrystusa, ale w taki sposób, że Ojciec, Syn i Duch są jednym i jedynym Bogiem. A w świetle pierwszego dzisiejszego czytania możemy dodać, że Duch Święty ożywia Kościół, i dzieje się tak nie z woli ludzkiej, z przemyśleń czy zdolności organizacyjnych człowieka, gdyż gdyby tak było, Kościół dawno by już zniknął, jak to się dzieje z każdą rzeczą ludzką. Kościół jest jednak Ciałem Chrystusa, ożywianym przez Ducha Świętego.
Z homilii podczas Mszy św., 12 czerwca 2011 r.

Nie lękajcie się zaangażowania dla Ewangelii! Pomimo trudności, jakie napotkacie w godzeniu wymogów życia rodzinnego i pracy z życiem wspólnot, w których wypełniacie Waszą misję, ufajcie zawsze w pomoc Dziewicy Maryi, Gwiazdy Ewangelizacji! Niech wstawia się za nami u Ojca także bł. Jan Paweł II, który do końca nie szczędził sił, by głosić Ewangelię w naszym mieście, miłując szczególnie młodych!
Z przemówienia na Kongresie Diecezji Rzymskiej, 13 czerwca 2011 r.

Wystawa i uroczysty obiad

60-lecie święceń kapłańskich Benedykta XVI

Z okazji 60. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI kard. dziekan Angelo Sodano zaprasza 1 lipca wszystkich przebywających w Rzymie purpuratów na uroczysty obiad. Będzie on wydany w Sala Ducale Pałacu Apostolskiego. Niedawno kard. Sodano zaprosił kardynałów na uroczysty posiłek (19 kwietnia 2010 r.) z okazji rocznicy pontyfikatu Benedykta XVI.
Joseph Ratzinger wraz ze swoim starszym bratem Georgiem otrzymali święcenia kapłańskie 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze z rąk kard. Michaela Faulhabera. Z okazji diamentowego jubileuszu święceń Papieża w Watykanie zorganizowano okolicznościową wystawę dzieł 60 artystów pt. „Blask prawdy, piękno miłości bliźniego”, którą 4 lipca br. otworzy Benedykt XVI.
30 czerwca Ojciec Święty osobiście wręczy Nagrodę Ratzingera. Po raz pierwszy Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera - Benedykta XVI przyznała ją trzem teologom: z Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Laureatami zostali: prof. Manlio Simonetti z Włoch, ks. Olegario González de Cardedal z Hiszpanii, o. Maximilian Heim z Niemiec.

Reklama

Nominacja papieska

Polak biskupem w Brazylii

Benedykt XVI mianował 15 czerwca polskiego redemptorystę - o. Marka Mariana Piątka biskupem prałatem Coari w Brazylii. Jest on czwartym Polakiem wyniesionym do godności biskupiej w tym kraju przez obecnego Papieża.
Biskup nominat urodził się w 1954 r. w Tuchowie. W 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Redemptorystów. Po 6 latach posługi duszpasterskiej w kraju wyjechał na misje do archidiecezji São Salvador da Bahia w Brazylii. Od 2000 r. jest proboszczem tamtejszej parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Na tym stanowisku zastała go obecnie papieska nominacja na biskupa.
Prałatura terytorialna Coari, na której czele staje obecnie polski zakonnik, znajduje się w północno-zachodniej Brazylii, w stanie Amazonas. Istnieje ona od 13 lipca 1963 r. i zajmuje powierzchnię ponad 135,4 tys. km2, a na jej terenie mieszka ok. 210 tys. osób, z których prawie 180 tys. to katolicy. Na tym rozległym, ale słabo zaludnionym obszarze istnieje 7 parafii, obsługiwanych przez 14 księży diecezjalnych i zakonnych i mniej więcej tyle samo sióstr zakonnych.

Na blogach piszą

To chyba u Paula Claudela była taka historia o misjonarzu, którego statek rozbił się na wzburzonym morzu. Jedynym ratunkiem dla misjonarza okazał się kawałek drewna, jakaś licha belka, której złapał się kurczowo i która pozwalała mu dryfować po oceanie. Wtedy dopiero zrozumiał tę dziwną moc krzyża. Zawsze bronił się przed nim, uciekał, bojąc się, że krzyż go ograniczy, że spowoduje jego cierpienie. I nagle zrozumiał, że ten lichy kawałek drewna na wzburzonym morzu jest jego jedyną szansą ocalenia.
Świat jest bez wątpienia takim oceanem, i to coraz bardziej wzburzonym, trzęsącym się i wydobywającym z siebie fale wielkości tsunami, a my, ludzie, tak naprawdę nie mamy innego ratunku, jak znowu złapać się belki krzyża. Wcale to nie oznacza, że morze się natychmiast uspokoi - fale mogą nadal być wielkie, ale krzyż niesie ratunek, bo wiąże człowieka z Bogiem.
Blog xAndrzeja

Nie dajmy sobie wmówić bajek o tym, że nie można naruszać „kompromisu aborcyjnego”, bo uruchomi to efekt wahadła w drugą stronę. Lewica, gdyby tylko miała odpowiednie poparcie, spróbowałaby zliberalizować ustawę niezależnie od tego, czy my byśmy podejmowali wcześniej jakieś działania, czy nie. W całej Europie „ugodowość” prawicy na nic się zdała. Jak mamy możliwość, walczmy więc o jak najlepsze prawo i nie poświęcajmy życia konkretnych ludzi na ołtarzu marnego kompromisu!
Zbigniew Kaliszuk

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 sposoby na odnowienie życia duchowego

2020-08-14 08:22

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

Adobe Stock

Modlitwa cię męczy, relacja z Bogiem nie jest już tak prosta jak kiedyś? Czujesz, że w twoje życie duchowe wkradła się monotonia? Oto 4 sposoby na twój nowy początek w relacji z Bogiem!

1. Rekolekcje w ciszy

Dzisiejszy świat jest bardzo głośny. Nasz typowy dzień to nagromadzenie dźwięków, słów, zdarzeń. Natłok informacji często jest przeszkodą w naszej żywej relacji z Bogiem. Ciągle w biegu nie mamy chwili wytchnienia, ciągle ze smartfonem w dłoni zatracamy się w świecących ekranach.

Rekolekcje w ciszy to doskonały sposób, aby nareszcie odetchnąć. Wakacje to dobry czas, aby znaleźć kilka dni i ...nareszcie pobyć ze sobą. Jak mawia kard. Robert Sarah: to w ciszy najgłośniej mówi do nas Bóg.

Zakony, ale także różnorodne wspólnoty organizują dni skupienia, rekolekcje w ciszy, gdzie można odcinając się od wszechobecnego zgiełku, pędu i nareszcie możemy przestać mówić, a zacząć słuchać. Serca, Boga, drugiego człowieka.

2. Nowa wspólnota

Rutyna to problem i wyzwanie. Możemy poprzez nią ruszyć z miejsca, ale możemy też nie reagując zatracać się w niej, zastygać, przygasać. Rutyna w życiu duchowym to częsta przeszkoda. Jesteśmy w konkretnej wspólnocie, ale ona nas hamuje, nie rozwija? A może nie mamy jeszcze takiego miejsca, a zauważamy, że indywidualne rozwijanie wiary nam nie wystarcza? Może nareszcie czas odnaleźć swoje miejsce we właściwej dla siebie wspólnocie działającej w Kościele katolickim?

KSM, oaza, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, kręgi biblijne, Żywy Różaniec, a może Domowy Kościół? Kościół oferuje całą paletę wspólnot, sztuka to je poznać i rozpoznać tą swoją. Tą, przez którą Bóg chce mnie kształtować.

3. Dzieła miłosierdzia

Przygaszenie naszego życia duchowego może wiązać się ze zbyt dużym przywiązaniem do swojej osoby. Staramy się jak tylko możemy być bliżej Boga, wzrastać w wierze, jednak ciągle jest coś nie tak? Może czas przestać tak bardzo skupiać się na sobie, a swój zapał przekuć w praktykę? Może czas miłość, którą otrzymujemy od Boga rozdać potrzebującym bliźnim?

Służba drugiemu człowiekowi otwiera w naszym życiu duchowym nowe horyzonty. Pomagając bliźnim, nasze „ja” przestaje być najważniejsze. Szukając Boga najłatwiej znaleźć go w skrzywdzonych i bezbronnych. To w nich jest Go najwięcej.

4. Lektura duchowa

Ożywić wiarę i pogłębić relację z Bogiem mogą oczywiście katolickie książki i prasa. Znajdź odpowiednie pozycje i daj się poprowadzić Duchowi Świętemu. Nie zapomnij o modlitwie przed rozpoczęciem czytania. Zwykłe pochłanianie książki zamień na niezwykły czas działania Bożej łaski. Z Nim wszystko zyskuje nowe znaczenie.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór uwielbienia "Abba Ojcze" na Jasnej Górze

2020-08-15 02:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Monika Książek

To był wyjątkowy wieczór na Jasnej Górze. Od uroczystego Apelu Jasnogórskiego rozpoczął się wyjątkowy koncert "Abba Ojcze" - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Wydarzenie odbyło się z okazji 100-lecie urodzin naszego Papieża Polaka w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Panny. Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Pielgrzymi, którzy bardzo licznie zebrali się na Błoniach Jasnogórskich zaśpiewali wraz z artystami ulubione utwory św. Jana Pawła II.


Organizator wydarzenia: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję