Reklama

Św. Jan Kanty w kampusie akademickim

Niedziela Ogólnopolska 46/2011, str. 14

Wojciech Mścichowski

Pomnik św. Jana Kantego - odsłonięty

Pomnik św. Jana Kantego - odsłonięty

W Opolu stanął pomnik św. Jana Kantego - profesora Akademii Krakowskiej, patrona Polski i Litwy, Krakowa i archidiecezji, profesorów, studentów, szkół katolickich, a od niedawna także środowiska akademickiego Politechniki Opolskiej. 20 października 2011 r. - w ramach obchodów jubileuszu 45-lecia tej największej opolskiej uczelni technicznej - w kampusie akademickim przy ul. Prószkowskiej odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Kantego, nowego patrona uczelni. Pomysłodawcą był ks. prof. Tadeusz Dola z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, projektantem i twórcą dzieła - prof. Ryszard Gluza, wykonawcami - Rościsław Keler i Marek Wikar. Jak zauważył rektor Politechniki Opolskiej prof. Jerzy Skubis - nawet najlepsze wyposażenie dydaktyczno-techniczne, umożliwiające wnikanie w najgłębsze tajniki wiedzy, nie może funkcjonować bez spójnego systemu wartości duchowych zakorzenionych w sercach profesorów i studentów. Celem uczelni jest, aby młodzi ludzie oprócz umiejętności technicznych zdobywali wartości duchowe.
Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza św. koncelebrowana, której w kościele św. Józefa przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. Honorowymi gośćmi byli rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Karol Musioł i honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty. Odsłaniając pomnik, prof. Skubis zwrócił uwagę na widniejący napis: „Deus Scientiarum Dominus” - Bóg jest Panem Nauki, który wzywa do pokory pomimo doraźnych życiowych czy naukowych sukcesów. Bp Andrzej Czaja, który poświęcił pomnik, życzył, by tutejsi studenci i profesorowie postrzegali otaczający świat, badali rzeczywistość i godnie ją przeżywali w myśl zasady: „Myśleć sercem - kochać rozumem”. Dopełnieniem uroczystości była sesja naukowa poświęcona św. Janowi Kantemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pełne dźwięków

2020-12-28 16:10

Niedziela Ogólnopolska 1/2021, str. 41

[ TEMATY ]

muzyka

S. Brandt – bonder.org

Na muzycznej scenie obecny od 15. roku życia. W historii polskiej piosenki zapisał się utworem Zakazany owoc. Z Krzysztofem Antkowiakiem o życiu, nawróceniu i najnowszej płycie – Zostanie mi muzyka... rozmawia Anna Przewoźnik.

Anna Przewoźnik: Mijający rok to trudny czas dla nas wszystkich, ale Ty miałeś już w swoim życiu trudniejsze chwile...

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Ludzie jeździli na sankach i nartach na terenie byłego obozu w Buchenwaldzie

2021-01-15 18:18

[ TEMATY ]

szacunek

obóz koncentracyjny

narty

Wikipedia

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald

Miejsce pamięci obozu koncentracyjnego Buchenwald musi wzmocnić ochronę. Tam, gdzie w latach 1937–1945 ponad 56 tys. ludzi straciło życie z rąk narodowych socjalistów, teraz ludzie bawią się na śniegu, jeżdżą na nartach i sankach - informuje portal telewizji RTL.

"Chcielibyśmy prosić, aby ludzie okazywali szacunek ofiarom, a w szczególności, aby nie jeździli na sankach ani na nartach w pobliżu lub nawet na grobach przy dzwonnicy" - napisano na Twitterze Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebny ojciec i „bibliotekarz Chrystusa”

2021-01-17 23:28

[ TEMATY ]

felieton

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, wykładowca teologii, oraz języków łacińskiego, greckiego i włoskiego w WSD Świdnica

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum
w Rzymie, wykładowca teologii,
oraz języków łacińskiego, greckiego
i włoskiego w WSD Świdnica

W II poł. ubiegłego roku minęło 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Ciągle mam w pamięci zdanie usłyszane podczas rekolekcji: U Pana Boga nie ma przypadków, one istnieją tylko w gramatyce. Ostatnie miesiące, naznaczone koniecznością codziennych zmagań z pandemią, troską i lękiem o bliskie osoby, zmuszają do postawienia pytania: gdzie szukać nadziei, czego naprawdę potrzebuje, co w tym czasie może dać mi Bóg i wiara? W tym roku mija 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję