Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Świątynia jest miejscem, w którym ludzie mogą spotkać się z kochającym Bogiem

Rozważania do Ewangelii J 2, 13-22.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 9 listopada. Rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, święto

• Ez 47, 1-2.8-9.12 • Ps 46, 2-3.5-6.8-9 • J 2, 13-22

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie, oraz siedzących za stołami bankierów. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska». Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pożera Mnie». W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego Ciała. Gdy zatem zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

W 313 roku, gdy ustały trwające do tego momentu prześladowania chrześcijan, cesarz Konstantyn Wielki pozwolił na swobodne wyznawanie wiary chrześcijańskiej. Podarował papieżowi jeden ze swoich pałaców znajdujący się na Lateranie w Rzymie i kazał obok wybudować okazałą świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stała się ona pierwszą katedrą Rzymu i siedzibą papieży. Jej poświęcenia dokonał papież św. Sylwester I 9 listopada 324 r. W ciągu kilku wieków z tego miejsca nauczało 161 papieży i w tym miejscu odbyło się pięć soborów powszechnych, które odnosiły się do bieżących wydarzeń Kościoła i podkreślały różne aspekty naszej wiary. Gdy wejdziemy do Bazyliki Laterańskiej, na samym środku prezbiterium tej świątyni znajdziemy biały fotel przygotowany dla papieża. To właśnie miejsce to „katedra”, z której papieże ogłaszali najważniejsze dogmaty – uroczyście ogłoszone prawdy wiary – dbając o wierne przekazanie wiary, którą otrzymaliśmy od Chrystusa i apostołów. Bazylika Laterańska (a nie dużo później wybudowana Watykańska) jest Matką i Głową wszystkich kościołów Rzymu i świata. Tu papieże odprawiają Mszę na rozpoczęcie Wielkiego Postu, a w Niedzielę Palmową stawia się łuk triumfalny na przyjęcie Króla męczenników. Tu papież sprawuje wraz z kapłanami Mszę Świętą w Wielki Czwartek na pamiątkę ostatniej wieczerzy. Bazylika Laterańska, jako katedra papieża, jest parafią nas wszystkich, dlatego jako cały Kościół obchodzimy dziś święto. W dzisiejszym dniu wierni mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego za nawiedzenie kościoła katedralnego (lub konkatedralnego) swojej diecezji i pobożne odmówienie tam modlitw „Ojcze Nasz” oraz „Wierzę w Boga”.

Reklama

Panie Jezu, bardzo pragnąłeś, aby świątynia była miejscem, w którym ludzie mogą spotkać się z kochającym nas Bogiem Ojcem. Nasze kościoły to nie tylko „domy modlitwy”. Każdy kościół to również „Dom Boży”. Dziękujemy Ci, że zechciałeś pozostać z nami – przez Ducha Świętego i obecność sakramentalną w tylu miejscach na ziemi. Dziękujemy Ci też za odpowiedzialnych Kościoła, którzy mają ważne zadanie strzeżenia i przekazywania prawd wiary. Naucz nas to doceniać i jak najczęściej spotykać się z Tobą.

K.K.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-10-21 10:23

Ocena: +29 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: w Niedzielę Dobrego Pasterza wpatrujmy się w Chrystusa

2024-04-20 18:13

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Ewangelia komentarz

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ta niedziela, ta Ewangelia, chce nas zaprosić przede wszystkim do tego, żebyśmy się skupili na Chrystusie, żebyśmy w Niego się wpatrywali, żebyśmy w Nim widzieli źródło dobroci, bo dobry jest tylko Pan Bóg - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Czwartej Niedzieli Wielkanocnej 21 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że „to nie jest niedziela dobrych pasterzy ani to nie jest niedziela dobrych owiec. To jest Niedziela Dobrego Pasterza, bo pasterz dobry jest tylko jeden - to jest Jezus Chrystus”.

CZYTAJ DALEJ

„Idziemy ku przyszłości” – pielgrzymka diecezji bydgoskiej

2024-04-20 21:53

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Diecezja bydgoska

MJ

„Nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości”. Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu siebie, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

MJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję