Reklama

Niedziela Częstochowska

Poznajmy naszych pasterzy. Konferencja o bp. Teodorze Kubinie

W ramach przygotowań do 100-lecia Kościoła częstochowskiego rozpoczyna się cykl konferencji naukowych nt. „Biskupi częstochowscy w Polsce «ludowej»”.

[ TEMATY ]

konferencja

WMSD

archidiecezja częstochowska

bp Teodor Kubina

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zjazd stowarzyszeń katolickich z okazji 10-lecia diecezji częstochowskiej; bp Kubina stoi na schodach (w środku)

Zjazd stowarzyszeń katolickich z okazji 10-lecia diecezji częstochowskiej; bp Kubina stoi na schodach (w środku)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza z konferencji będzie poświęcona działalności bp. Teodora Kubiny w latach 1945-51. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 18 listopada w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41.

Program:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

9.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo

Reklama

10.20 – słowo wprowadzające abp. Wacława Depo

10.30 – dr hab. Jarosław Durka (AK w Kaliszu): „Relacje państwo-Kościoł w latach 1945-51”

10.50 – dr hab. prof. UKSW Rafał Łatka (BBH IPN, UKSW): „Biskup Teodor Kubina w służbie Episkopatu Polski 1945-51”

11.10 – dr hab. prof. UJK Ryszard Gryz (UJK w Kielcach): „Biskup Teodor Kubina wobec pogromu kieleckiego”

11.30 – ks. dr Jacek Kapuściński (Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej): „Biskup Teodor Kubina w służbie diecezji częstochowskiej (1945-51)”

11.50 – ks. dr Paweł Kostrzewski (Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie): „Biskup Teodor Kubina wobec rzeczywistości polityczno-społecznej”

12.10 – dyskusja

12.30 – ks. dr hab. Marian Duda (emerytowany prof. WIT w Częstochowie): „O kulisach powstania książki pt. Bp Teodor Kubina (1880 – 1951). Listy pasterskie – orędzia – odezwy

12.40 – ks. Bogdan Blajer (dyrektor Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej): „O wystawie pt. Bp Teodor Kubina (1880 – 1951) i jego czasy

12.50 – słowo na zakończenie abp. Wacława Depo

Cykl konferencji objął patronatem abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.


2023-11-07 14:22

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Słowa Bożego, które poprowadził Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Następnie członkowie Komisji powołanej przez Pana Jana Juszczaka – diecezjalnego koordynatora Konkursu, sprawdzili prace uczniów w oparciu o arkusz odpowiedzi. Do części ustnej zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Zuzanna WOŹNIAK ( I LO w Krośnie, katecheta ks. Wojciech Sabik)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję