Reklama

Prof. Wojciech Roszkowski otrzymał nagrodę Patrioty Roku!

Podczas IX Dnia Patrioty, organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski, nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano prof. Wojciecha Roszkowskiego.

mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapituła nagrody w składzie: prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęła taką decyzję dziękując za ogromną pracę prof. Roszkowskiego na rzecz lepszego zrozumienia historii Polski, czym przyczynia się on do kształtowania narodowej świadomości historycznej. Tysiące osób zebranych w historycznej Sali „Sokoła” w Krakowie przez wiele minut owacjami na stojąco dziękowało Laureatowi za ten nieoceniony wkład w polskie życie publiczne.

Kim jest Laureat? Prof. Wojciech Roszkowski to polski historyk, ekonomista i autor wielu książek. Jego główne dziedziny zainteresowań to historia Polski, zwłaszcza XX w., oraz zagadnienia społeczno-polityczne. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii Polski. Jako wykładowca akademicki wniósł znaczący wkład w edukację, kształcąc kolejne pokolenia studentów. Prof. Roszkowski jest również aktywnym publicystą, angażującym się w debatę publiczną na temat kwestii politycznych, społecznych i kulturowych. Jego zasługi obejmują promowanie wiedzy historycznej, uczestnictwo w życiu naukowym oraz działalność edukacyjną i publicystyczną. Ponadto jest cenionym autorem podręczników do historii, półtora roku temu ukazała się jego głośna książka „Historia i Teraźniejszość.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laudację na cześć prof. Wojciecha Roszkowskiego wygłosił znany teolog, ks. prof. Janusz Królikowski, który wspomniał, jak Laureat już w czasach komunistycznych w swoich książkach i podręcznikach pisał prawdę o historii Polski, za co spotykały go różne reperkusje. „Pod koniec lat 80. zaniosłem podręczniki prof. Roszkowskiego do punktu ksero, albowiem chciałem je wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą. Tam pan od ksera usługę co prawda wykonał, ale prosił, aby więcej do niego nie przychodzić, bo nie chce iść do więzienia. Proszę Państwa, to było ponad 30 lat temu, ale jak niewiele się zmieniło. Dziś wydawca książek i podręczników prof. Roszkowskiego odbiera liczne pozwy sądowe, podobnie zresztą jak sam Profesor Roszkowski. Jeszcze chwila, a także czytelników tych książek będą wsadzać do więzień. Byłoby przywilejem usiąść na ławie oskarżonych w takim towarzystwie,” powiedział gorzko ks. prof. Królikowski.

Reklama

„Prof. Roszkowski w swoich książkach, a zwłaszcza w podręczniku, znakomicie pokazuje, że dzisiaj toczy się walka między wolnością a zniewoleniem i że wbrew wszystkiemu człowiek tę batalię o wolność może wygrać. I to jest piękne w jego książkach, tym bardziej, że unaocznia, iż liberalna propozycja wolności jest nową formą totalitaryzmu. To musi niektórych boleć,” dodał w laudacji na cześć prof. Roszkowskiego ks. prof. Janusz Królikowski.

Nagrodę Laureatowi wręczyli przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Nowak oraz wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, Jolanta Sosnowska, czemu znów towarzyszyły długie brawa na stojąco całej publiczności. „Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować Kapitule i Państwu za tę nagrodę. Bardzo to doceniam, tym bardziej, że pisarze czy historycy bardzo rzadko otrzymują takie brawa od tak licznie zgromadzonej publiczności. Jestem wzruszony,” powiedział prof. Wojciech Roszkowski. „Chciałbym się chwilę nad tym zastanowić, czym jest patriotyzm dzisiaj. Owszem, to utożsamianie się z polskością, niektórzy mówią nawet, że patriotyzm to płacenie podatków czy sprzątanie ulic, ale jest w tym jeszcze coś więcej. Korzystając z tej okazji pragnę zachęcić nas wszystkich do budowy kapitału narodowego, bo zdrowy rozwój kraju możliwy jest tylko wtedy, gdy jest on bezpieczny i suwerenny. Widać było przecież w naszej historii, jak kaleko nasz kraj się rozwijał podczas zaborów. Jeżeli nami będą rządzić obcy to będą działać w swoim interesie. Natomiast przekonanie o suwerenności i samorządności jest moim zdaniem dzisiaj bardzo ważnym przejawem patriotyzmu,” spuentował prof. Wojciech Roszkowski.

Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczekało się już swojej dziewiątej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody „Patriota Roku”. W tej edycji udział wzięli m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, red. Czesław Ryszka, prof. Przemysław Czarnek i ks. prof. Janusz Królikowski. Spotkanie prowadziła red. Anna Popek.

2023-12-09 20:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Gaza: zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej reagują na czwartkową masakrę

2024-03-02 16:57

[ TEMATY ]

Gaza

PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych w czwartek 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumów cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” - piszą Patriarchowie oraz Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu. Tekst zaznacza, iż w efekcie tych działań zginęło ponad 100 osób z lokalnych mieszkańców, a wiele więcej zostało rannych. Sygnatariusze potępiają takie wydarzenia.

„Wzywamy walczące strony do natychmiastowego i długotrwałego zawieszenia broni, które pozwoli na szybkie dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz na wynegocjowanie uwolnienia osób przetrzymywanych jako jeńcy i więźniowie” - piszą w wydanym wczoraj orędziu zwierzchnicy różnych Kościołów Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym tragiczną sytuację, w jakiej znajduje się ludność na terenie ogarniętym działaniami wojennymi. Do prawie 0,5 mln cywilów nie dociera już prawie żadna pomoc, „z powodu surowych ograniczeń wjazdu i braku eskorty dla konwojów dostawczych”. Jak przypomina tekst orędzia, przedstawiciele organizacji udzielających wsparcia potrzebującym „tak często ostrzegali przed głodem spowodowanym oblężeniem na północy Strefy Gazy, że zagraniczne rządy dobrej woli były zmuszone w ostateczności do przeprowadzania zrzutów humanitarnych”. Jednak takie działania stanowiły zaledwie kroplę w morzu potrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję