Reklama

Szukamy bohaterów!

Pochodzę z małej miejscowości na Warmii i Mazurach, studiuję w Warszawie, wyjechałam na stypendium do Chicago - indeks wygrany w Konkursie im. bp. Jana Chrapka to mój bilet w świat

Niedziela Ogólnopolska 13/2012, str. 45

Michał Ziółkowski

Laureaci Konkursu Akademickiego z 2009 r. podczas gali nagród TOTUS. Trzecia osoba od lewej to autorka artykułu

Laureaci Konkursu Akademickiego z 2009 r. podczas gali nagród TOTUS. Trzecia osoba od lewej to autorka artykułu

Każdego roku o jedno miejsce na studiach na najbardziej prestiżowych polskich uniwersytetach walczy co najmniej kilkunastu kandydatów. Tradycyjna rekrutacja nie jest jednak jedyną możliwością uzyskania indeksu na oblegany kierunek. Najlepsze dwa polskie uniwersytety we współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizują już 11. edycję Konkursu o indeks i stypendium im. bp. Jana Chrapka.
Myślę, że hasło „Szukamy bohaterów!”, promujące tegoroczny konkurs, nie jest przesadzone. Pamiętam, jak trzy lata temu sama zdecydowałam się wziąć w nim udział. To było ogromne wyzwanie, którego pewnie nie podjęłabym się, gdyby nie jeszcze większa od niego chęć studiowania wymarzonego dziennikarstwa. Napisałam artykuł. Dołączyłam dyplomy. Skompletowałam dorobek dziennikarski. Pojechałam na rozmowę kwalifikacyjną… I stało się! Wygrałam indeks na dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Jak zostać bohaterem?

Reklama

Konkurs akademicki, organizowany przez uniwersytety Warszawski i Jagielloński we współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powstał na cześć bp. Jana Chrapka - tragicznie zmarłego wykładowcy Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W tym roku po raz kolejny wspomniane uczelnie przeznaczą aż 12 miejsc dla zdolnych maturzystów z niezamożnych rodzin. Do rozdysponowania są indeksy na dziennikarstwo, politykę społeczną i nauki polityczne. Oprócz nich laureaci otrzymają także stypendia naukowe.
By wziąć udział w konkursie, należy spełnić określone wymagania. Trzeba być tegorocznym maturzystą, pochodzić z małej miejscowości, mieć wysoką średnią ocen i udokumentowany dorobek dziennikarski oraz napisać artykuł zainspirowany słowami patrona konkursu. Temat pracy konkursowej i szczegółowy regulamin znajdują się na stronie: www.dzielo.pl. Dokumenty należy przesłać do Fundacji do 18 kwietnia 2012 r. Najlepsi kandydaci przejdą rozmowę kwalifikacyjną. Spośród nich zaś zostanie wybrana szczęśliwa dwunastka, która dołączy do grona laureatów konkursu.
Razem ze mną jest ich już ponad dziewięćdziesięciu. Stanowimy część ogromnej, ponaddwuipółtysięcznej armii stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, prowadzącej jedyny tego typu długofalowy program pomocy. Większość stypendystów otrzymało wsparcie już w gimnazjum i może na nie liczyć aż do końca studiów. Fundacja dba również o integrację i rozwój duchowy swoich podopiecznych. Służą temu obozy wakacyjno-formacyjne odbywające się w największych miastach w Polsce. To właśnie na tych obozach jako wolontariuszka w biurze prasowym zdobywałam kolejne doświadczenia dziennikarskie.

Indeks - i co dalej?

Minęły już prawie trzy lata od mojego startu w Konkursie Akademickim. Dostałam się na studia, dzięki którym miałam szansę odbycia praktyk w najbardziej znanych korporacjach medialnych. Wzięłam udział w kilku konferencjach międzynarodowych, m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Instytucie Naukowym EURAC w Bolzano (Włochy) oraz w Nantes Métropole w Nantes (Francja). Poznałam dziesiątki ludzi, którzy do tej pory pomagają mi realizować moje plany i marzenia. Teraz kończę studia licencjackie w Chicago na stypendium naukowym na Northeastern Illinois University, gdzie biorę udział w zajęciach związanych z mediami i polityką Stanów Zjednoczonych. Gdyby nie studia w Warszawie, a więc gdyby nie konkurs akademicki, pewnie dziś by mnie tutaj nie było.
Pochodzę z małej miejscowości na Warmii i Mazurach. Jeszcze niedawno nie mogłam uwierzyć, że będę studiować w stolicy Polski. Teraz moi bliscy z rodzinnego miasteczka nie mogą uwierzyć, że studiuję za Oceanem. Oczywiście, zdobycie indeksu i wyjazd na uniwersytet do Warszawy czy Krakowa to dopiero początek. Kluczem do wszystkiego jest praca i wytrwałość. Studia dziennikarskie otwierają człowieka jednak bardziej na nowe wyzwania. Każdego dnia poznaję Amerykanów, którzy opowiadają o szansach odbycia prestiżowych staży i praktyk np. w Waszyngtonie. Myślę, że mogłabym spróbować za jakiś czas ubiegać się o taką posadę. Bo teraz już wiem, że naprawdę warto próbować. Tegorocznym maturzystom proponuję zacząć od udziału w Konkursie im. bp. Jana Chrapka.
W imieniu wszystkich stypendystów serdecznie dziękuję darczyńcom wspierającym Fundację w czasie zbiórki podczas Dnia Papieskiego przez wpłaty na konto i odpisy 1% podatku. Dzięki Państwa pomocy 2,5 tys. młodych ludzi - takich jak ja - może się kształcić i spełniać swoje marzenia, wypełniając zobowiązanie związane z nazywaniem nas „żywym pomnikiem” Jana Pawła II.

FUNDACJA „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA”

powstała w 2000 r. w celu upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Obejmujący już ponad 2,5 tys. młodych ludzi program stypendialny Fundacji bywa często nazywany „żywym pomnikiem” Jana Pawła II. Od 2005 r. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. W związku z tym istnieje możliwość przekazania na jej rzecz 1% podatku. Wystarczy na rozliczeniu wpisać nazwę organizacji i nr KRS 0000150776. Dodatkowe informacje oraz darmowy program do rozliczania PIT-ów można znaleźć na stronie internetowej: www.dzielo.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję