Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: dziesiąta rocznica śmierci Wojciecha Kilara

"Jeśli choć jednego człowieka moja muzyka uczyniła trochę lepszym, to uważam, że nie zmarnowałem swojego życia" - powiedział w jednym z wywiadów udzielonych na Jasnej Górze Wojciech Kilar. W dziesiątą rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, konfratra Zakonu Paulinów, w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św. w jego intencji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy świętej w intencji kompozytora przewodniczył o. Sebastian Matecki. Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że Maryja miała wielki wpływ na jego życie i twórczość.

- Człowiek bogobojny, wspaniały patriota, oddany Ojczyźnie. Radość w sercu, że mogę się za niego modlić, tak jak kiedyś się z nim modliłem, później wspólnie za jego świętej pamięci małżonkę Barbarę, a dziś polecamy go Panu Bogu - powiedział o. Sebastian Matecki, który pozostawał w przyjaźni z kompozytorem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie stanu wojennego Wojciech Kilar przybywał na Jasną Górę, by tu odzyskać utraconą nadzieję i na nowo odkryć sens życia. Jak wielokrotnie podkreślał na Jasnej Górze czuł się „jak w domu” i tu czerpał inspiracje do swych utworów. - Tu, przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, poczułem się wolny. Ufałem, że Matka Boża nas nie opuści, pomoże nam i wyjdziemy z tego zwycięsko - tak o tamtym czasie opowiadał kompozytor. Podkreślał, że na Jasnej Górze odnalazł wolną Polskę i siebie. Wspominał, że „podczas tych wizyt na Jasnej Górze znalazł coś jeszcze, radość w prostej modlitwie różańcowej”.

To tutaj, zaprzyjaźniony z paulinami, tworzył dzieło „Angelus”, jeden z najważniejszych dla niego utworów, wsłuchując się właśnie w modlitwę różańcową pielgrzymów. Partyturę złożył jako wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej.

Także dzieło „Magnificat”, którego prawykonanie miało miejsce 3 maja 2006 roku w Warszawie powstało jako wyraz wdzięczności kompozytora dla Matki Chrystusa. - Marzyłem o Magnificat, o tym hymnie dziękczynnym, którym Matka Boska dziękuje. Ja też chciałem tym swoim Magnificat podziękować za wszystkie łaski, które zawdzięczam głównie Jasnej Górze i ojcom paulinom. To był dla mnie tak ważny utwór, że zaczynałem go wiele razy i właściwie zawsze byłem z niego niezadowolony. Miałem różne koncepcje, jedna była ascetyczna, inna była jakby romantyczna, bardzo emocjonalna. I tak się złożyło, że wreszcie po wielu, wielu latach prób udało mi się napisać Magnificat taki, jakby go dawniej napisano: na cześć, chwalący Pana, dziękujący za wszystko, co dobre, co złe, dziękujący po prostu za życie” - podkreślał kompozytor.

Reklama

Wojciech Kilar przez wiele lat, zawsze 17 lipca, przyjeżdżał na Jasną Górę, jak mówił, podziękować Matce Bożej za kolejny rok życia. Utarła się nawet nazwa „Dzień Kilara” kiedy przybywał modlić się w dniu swoich urodzin. Ważniejsze wydarzenia w życiu kompozytora zawsze splatały się z wizytą w częstochowskim sanktuarium. - Zawsze to samo wrażenie, kiedy wchodzę w te mury, to jest dosłownie jakby Matka Boża położyła na mnie swoją rękę, Jasna Góra od stuleci jest opoką Polaków, opoką moją” - mówił w jednym z wywiadów.

W 2013 r. Kilar podkreślał, że nigdy nie spodziewał się, że będzie tak blisko Jasnej Góry, co jest dla niego wielkim zaszczytem i wyróżnieniem.

W dowód wielkiego uznania został przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów, czyli w krąg paulińskich przyjaciół i dobrodziejów.

W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych na Jasnej Górze artysta podsumował swoją twórczość i życie. - Starałem się żeby to co robię, to co piszę, żeby dotarło jakoś do ludzi, żeby nie było tylko moją satysfakcją, ale też innych. Jeśli choć jednego człowieka moja muzyka uczyniła trochę lepszym, to uważam, że nie zmarnowałem swojego życia - powiedział.

- Słuchając muzyki Wojciecha Kilara, możemy zobaczyć cały krajobraz Polski - mówi o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

W jednym z listów do o. Nikodema kompozytor dziękował za „bezcenną życzliwość Ojców Paulinów i tak wiele doznanych na Jasnej Górze łask, które odmieniły jego życie”.

Wojciech Kilar uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Skomponował także wiele utworów sakralnych takich jak „Magnificat”, „Te Deum”, „Exodus”, „Angelus” czy „Missa pro pace”.

Reklama

Artysta urodził się we Lwowie 17 lipca 1932 roku. W maju 2012 roku kompozytor otrzymał najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego.

Artysta zmarł w Katowicach 29 grudnia 2013 r. w wieku 81 lat.

2023-12-29 16:06

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” w domu Matki Słowa

Niedziela lubelska 40/2012

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Agnieszka Lorek

Tradycją pielgrzymek "Niedzieli" na Jasną Górę jest wręczanie medali "Mater Verbi"

Tradycją pielgrzymek

Pod hasłem „Wierzę w Jednego Boga” odbyła się 16. Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę. Doroczne spotkanie redaktorów, pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli”, jakie odbyło się w sobotę, 15 września, rozpoczęło się Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski.
Witając pielgrzymów, zgromadzonych u stóp Matki, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, podkreślał, że to właśnie Jasnogórska Pani, w której sąsiedztwie znajduje się redakcja jednego z największych tygodników katolickich w Polsce, jest „pierwszą redaktorką”. Jej orędownictwu zawierzył dzieło, w którego skład wchodzi nie tylko ogólnopolskie wydanie tygodnika, ale też 19. edycji diecezjalnych, studio radiowe i telewizyjne, wydawnictwo książek oraz portal internetowy. - Z wdzięcznością przyjmuję pielgrzymkę ludzi dzieła ewangelizacyjnego, jakim jest Tygodnik Katolicki „Niedziela” - witał wszystkich abp Wacław Depo. - Takie pielgrzymowanie jest dobrą sposobnością, aby przemyśleć na nowo własny charyzmat, który służy od 1926 r. Bogu objawionemu w Chrystusie, Kościołowi i Ojczyźnie - mówił Pasterz Kościoła w Częstochowie. W refleksji skierowanej do środowiska „Niedzieli” podkreślił, że „Niedziela i jej współpracownicy to rodzina jasnogórskiego i częstochowskiego charyzmatu”. Przywołując słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane do pracowników „Niedzieli”, apelował, by „potencjał myśli, talentów i dobrych chęci włączyć w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności”. Uzasadniając potrzebę istnienia dzieła „Niedzieli”, podkreślał, że „katolicy mają prawo do przestrzeni, gdzie mogą dać świadectwo”.
Doroczne spotkanie środowiska „Niedzieli” stało się tradycyjnie już okazją do wyrażenia wdzięczności zasłużonym dla tygodnika osób i parafii. Po raz pierwszy wręczana figura bł. Jana Pawła II nazwanego „Przewodnikiem wiary” została przekazana parafii w Gomulinie (archidiecezja łódzka), która szczyci się tym, że tygodnik jest obecny w każdej rodzinie. Jak co roku, redaktor naczelny uhonorował medalami „Mater Verbi” osoby angażujące się w apostolat słowa. Wśród laureatów znalazła się dr Małgorzata Kowalik - korespondentka „Niedzieli Lubelskiej” z parafii św. Jana Marii Vianney’a z Polichny oraz lubelscy kapłani: ks. kan. Adam Wełna - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. kan. Eugeniusz Zarębiński - proboszcz parafii pw. św. Stanisława, ks. kan. Marian Duma - proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża oraz ks. kan. Kazimierz Gacan - proboszcz parafii pw. św. Agnieszki. Gratulujemy!

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Zaszczytna funkcja

2024-04-16 13:48

Mateusz Góra

    W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej w Ciężkowicach odbyła się IV sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego.

To już przedostatnie spotkanie przyszłych ceremoniarzy w Ciężkowicach. Na kwietniowej sesji kandydaci na ceremoniarzy uczyli się, czym jest funkcja lektora, zgłębiali swoją wiedzę na temat śpiewu w liturgii, a także poznali funkcję komentatora. Ponadto prelegenci przybliżyli lektorom rolę ceremoniarza, także rys historyczny tej funkcji, jej zadania i znaczenie w trakcie liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję