Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, pomóż nam, byśmy jak mędrcy szukali Ciebie w prostocie serca

Rozważania do Ewangelii Mt 2, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 6 stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego

• Iz 60, 1-6 • Ps 72 (71) • Ef 3, 2-3a.5-6 • Mt 2, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny.

W minionych dniach okresu Bożego Narodzenia światło czytań liturgicznych padało na samą postać Chrystusa, Świętą Rodzinę czy na Najświętszą Bożą Rodzicielkę. Dzisiejsza uroczystość i Ewangelia zwracają uwagę na pogan, którzy przybywają do Jezusa, a których reprezentują mędrcy ze Wschodu. Również dla nich narodził się Chrystus. Oni szukają Boga i zadają sobie otwarte pytania, a kierując się swoim sumieniem, znakami danymi wszystkim przez Boga (jak widoczna wtedy gwiazda), dostępną im nauką podejmują wysiłek drogi, poszukiwań i ostatecznie znajdują Nowonarodzonego. Ci mędrcy przypominają wielu ludzi współczesnych, którzy może jeszcze nie są w strukturach jakiejś wspólnoty wierzących, ale przez swoje wspólne szczere wysiłki, by poznać prawdę, by postępować uczciwie według swojego sumienia, by szukać dobra innych, mogą dojść do Chrystusa. On również dla nich przychodzi, objawia się, pozwala się znaleźć i otwiera swe serce. Oni zaś dla Niego otwierają swoje serce i dary. Przykładem człowieka, który z pomocą innych znalazł Chrystusa i pomagał innym znaleźć Go, jest św. Kasper del Bufalo, który przed laty (w 1786 r.) urodził się właśnie 6 stycznia. Był szczerze otwarty na każdego człowieka szukającego prawdy, światła czy pragnącego zmiany ku dobru. Każdemu chciał przybliżyć Chrystusa, bo wierzył, że On jest rozwiązaniem. Jak mówił: „W Nim we wszystkim jesteśmy wzbogaceni”. Kochał wszystkich i każdemu umiał głosić Ewangelię tak, by do nich dotarła: wykształconym kardynałom z Kurii Rzymskiej, ówczesnym politykom, w kościołach i na placach, ale też ciężko chorym, potrzebującym różnorakiej pomocy czy nawet ludziom, których już wszyscy przekreślili, ukrywających się po swoich zbrodniach gdzieś w dzikich górach. Szukał ich. Szedł do nich. Gdy sam znalazł i odkrył światło i miłość Chrystusa, ofiarował Mu swoje życie, czas, swoje talenty i dary osobiste. Uczynił wiele, a jego dzieła znane są do dziś, bo potrafił być na tyle pokorny, by jak mędrcy z Ewangelii działać razem. Panie, pomóż nam, byśmy jak mędrcy wspólnie szukali Ciebie w prostocie serca i uczciwości. Spraw, by nasze serca i umysły były otwarte na Twoje światło i mądrość. Uczyń nas hojnymi, byśmy nie żałowali dla Ciebie naszego czasu, talentów i darów, byśmy nieśli Twoje światło w świat – bo przyszedłeś dla wszystkich.

Reklama

K.K.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-12-21 11:13

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy współczesny człowiek rozumie, że potrzebuje Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Rafael Santi, Rozdzielenie ziemi i wody, 1518-19/ Raphael – Web Gallery of Art/commons.wikimedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 28-32.

Niedziela, 1 października. 26. niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję