Reklama

Savoir-vivre

Kobieta w kapeluszu

Stanisław Krajski
Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 56

Kiedyś kobiety nie chodziły bez nakrycia głowy, dzieliły się na takie, które noszą kapelusze i takie, które noszą chustki. Żadna kobieta nie ośmieliłaby się wejść np. do kościoła bez nakrycia głowy.
Dziś czasy się zmieniły i kapelusze zakładają głównie starsze panie oraz wszystkie kobiety, które dbają o elegancję. Najczęściej zakładają je Angielki.
Podręczniki savoir-vivre’u zalecają kapelusze jako kwintesencję elegancji, znak niezależności, powagi, klasy, element ubioru charakterystyczny dla kobiet o bogatej osobowości. Te zachodnie twierdzą, że w Europie kobieta w kapeluszu to osoba, która należy do klasy średniej.
Kapelusze są również zalecane przez stylistów. To oni zresztą głównie określają warunki, które spełniać musi kapelusz, aby kobieta wyglądała w nim dobrze.
Tak np. pisze o tym Kendall Farr, znana amerykańska stylistka, autorka książki pt. „Twój osobisty stylista”: „Każdy kapelusz, od bawełnianego kubełka noszonego podczas deszczu, po fedorę z filcu, może tworzyć lub niszczyć wizerunek, gdyż albo optycznie powiększa twoją głowę, albo pomniejsza - w stosunku do reszty sylwetki. Kiedy przymierzasz jakiś fason, obejrzyj się w lustrze z trzema skrzydłami, pokazującym całą sylwetkę, by zyskać pewność, że jest proporcjonalny do twego wzrostu, figury i całej sylwetki. Popatrz na kapelusz z boków oraz z tyłu, żeby się upewnić, że dobrze się prezentujesz z każdej strony. (…) Rondo może mieć różne rozmiary pod warunkiem, że pasuje do twarzy i ogólnych proporcji. Ważnym aspektem jest kolor. Barwy neutralne dodają ciepła skórze, jaskrawe zaś winny zdobić cerę, jak dobre kosmetyki”.
Kapelusz pozwala kobiecie ukryć niestaranną fryzurę.
Gdy kobieta założy kapelusz i wyjdzie na miasto, zdejmuje go tylko w jednym przypadku - do obiadu. Nie zdejmuje go w kawiarni, teatrze, kinie itd. Powinna jednak pamiętać, udając się w różne miejsca, by swoim kapeluszem nie zasłaniała innym widoku. Nie powinna zatem zakładać dużych kapeluszy do kościoła, kina czy teatru.
W jakich sytuacjach kobieta powinna założyć kapelusz?
Brigitte Nagiller, znana austriacka specjalistka od savoir-vivre’u, zaleca w swojej pracy pt. „Styl i dobre maniery” zakładanie kapeluszy na śluby, pogrzeby, przyjęcia w ogrodach i popołudniowe herbatki i oczywiście, już obowiązkowo, na wyścigi konne.

www.savoir-vivre.com.pl

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk

2019-07-22 20:36

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Krzysztof Hawro

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej.

Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem