Reklama

Filmowy portret Stanisława Hadyny

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 47

Archiwum ZPiT „Śląsk”

Prof. Stanisław Hadyna

Prof. Stanisław Hadyna

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotowuje się do 60. sezonu działalności. Prologiem uroczystości jubileuszowych była premiera filmu dokumentalnego „W pogoni za wiosną - filmowy portret Stanisława Hadyny”, która odbyła się 14 czerwca w kinie „Światowid” w Katowicach. W premierze filmu o twórcy „Śląska” uczestniczyła rodzina Profesora, obecni i dawni członkowie zespołu oraz autorzy filmu: Jędrzej Lipski i Piotr Mielech.
Jak podkreślił dyrektor „Śląska” Zbigniew Cierniak, decyzja o realizacji filmu o prof. Stanisławie Hadynie dojrzewała długo. Film został zrealizowany dla TVP Historia, gdzie też będzie wyemitowany. Dyrektor podziękował rodzinie Profesora oraz dawnym członkom zespołu za udostępnienie materiałów, które nie były dotąd szerzej znane.
Na filmowy obraz życia Profesora składają się wypowiedzi żony i córki; dawnych i obecnych członków zespołu, zdjęcia i filmy nakręcone podczas zagranicznych tournée oraz myśli zaczerpnięte z jego książek. To wszystko buduje barwny, ciepły i bogaty portret twórcy „Śląska”, a zarazem kompozytora, pisarza, obdarzonego wszechstronną, renesansową osobowością. Film przedstawia także dramat, którym dla Profesora, jego rodziny i zespołu było odsunięcie go w 1968 r. od „Śląska” oraz późniejszą walkę o jego powrót.
Ciekawe światło na postać bohatera filmu rzucają fragmenty tekstów jego autorstwa, które czyta Henryk Talar. W wątki osobiste prof. Hadyna wplatał przemyślenia filozoficzne, refleksje dotyczące życia i pracy twórczej. Pisząc o latach, kiedy zabiegał o powstanie „Śląska”, wspomniał: „Zespół widziałem i słyszałem zanim powstał, szukałem chłopców i dziewcząt, którzy by tak śpiewali, jak ja w sobie słyszałem”. A w okresie, kiedy skazano go na twórczy niebyt, zanotował, że receptą na takie czasy jest „splendid isolation” - zagłębienie się w mądrych studiach i pracy twórczej.
Taka postawa sprawiła, że mimo odsunięcia od zespołu znalazł siły, by poświęcić się pracy literackiej. W 1969 r. napisał dramat o Mahatmie Gandhim „Błogosławieni pokój czyniący” - nagrodzony przez UNESCO. Kilka lat później dostał nagrodę za sztukę „Zdruzgotane sny”, o Martinie Lutherze Kingu.
Film podkreśla, że powrót prof. Hadyny w 1990 r. pomógł zespołowi przetrwać trudny czas, a to, czym „Śląsk” jest po 60 latach, stanowi dziedzictwo Profesora. Zdjęcia nakręcone współcześnie w koszęcińskim pałacu i parku, fragmenty występów „Śląska” obrazują, jak wielkie i ważne jest to dziedzictwo dla polskiej kultury.

(akw)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję