Reklama

Prezydium KEP

Z kraju


Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 7

Ideologia i nieprawda w Konwencji ws. przemocy wobec kobiet

Konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, których w żaden sposób nie można zaakceptować - głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wyrażają niepokój spowodowany stanowiskiem premiera, który zapowiedział podpisanie Konwencji proponowanej przez Radę Europy. Biskupi zaznaczają, że pozostaje to w sprzeczności z wcześniejszą zapowiedzią Donalda Tuska, że potrzebna jest debata publiczna nad Konwencją i skutkami jej podpisania oraz ratyfikacji.
Prezydium KEP wyraża ubolewanie, że zostały wysłuchane jedynie kobiety o poglądach lewicowych.
„Należy podkreślić, że Konwencja, choć poświęcona jest istotnemu problemowi przemocy wobec kobiet, zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, których w żaden sposób nie można zaakceptować” - czytamy w oświadczeniu. Biskupi zwracają uwagę, że Konwencja opiera się na przekonaniu, iż przemoc wobec kobiet jest systemowa, zaś jej źródłem są religia, tradycja i kultura. Zaznaczają też, że dokument „całkowicie pomija naturalne biologiczne różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną i zakłada, że płeć można wybierać”.
Szczególny niepokój biskupów wzbudza nałożenie na sygnatariuszy obowiązku edukacji (art. 14) i promowania m.in. „niestereotypowych ról płci”, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu. „Łączenie słusznej zasady przeciwdziałania przemocy z próbą niebezpiecznej ingerencji w system wychowawczy i wyznawane przez miliony rodziców w Polsce wartości jest bardzo niepokojącym sygnałem” - czytamy w oświadczeniu.

Kraków-Łagiewniki

Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach 30 czerwca br. odbyło się doroczne sympozjum religijno-naukowe poświęcone duszpasterzowi Kazachstanu, zmarłemu w 1974 r. ks. Władysławowi Bukowińskiemu. Na sympozjum przybyło kilkuset członków Stowarzyszenia im. ks. Bukowińskiego „Ocalenie” i ich goście.
Mszy św. w kaplicy św. Siostry Faustyny przewodniczył bp Witalij Komarowski z Ukrainy. Koncelebrowali: ks. Piotr Pytlowany z Karagandy, ks. Jarosław Giżycki z Żytomierza, ks. Witold Josif Kowaliw z Ostroga na Wołyniu oraz gospodarz uroczystości ks. Jan Nowak. Bp Witalij w wygłoszonej w czasie konferencji prelekcji opowiedział o dziejach Berdyczowa, miasta, w którym upłynęło dzieciństwo ks. Bukowińskiego. O tym, jak kult ks. Władysława rozszerza się w Kazachstanie, mówił wykładowca Seminarium Duchownego w Karagandzie ks. Piotr Pytlowany. O wędrówce śladami ks. Bukowińskiego po Kazachstanie i Ukrainie, w tym do Wierzbowiec, mówił ks. Jarosław Giżycki. Ks. Jan Nowak wyjaśnił, że drogę do powstania „Ocalenia” wskazał przed laty Jan Paweł II. Materialnym i duchowym wyrazem pamięci jest powstający w Zagórniku, rodzinnej wsi ks. Nowaka, dom rekolekcyjny i muzeum imienia apostoła Kazachstanu oraz trwający proces beatyfikacyjny. W ośrodku zagórnickim, na działce zakupionej przez stowarzyszenie, zostanie założony „Ogród Pana”. Ideę ogrodu przedstawił botanik prof. Zbigniew Mirek. Mają być w nim najpiękniejsze kwiaty polskiej ziemi, także święci i błogosławieni, którzy z niej wyszli, od św. Jana Kantego do bł. Jana Pawła II.
Dyskusję podsumowali m.in. obecna prezes Stowarzyszenia „Ocalenie” - pieśniarka i poetka Danuta Lenik oraz Adam Rajda, który odpowiada za modernizację zagórnickiego ośrodka. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ocalenie.org oraz w biuletynie „Ocalenie”.

Reklama

Wiesław Adamik

Akcja św. Krzysztof 2012

1 grosz za 1 kilometr na rzecz misjonarzy

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony będzie po raz trzynasty w dniach 22-29 lipca 2012 r. z inicjatywy MIVA Polska, która działa przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i niesie pomoc polskim misjonarzom w zdobywaniu środków transportu.
Apel o odpowiedzialne korzystanie z pojazdów mechanicznych, a także o bezpieczną, trzeźwą i roztropną jazdę skierował do wszystkich kierujących i poruszających się po drogach ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Zwraca się on z serdeczną prośbą, aby kierowcy złożyli 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.
25 lipca w parafiach odbywa się coroczne poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy.

Cudzysłów

Kościół jest w drodze, choć idzie utartymi szlakami, to jednak zawsze do nowych czasów.
*
Po skończonej pracy człowiek musi nadal pozostać człowiekiem, istotą społeczną; musi mieć czas na modlitwę, na wypoczynek, na rozmowę w gronie rodziny, na swoje zainteresowania, na świadczenie pomocy bliźnim.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Katastrofę smoleńską mogły przeżyć trzy osoby znajdujące się na pokładzie tupolewa lecącego z Warszawy do Smoleńska. Służby medyczne dotarły na miejsce katastrofy po kilkudziesięciu minutach - ujawniła „Gazeta Polska Codziennie”, opierając się na zeznaniach Tomasza Turowskiego.

Antoni Macierewicz złożył w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i kilku jego ministrów. Poseł Macierewicz zarzucił premierowi, że od 8 grudnia 2009 r. wiedział o planowanej wizycie prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu i realizował z góry założony plan, mający na celu wyeliminowanie prezydenta z udziału w tych uroczystościach.

Prokuratura powiadomiła szefa MSW o „poważnych uchybieniach w działaniach BOR-u oraz szefa tej formacji gen. Mariana Janickiego”. Zdaniem prokuratury, gen. Janicki nie wypełniał w 2010 r. swoich obowiązków.

Tylko kilka śledztw, w których badano działalność Komisji Majątkowej, jest w toku. Resztę, blisko 30, już umorzono.

Paweł Graś, rzecznik rządu, stwierdził na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, że premier Donald Tusk nigdy nie kłamie.

Trybunał Konstytucyjny dał 18 miesięcy parlamentowi na uchwalenie nowelizacji ustawy dotyczącej ogródków działkowych. TK orzekł, że duża część przepisów obecnie obowiązującego prawa jest niekonstytucyjna.

Jerzy Kulej, najwybitniejszy polski bokser w historii, zmarł 13 lipca 2012 r. w wieku 71 lat, w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. W grudniu ubiegłego roku doznał on rozległego zawału. Ostatnio wydawało się że wraca do lepszego zdrowia.

Szokujący przełom w śledztwie dotyczącym śmierci półrocznej Madzi z Sosnowca. Prokuratura w Katowicach postawiła zarzut zabójstwa matce dziewczynki Katarzynie W. Kobieta została aresztowana.

Reklama

USA: ustąpił kontrowersyjny biskup Buffalo

2019-12-05 11:40

ts (KAI) / Watykan

Franciszek przyjął 4 grudnia rezygnację biskupa Buffalo w USA – Richarda Malone’a. Tymczasowym rządcą diecezji został ordynariusz Albany – Edward Scharfenberger. Jak podano w Watykanie 73-letni bp Malone był krytykowany za sposób działania w wyjaśnianiu zarzutów o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez duchownych.

wikipedia.org
Bp Richard Malone

Zarzucono mu zwłaszcza, że nie wyjaśniał konsekwentnie tego rodzaju przypadków, postawionych wielu księżom swej diecezji. Dlatego do szczegółowego sprawdzenia tych zarzutów wyznaczono na początku października biskupa Brooklynu Nicholasa DiMarzio. Po rozmowach z niemal 80 osobami z terenu diecezji bp DiMarzio przedstawił swój raport w watykańskiej Kongregacji Biskupów.

Watykan nie podał dotychczas, w jakim stopniu zarzuty wobec bp. Malone’a są słuszne, nie ma też na razie mowy o sankcjach wobec niego. Do czasu mianowania nowego biskupa diecezją Buffalo będzie kierował wyznaczony przez papieża bp Scharfenberger jako administrator apostolski „sede vacante”.

Jeszcze w połowie listopada w przesłaniu wideo do katolików swojej diecezji bp Malone zapewnił, że czuje poparcie ze strony papieża. Podkreślił, że w osobistej rozmowie w Rzymie Franciszek okazał „wiele zrozumienia” dla trudności w jego diecezji. W drugim tygodniu listopada przebywał on w Rzymie wraz z innymi biskupami stanu Nowy Jork w ramach wizyty ad limina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje po Męsku dla licealistów i studentów

2019-12-06 14:20

Materiały prasowe

Klerycy i formatorzy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zapraszają na Rekolekcje po Męsku w dniach 27-30 grudnia 2019 r.

plakat

Przez 4 dni każdy student lub licealista będzie mógł ,,po Bożemu" rozpocząć zbliżający się rok 2020. Jeśli dręczą cię dylematy, rozeznajesz powołanie, a może po prostu pragniesz rozpocząć z Bogiem Nowy Rok i podsumować ten stary, masz okazję. Na uczestników czekają rozmowy, konferencje, niezwykli goście i przede wszystkim spotkanie sam na sam z Panem. Podejmiesz wyzwanie?

Zapisy do 15 grudnia pod adresem seminarium.krakow@gmail.com. Koszt 70 zł.

Więcej informacji: www.seminarium-krakow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem