Reklama

Jan Paweł II

Rzym: zakończyło się spotkanie Rady Administracyjnej Fundacji św. Jana Pawła II

Ważną sprawą jest to, żeby dziedzictwo św. Jana Pawła II nie było tylko jakimś archiwalnym zabytkiem, ale stało się czymś, co inspiruje kolejne pokolenia chrześcijan - powiedział Vatican News abp Marek Jędraszewski, który jako metropolita krakowski sprawuje władzę zwierzchnią nad Fundacją Jana Pawła II, której obrady zakończyły się w Rzymie.

[ TEMATY ]

fundacja

Rzym

św. Jan Paweł II

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kwestia przekazywania młodym dziedzictwa i nauczania św. Jana Pawła II, ogłoszenie nagrody św. Jana Pawła II oraz organizacja kwietniowych dni Papieża Polaka na uniwersytetach rzymskich to główne tematy podejmowane podczas obrad Rady Administracyjnej Fundacji św. Jana Pawła.

„Zamysłem Jana Pawła II było to, aby fundacja jego imienia, która powstała z jego inicjatywy, była żywo zainteresowana przekazywaniem wiary i kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza dla ludów i narodów na Wschodzie” - podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Marek Jędraszewski, biorący udział w obradach Rady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita krakowski przypomniał, że działania Fundacji skierowane są w dużej mierze do młodych. „Zwłaszcza gdy chodzi o młodzież, trzeba docierać do nich z przesłaniem miłości, nadziei, wolności, z przesłaniem w gruncie rzeczy Ewangelii” - dodał abp Jędraszewski.

Reklama

„Zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić, żeby Fundacja służyła propagowaniu dzieła i osoby Jana Pawła II" - zaznaczył przewodniczący Rady Administracyjnej ks. prał. Paweł Ptasznik.

Spotkanie Rady Administracyjnej rozpoczęło się we wtorek 23 stycznia Mszą św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Jan Paweł II powołał Fundację dekretem z 16 października 1981 r. Jest organizacją kościelną non-profit. Realizuje inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym związane z pontyfikatem Papieża Polaka.

Oficjalna siedziba Fundacji mieści się w Watykanie. Instytucja ma przedstawicieli niemal na całym świecie. Wspomagają to dzieło modlitwą, ofiarami, wsparciem materialnym. Jednym z owoców działania Fundacji jest akademik w Lublinie oraz stypendia dla młodych zza wschodniej granicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, którzy studiują m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Władzę zwierzchnią nad Fundacją Jana Pawła II sprawuje każdorazowy metropolita krakowski. Przewodniczącym Rady Administracyjnej jest ks. prał. Paweł Ptasznik.

2024-01-25 16:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc dla Mikołaja

Nie wszyscy mamy równe szanse. Niektórzy rodzą się chorzy, innym choroba przytrafia się później. Mikołaj, jeden z najmłodszych podopiecznych Fundacji ,,Światło” w Toruniu, nie ma szans na to, aby chodzić ani też wyrazić słowami tego, że słyszy, czuje i kocha. W wieku 2 lat uległ podtopieniu i od tego momentu jest w śpiączce. Trwa to już 12 lat. Rodzice porzucili go, są jednak wolontariuszki, które robią wszystko, żeby czuł się kochany.

CZYTAJ DALEJ

"Na barkach nadziei" - czyli XIV Paulińskie Dni Młodych

2024-07-19 13:09

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wakacje

Leśniów

Paulińskie Dni Młodych

mat. prasowy

Od 15 lipca, w Leśniowie odbywają się XIV Paulińskie Dni Młodych, coroczne spotkanie młodzieży z całej Polski organizowane przez ojców paulinów. W tym roku spotykamy się w gronie 173 osób i przyświeca nam hasło "Na barkach nadziei".

Opiekę duchową nad zjazdem sprawuje o. Szymon Zaufal OSPPE. Do czwartku skupiamy się na kontemplacji Słowa Bożego metodą Lectio Divina, rozważając je w kontekście hasła "Na barkach nadziei". Oprócz wspólnych spotkań, uczestnicy dzielą się na mniejsze grupy (kręgi biblijne), aby jeszcze głębiej czerpać z Słowa Bożego i dzielić się nim nawzajem. Każdy dzień zwieńcza Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Eucharystyczny w USA

2024-07-19 16:29

[ TEMATY ]

USA

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens

Oto kilka filmów z Narodowego Kongresu Eucharystycznego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję