Reklama

Matka gromadzi swe dzieci w domu

Niedziela rzeszowska 38/2012

Ćwierćwiecze królowania Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jej sanktuarium w Niechobrzu to okres wielu pielgrzymek, rekolekcji, nowenn - to czas łaski. „Zdejmij sandały z nóg, albowiem ziemia, na której stoisz, jest ziemią świętą”. Tymi słowami, zaczerpniętymi ze Starego Testamentu abp Jerzy Ablewicz rozpoczął 13 września 1987 r. homilię podczas uroczystości koronacji łaskami słynącego wizerunku. Echo wypowiedzianych myśli odbijało się od okolicznych pagórków i wracało do słuchających z ogromną mocą.
Wizerunek Maryi, ukoronowany przez bp. Ignacego Tokarczuka, w obecności biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i tysięcy wiernych z różnych zakątków ówczesnej diecezji przemyskiej i innych, dla wielu ciągle jest okazją do odkrywania miłości Matki, która strzeże Swoje dzieci i zaprasza je do Domu, po otuchę, wsparcie i nadzieję.
W czasie uroczystej Mszy św. koronacyjnej bp Ignacy Tokarczuk powiedział: „Było wielką potrzebą serca, nie tylko tutejszych parafian, ale całej okolicy Rzeszowa, aby dać wyraz najgłębszej czci i hołdu, na jaki człowiek może się zdobyć przez ten symbol nałożenia koron, które oznaczają królowanie”. Te słowa przywołują pragnienia i starania sprzed kilkudziesięciu lat, budząc jednocześnie wiarę w obecność i wstawiennictwo Matki także i teraz.
Obchody rocznicowe to jednak nie tylko okazja do odświeżenia wspomnień, ale przede wszystkim sposobność do przeżycia odnowy duchowej. Zapoczątkowane 13 września uroczystą Mszą św. o godz. 18 potrwają dwa tygodnie, ponieważ podobnie jak przed 25 laty cała parafia przeżyje Misje święte (od 23 do 30 września). Do uczestnictwa w tych duchowych wydarzeniach serdecznie zapraszają duszpasterze, zaznaczając, że są one czasem otwarcia się Nieba i hojnego wylewania łask, które Swoim dzieciom wyprasza Matka o zgadujących oczach. „Misje święte to ukoronowanie tych lat i zaczyn na kolejne. To możliwość ponownego przylgnięcia do Matki a przez Nią do Syna” - zaznacza proboszcz, ks. Jan Koc.

Matka Boża - Szafarka łask

Podanie towarzyszące powstaniu parafii w Niechobrzu i usytuowaniu świątyni na tzw. Ziemniakowej górce głosi, że Maryja objawiła się grupce wieśniaków, Jej obecności towarzyszył niezwykły blask. Wyraziła życzenie, aby właśnie tu stanął kościół. Od tego czasu mieszkańcy Niechobrza, należący wówczas do parafii w Zgłobniu, zaczęli starać się o własny Dom Boży. Nie da się ukryć, że Matka Najświętsza sama wybrała to miejsce. Zachwyca, a jednocześnie zawstydza wiara ówczesnych mieszkańców, opisana w „Kronice parafialnej” przez śp. ks. Edwarda Chrzanowskiego pod datą poświęcenia pierwszej kaplicy: „Łzy szczęścia perliły się nie tylko w oczach dzieci i kobiet, ale spływały także po twardych, pomarszczonych policzkach chłopskich. Oni czują, że ich trud nie był daremny. Te kamienie, te cegły, te ziarenka piasku mieszane z wapnem i potem z ich skroni spływającym droższe będą w oczach Bożych i cięższe na szali Jego sprawiedliwości od złota i ziemskich bogactw”.
Kopia rzymskiej ikony, którą z wielkim pietyzmem namalował ks. Władysław Lutecki z Przemyśla, szybko otoczona została czcią wiernych. Początkowe lata parafii gromadziły wokół tronu Matki głównie mieszkańców Niechobrza, Mogielnicy i okolic. Ludzie, cieszący się własną kaplicą, z wdzięcznością i ufnością powierzali się opiece Maryi. Ówczesny proboszcz, ks. Władysław Aszklar sam przypisuje Matce Bożej Nieustającej Pomocy łaskę uleczenia wzroku. Księga Łask oraz wota w tzw. Izdebce Matki Bożej świadczą o potędze modlitwy przez wstawiennictwo Tej, która nieustannie pomaga.
Dziś wierni gromadzą się na nowennie w każdą środę wieczorem. Składają podziękowania i prośby, każda z nich jest odczytywana i omadlana w czasie nabożeństwa. Zaś pielgrzymi przybywają do Matki w szczególności w 1. niedzielę lipca i października, by brać udział w uroczystościach odpustowych.

Reklama

Zadomowieni u Matki

„Matuchno Najukochańsza, przysięgam Ci, wobec tych tysięcy, że nie odstąpię od Ciebie ani ja, ani moi parafianie, ani nikt z tu obecnych. Przysięgam Ci i proszę o jedno - aby ostatnie moje słowa były: Zdrowaś Maryjo!” - takie wyznanie wiary, tuż po nałożeniu koron na skronie Matki Bożej i Dzieciątka, złożył ówczesny kustosz sanktuarium i wielki czciciel Maryi, śp. ks. Józef Mucha.
Odpowiedzią na te słowa jest zaangażowanie także dzisiejszych parafian w duchowe życie wspólnoty. Przy sanktuarium działają grupy dziecięce, takie jak LSO czy Dziewczęca Służba Maryjna, Ruch Światło-Życie oraz duszpasterstwa osób dorosłych: Róże Różańcowe, Kręgi Domowego Kościoła, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Zespół Charytatywny i Rada Parafialna. Wiele osób angażuje się w utrzymanie świątyni i obejścia. W parafii od lat posługują siostry serafitki, które opiekują się świątynią oraz domem rekolekcyjnym, w ostatnich latach otwartym w szczególności dla osób dotkniętych problemem alkoholowym. Tak jak w domu wielkie uroczystości skłaniają do porządków, inwestycji, tak i rocznica koronacji przyczyniła się do odnowienia wnętrza kościoła, w szczególności zaś Izdebki Matki Bożej - miejsca szczególnego, zacisznego, przeznaczonego do modlitwy i osobistej rozmowy niejako w objęciach Maryi. Odrestaurowana została także polichromia na fasadzie świątyni. Zaś z tyłu kościoła, u podnóża Parku Matki Bożej stanął ołtarz polowy.
Dbałość o Dom Boży, wpisana w Przykazania Kościelne, jest nie tylko obowiązkiem ale i przywilejem tych, którzy chcą się w świątyni czuć jak „u siebie” - dobrze, bezpiecznie, szczęśliwie. Nikt lepiej nie upilnuje ogniska domowego, niż Matka. Dotyczy to także owego domu, którym staje się każdy z nas podczas chrztu św. Dlatego warto modlić się słowami wpisanymi w pieśń towarzyszącą zasłonięciu cudownego wizerunku w „Zakątku Maryi” w Niechobrzu: „Matko, Twe dzieci prowadź, otaczaj swoją pomocą nieustającą”.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję