Reklama

Polska

Bp Zadarko: Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców

- Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców - mówi delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji, bp Krzysztof Zadarko. - Wspólnoty nieprzeżywające troski o migrantów, tracą szansę spotkania z Bogiem - dodaje. „Bóg idzie ze swoim ludem” - to temat 110. Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Dzień ten będzie obchodzony w niedzielę 29 września 2024 r.

[ TEMATY ]

uchodźcy

parafia

bp Krzysztof Zadarko

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tematu Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców odniósł się w rozmowie z KAI delegat KEP ds. Imigracji. Wskazał, że w tegorocznym zawołaniu chodzi o uwypuklenie niezmienności miłości miłosiernej, polegającej na okazywaniu gościnności tym, którzy do nas przychodzą z różnych stron, religii i kultur.

Duszpasterz podkreśla, że troska o migrantów to sprawa wszystkich ochrzczonych. - Całe społeczeństwo polskie, w tym nasze parafie dały piękne chrześcijańskie świadectwo przyjęcia uchodźców z Ukrainy, ale czy równie dobrze jesteśmy otwarci na migrantów z innych miejsc, chociażby z Azji, czy Afryki? - pyta bp Zadarko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Delegat KEP wskazuje, że Kościół nie może być obojętny wobec innych ludzi, gdyż do świata jest posłany, nie po to, aby się od niego izolować, ale po to, aby miłość miłosierną okazywać tym, którzy bardzo często na tę miłość nie zasługują. "To jest piękna cecha Kościoła, czyli nieustanne okazywanie dobroci ludziom w potrzebie, którzy nie zawsze są w naszych szeregach" - powiedział bp Zadarko.

Jak informuje watykański komunikat, orędzie z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców będzie dotyczyło pielgrzymującego wymiaru Kościoła: „Jest to droga, którą należy podjąć w sposób synodalny, pokonując wszelkie zagrożenia i przeszkody, aby wspólnie dotrzeć do naszej prawdziwej ojczyzny. Podczas tej drogi, gdziekolwiek ludzie się znajdują, konieczne jest uznanie obecności Boga, który idzie ze swoim ludem, zapewniając mu na każdym kroku swoje prowadzenie i ochronę”.

- Papież Franciszek chce zaakcentować, że sprawa migrantów i uchodźców ma szalenie ważny wymiar i dotyczy całej wspólnoty Kościoła. Poprzez to hasło Ojciec Święty nawiązuje do posoborowego akcentu Kościoła pielgrzymującego. Kościół bowiem jest wspólnotą ludzi zmierzających do wiecznej Ojczyzny - zwraca uwagę biskup Zadarko. - W pielgrzymującym ludzie mamy dostrzegać Chrystusa, który prowadzi wszystkich ludzi do zbawienia. Myślę, że to przesłanie ma otworzyć nam oczy, abyśmy rozpoznawali Chrystusa w każdym człowieku, ale też i w całej wspólnocie - dodaje.

Reklama

Komunikat Dykasterii do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka informuje także, że „równie ważne jest uznanie obecności Pana, Emmanuela, Boga z nami, w każdym migrancie, który puka do drzwi naszych serc i oferuje możliwość spotkania”.

Delegat KEP ds. Imigracji zwraca uwagę na obecność Boga w migrantach. - Chrystus ma dzisiaj twarz uchodźcy, ponieważ On sam powiedział: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Jezus mówił: „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” lub nie przyjęliście - wskazuje biskup. - Parafia nie może zamykać oczu i serca na obcokrajowców i uchodźców. Wspólnoty nieprzeżywające troski o migrantów, tracą szansę spotkania z Bogiem - dodaje.

Z raportu ONZ wynika, że we wrześniu 2023 r. liczba uchodźców na świecie rekordowo wyniosła 114 milionów. Blisko jedna trzecia wszystkich uchodźców pochodziła z zaledwie trzech krajów: Afganistanu, Syrii i Ukrainy. Obecnie ponad 4,2 mln osób z Ukrainy korzysta z unijnego mechanizmu tymczasowej ochrony. Dane Eurostatu wskazują, że na koniec października 2023 r. w naszym kraju przebywało blisko milion ukraińskich uchodźców (957 tys. osób).

2024-02-23 20:10

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 300 lat kościoła z nową błogosławioną w tle

Niedziela kielecka 6/2019, str. III

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

Sławomir Kaliniak

Obraz nowej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, ufundowali Beata i Sławomir Kaliniakowie

Obraz nowej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki,
ufundowali Beata i Sławomir Kaliniakowie

Miniony rok był czasem ważnych rocznic historycznych dla Polski i dla kilku diecezjalnych parafii, w tym Starochęcin. Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zbiegł się dla wspólnoty w Starochęcinach z rocznicą 300 lat kościoła św. Stanisława, który służy mieszkańcom od wielu wieków. Te wydarzenia stały się inspiracją dla parafian Beaty Sławomira i Kaliniaków do ufundowania jako wotum wdzięczności obrazu nowej polskiej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej – beatyfikowanej 28 kwietnia 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję