Reklama

Rodzinny Dzień Papieski

2012-10-12 09:32

Witold Dudziński
Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 12-13

BOŻENA SZTAJNER
Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

„Jan Paweł II - Papież Rodziny” - pod takim hasłem odbędzie się w tym roku, 14 października, XII Dzień Papieski. Kościół o rodzinie mówi sporo, bardzo dużo na jej temat miał do przekazania nam Ojciec Święty

Każdy z obchodzonych od 11 lat Dni Papieskich jest inny, każdy ma zwrócić uwagę na jakiś aspekt lub fragment nauczania Jana Pawła II. W tym roku w centrum uwagi będzie rodzina - to, co mówił na jej temat, czego nauczał Papież. W czasie II Dnia Papieskiego w 2002 r. patrzono na Jana Pawła II jako na Świadka Nadziei, w czasie V - jako na Orędownika Prawdy, przed rokiem, w czasie VII Dnia - jako na Obrońcę Godności Człowieka. W tym roku, w czasie Dnia Papieskiego najważniejsza będzie rodzina, a raczej to, co mówił na jej temat, czego nauczał.
A Jan Paweł II rodzinie poświęcił rzeczywiście dużo miejsca. Cały jego pontyfikat był naznaczony nie tylko wspieraniem, ale czasem, kiedy to było konieczne - walką o rodzinę. Mawiał: „Rodzina jest drogą Kościoła. Rodzina jest organicznie zespolona z narodem, a naród z rodziną”. „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Nic dziwnego, że Konferencja Episkopatu Polski w roku Światowego Spotkania Rodzin - wiosną br. w Mediolanie - postanowiła, że tegoroczny Dzień Papieski będzie przeżywany 14 października pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”.

W różnych wymiarach

Dni Papieskie, których idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r., mają cztery wymiary: intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny. I wszystkie się ze sobą łączą. Organizowane są tego dnia: seminaria naukowe i panele dyskusyjne na temat nauczania Papieża, Msze św. w jego intencji, modlitwy, nocne czuwania. Towarzyszą temu wydarzenia artystyczne, wręczenie najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - TOTUS. Pod hasłem „Dzielmy się miłością” organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy zasilających fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będąca odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi.
Każdy z tych wymiarów będzie dostrzegalny podczas obchodów Dnia Papieskiego także w tym roku. Przy czym „dzień” to nazwa umowna - zwracają uwagę w Fundacji, która jest głównym organizatorem uroczystości. Bo są to bardziej dni… Niedziela poprzedzająca kolejne rocznice wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową to kulminacja wydarzeń, które zaczynają się na ogół wcześniej i trwają przez kolejny tydzień.
I to, oczywiście, nie tylko w Warszawie. Jak podkreśla Tomasz Reczko z biura Fundacji, z roku na rok Dzień Papieski rozrasta się o kolejne wydarzenia. - Dzień jest obchodzony w całej Polsce, pewnie we wszystkich parafiach, we wszystkich większych, ale także mniejszych polskich miejscowościach.

Reklama

Mocnym głosem

Dzień Papieski poprzedziło odczytanie w niedzielę 7 października we wszystkich kościołach w Polsce listu pasterskiego biskupów polskich. Znamy już jego treść. - Biskupi mocno i stanowczo zwracają uwagę na problemy rodziny - mówi ks. prał. Jan Drob, prezes Fundacji. - Przecież nie zbudujemy polskiej rodziny i szczęścia naszych rodaków przy chorej rodzinie. Jeśli, jak mówił Jan Paweł II, chora jest rodzina - chore jest też społeczeństwo, chory jest każdy człowiek.
„Refleksja nad rodziną jest bowiem najważniejszą sprawą w kontekście przemian ekonomiczno-ideowych we współczesnym świecie, które często prowadzą do negowania wartości małżeństwa i rodziny, marginalizowania czy nawet wyśmiewania małżeństwa jako nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety” - stwierdzają biskupi.
W sobotę przed Dniem Papieskim 13 października, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się najpierw wręczenie dyplomów laureatom konkursu akademickiego o indeks i stypendium im. bp. Jana Chrapka (na zwycięzców tego konkursu czekają indeksy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego), a następnie Gala Nagród TOTUS 2012, czyli tzw. katolickich Nobli, przyznawanych w czterech kategoriach przez Fundację dla docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność w istotny sposób przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.
Natomiast niedzielne obchody Dnia Papieskiego, 14 października, rozpoczną się Mszą św. we wszystkich polskich diecezjach. W Warszawie - w bazylice Świętego Krzyża - będzie ją celebrował abp Tadeusz Gocłowski. Po południu na warszawskim placu Zamkowym odbędzie się galowy koncert Dnia Papieskiego - najważniejsze wydarzenie artystyczne Dnia.

Dzień potrwa tydzień

Dzień Papieski będzie obchodzony w całym kraju (szczegóły można znaleźć na stronie: www.dzielo.pl), a co roku obchody są bogatsze. W Toruniu na Starówce już 10 października odbędzie się happening, który ma przypomnieć rodzinom, by razem spędzali czas. 13 października odbędzie się Festiwal Piosenki Rodzinnej - organizatorzy liczą, że na jednej scenie wystąpi kilka pokoleń. Nazajutrz odbędzie się Finał Dnia Papieskiego: w kościele Świętego Ducha zostanie odprawiona Msza św., a po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Jana Pawła II na Jordankach, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa.
W Katowicach w sobotę 13 października zostanie zorganizowany Wieczór Papieski na placu Sejmu Śląskiego. Niedzielę rozpocznie pontyfikalna Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wieczorem w katedrze będzie można posłuchać koncertu chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. We wtorek 16 października odbędzie się koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej i występ Zespołu „Śląsk”.
Bardzo urozmaicone będą obchody w Lubaczowie, zbiegną się bowiem z Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. 14 października po Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka odbędzie się uroczysty koncert, a wieczorem m.in. Apel Papieski na stadionie, przemarsz i Apel Jasnogórski w sanktuarium przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
„Karoliadą” uczczą Dzień osoby związane z katolicką Fundacją „Wiatrak” w Bydgoszczy. W hali „Łuczniczka” odbędzie się turniej obejmujący konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne. Jak zapewniają organizatorzy, turniej będzie wyjątkową okazją do integracji wszystkich pokoleń, od dzieci po osoby starsze. Zwieńczeniem turnieju będzie koncert „Arki Noego”.
W Poznaniu „Dzień” zostanie zakończony 20 października II Biegiem Papieskim. Trasa to ok. 5 km, a część biegu będzie odbywać się… tyłem. - Chcemy w ten sposób pokazać ludziom, że Jan Paweł II był nie tylko papieżem, który czuwał nad całym Kościołem na Ziemi, ale także osobą, która nigdy nie zrezygnowała z życia - tłumaczą organizatorzy.

Tagi:
Jan Paweł II Dzień Papieski

Dziennikarka Jana Pawła II

2019-10-16 12:28

Z Valentiną Alazraki, znaną watykanistką, rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 28-31

Dlaczego tak ważna jest pamięć o Janie Pawle II? Na ile jego pontyfikat odmienił Kościół i dlaczego jego krytycy nie mają racji?

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki
Valentina Alazraki

Włodzimierz Rędzioch: – Zaczęłaś swoją karierę watykanistki w roku, który przeszedł do historii jako „rok trzech papieży”...

Valentina Alazraki: – Śmierć Pawła VI sprawiła, że zostałam w Rzymie. Później był jego pogrzeb, po nim pierwsze konklawe, wybór Jana Pawła I i jego nagła śmierć, a następnie, w październiku, drugie konklawe. I tak stałam się świadkiem wyboru kard. Karola Wojtyły. Moi szefowie z meksykańskiej telewizji natychmiast się zorientowali, że jest to rewolucyjne wydarzenie, dlatego poprosili mnie, abym została w Rzymie. Tym bardziej że wkrótce Jan Paweł II ogłosił swoją pierwszą podróż poza granice Włoch – do mojego kraju, do Meksyku. Los zatem chciał, bym pozostała w Rzymie...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Chodząca boso św Jadwiga Śląska

2019-10-16 14:14

wikipedia.org

Święta Jadwiga Śląska to święta Kościoła katolickiego, żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego, córka hrabiego Bertolda VI von Andechs, księcia Meranii, fundatorka kościołów i klasztorów.

Jędrzej Rams

Według podań Jadwiga była osobą posiadającą cechę wielkiej skromności, a jednocześnie bardzo zaangażowaną w swoje działanie. Cechy te ilustruje legenda, według której Jadwiga, aby nie odróżniać się od reszty swego ludu oraz w imię pokory i skromności, chodziła boso. Irytowało to bardzo jej męża, wymógł więc na spowiedniku, aby ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował swej penitentce parę butów i poprosił, aby zawsze je nosiła. Księżna, będąc posłuszną swojemu spowiednikowi, podarowane buty nosiła ze sobą, ale przywieszone na sznurku.

Urodziła się i wychowała w zamku Andechs w Bawarii, jako córka Bertolda VI von Andechs i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów. Miała czterech braci, w tym Eckberta, biskupa Bambergu[5] oraz trzy siostry, w tym Agnieszkę (żonę Filipa II Augusta) i Gertrudę (żonę króla węgierskiego Andrzeja II i matkę św. Elżbiety Węgierskiej)[6]. Trzecia z jej sióstr była przełożoną klasztoru benedyktynek w Kitzingen koło Würzburga, dokąd Jadwiga została wysłana w młodym wieku, gdzie zdobyła wykształcenie[7][8].

W wieku 12 lat została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Uroczystość ślubna odbyła się najprawdopodobniej w rodzinnym zamku Andechs[d][3]. W 1202 roku Henryk został księciem całego Śląska, a w 1233 został księciem Wielkopolski. W 1229 roku Henryk w wyniku wojny z Mazowszem o ziemię krakowską dostał się do niewoli. Z pomocą przybyła mu Jadwiga. W wyniku rozmów z Konradem Mazowieckim Henrykowi zwrócono wolność w zamian za zrzeczenie się roszczeń do Małopolski[2]. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

Oboje z Henrykiem I byli ludźmi bardzo religijnymi, w 1209 roku złożyli śluby czystości, dbali o rozwój Kościoła i byli fundatorami wielu kościołów, w tym klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy. Prowadziła też działalność dobroczynną, starała się o pomoc chorym i ubogim – zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kolejną placówkę leczniczą założyła w Trzebnicy.

Po śmierci męża w 1238 zamieszkała w trzebnickim klasztorze, prowadzonym przez jej córkę Gertrudę. Wkrótce zaangażowała się w ożywienie życia religijnego Śląska, sprowadzając do tamtejszych kościołów duchownych z Niemiec. Wspierała też sprowadzanie niemieckich osadników na słabo zaludnione rejony wówczas zachodniej części Śląska, wspierając tym samym rozwój rolnictwa.

W czasie najazdu tatarskiego w 1241, Jadwiga Śląska schroniła się na zamku w Krośnie Odrzańskim. Od wielu lat w tym właśnie mieście w województwie lubuskim, organizowany jest turniej rycerski „O Pierścień Księżnej Jadwigi” (zwykle we wrześniu), a także wydarzenie muzyczne pod nazwą Festiwal Jadwigensis (zwykle w październiku). Organizatorem obydwu jest Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim.

Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 roku w Trzebnicy w opinii świętości i została pochowana w kościele w Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kiciński: Św. Jadwiga postępowała jak Maryja

2019-10-17 00:12

Agata Pieszko

Kościół 16 października wspomina św. Jadwigę, patronkę Polski, Śląska i archidiecezji wrocławskiej. Wspomina także dobrą żonę, kochającą matkę i mądrą władczynię, która pojawiła się we Wrocławiu w 1190 r.

Agnieszka Bugała
Zdjęcie wizerunku św. Jadwigi z Bazyliki pw. Św. Jadwigi w Trzebnicy

Uszanowała polskość

Gdy Jadwiga trafiła na dwór księcia Bolesława Wysokiego, ojca jej przyszłego męża, Henryka I Brodatego, zaraz nauczyła się języka polskiego i biegle się nim posługiwała. To bardzo cenne, że dziewczyna urodzona w Andechs w Niemczech przyjęła nasze zwyczaje oraz język!

Dobra żona i kochająca matka

Jadwiga i Henryk byli przeciwieństwem małżeństwa zawartego z rozsądku, czy dla skrzyżowania się wielkich rodów królewskich. Naprawdę się kochali, a owocem ich miłości było siedmioro dzieci. Niestety jednak czworo z nich zmarło. Mimo ogromnej miłości, małżonkowie byli związani ślubem czystości zawartym w 1209 r. roku przed biskupem wrocławskim Wawrzyńcem (źródła historyczne podają, że księżna mogła mieć wtedy około 33 lat, a Henryk Brodaty około 43 lat).

Uczy, jak znosić krzyż

Jadwiga doświadczyła w swoim życiu wiele cierpienia – utrata dzieci, śmierć męża, śmierć siostry Gertrudy za sprawą morderstwa, czy hańba ściągnięta na rodzinę przez siostrę Agnieszkę, która była matką dzieci z nieprawego łoża. Mimo tych dopustów Bożych, Jadwiga nadal z pokorą modliła się i czyniła dobro.

Mądra władczyni

Trzeba nam pamiętać, że na dworze świętej nie brakło ciepła oraz dobrych zwyczajów. Księżna dbała o służbę i czuwała nad tym, by chronić uciśnionych oraz najuboższych. Budowała szpitale, domy opieki, kościoły, klasztory, miejsca, w których ludzie jednali się ze sobą. Popierała szkołę katedralną we Wrocławiu, słała więźniom żywność i ubrania. Mówi się także o tym, jakoby zamieniała więźniom karę śmierci czy długich lat więzienia na prace przy budowie kościołów lub klasztorów. Sama Jadwiga wraz ze swoim mężem ufundowała klasztor cysterski. Bazylikę św. Jadwigi w Trzebnicy możemy odwiedzać do dzisiaj, szczególnie w trakcie sierpniowej i październikowej pielgrzymki.

Jak Maryja

– Św. Jadwiga straciła wszystko. Została z niczym. Umierała w wielkim opuszczeniu, ale tak naprawdę umierała z Jezusem i z Maryją w ręku, której tak bardzo się trzymała. Zobaczcie, że Jadwiga na każdym etapie swojego życia postępowała tak, jak Maryja. Kiedy miała rodzinę, kochała męża i swoje dzieci, kiedy straciła dzieci, stała się matką dla wszystkich ludzi. Była najszczęśliwsza na świecie, dając siebie innym – mówił we wspomnienie św. Jadwigi o. bp Jacek Kiciński na mszy wspólnotowej młodych małżeństw. Jadwiga była tak posłuszna mężowi, że mimo swoich racji, zawsze pozostawiała mu ostatnie zdanie. Henryk Brodaty chętnie przystawał jednak na jej mądre, sprawiedliwe i dobre decyzje. Czy to nie przypomina relacji Jezusa z Maryją?

Biskup Jacek poskreślał także, że szczęśliwa kobieta to taka, która pokocha samą siebie tak, jak kocha innych. Św. Jadwiga była tym bardziej szczęśliwa, im bardziej cierpiała.

– To była chodząca dobroć, ona zapominała o sobie. Skąd czerpała siły? Odpowiedź jest prosta: Jadwiga czerpała swoje siły z modlitwy. Sam się zastanawiam, co robię, gdy nie mam sił? Co wy robicie, kiedy nie macie już siły – pytał o. Jacek.

Jadwiga u swojego kresu zamieszkała w klasztorze cysterek w Trzebnicy, gdzie prowadziła bardzo ascetyczne życie, pełne pokuty, postu i wyrzeczeń. Dobrze jest uciekać się do niej w trudnych sprawach, szczególnie prosząc o łaskę pokoju i pojednania. Polecajmy jej Wrocław, który także powinien cechować się właściwymi obyczajami i walką o sprawiedliwość oraz dobro, ponieważ taki był dwór św. Jadwigi Śląskiej, mądrej patronki naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem