Reklama

Zapowiedź Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego

Kard. Gianfranco Ravasi w Polsce

2012-10-12 09:32

Agnieszka Dziarmaga
Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 34

Wręczenie prestiżowych medali „Per Artem ad Deum” połączone z koncertem światowej sławy muzyka Ennia Morricone, inauguracja Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, otwarcie wystawy Stanisława Rodzińskiego, Msza św. dla kielczan, promocja książek - to najważniejsze punkty całodziennej wizyty kard. Gianfranco Ravasiego w Kielcach, która odbyła się 29 września br. Pobyt przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury - twórcy słynnego „Dziedzińca pogan”, autora ponad 160 książek podejmujących problematykę punktów stycznych wiary, kultury, sztuki, nauki, wielkiego erudyty i autorytetu biblistyki - był wydarzeniem duchowo-artystycznym w stolicy Gór Świętokrzyskich.

Pierwszy profesor uniwersytetu biblijnego

„Biblia to słowo upersonifikowane - osobowe, gotowe do wejścia w historię ludzką, przełamujące naszą powierzchowność” - te słowa Kardynała, wypowiedziane podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej, wytyczały kierunek kieleckim spotkaniom. Eucharystia, połączona z wykładem inauguracyjnym „Biblijna tożsamość chrześcijanina w świecie współczesnym”, była uroczystą formą zapowiedzi Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, prowadzonego w Telewizji Trwam.
Jako „pracę do wykonania dla uczestników uniwersytetu biblijnego” kard. Ravasi wskazał „odkrywanie słowa Bożego w słowach ludzkich” oraz poszukiwanie słowa w Biblii, które „jest jak miecz - nie zatrzymuje się tylko na skórze, ale wchodzi w kości, ścięgna (…), w pustynię naszego zmęczenia”. - Jestem szczęśliwy, mogąc dzisiaj odprawiać Mszę św. w Polsce. Uważam was za moją rodzinę w sensie Bożym, ludzkiej przyjaźni i bliskości - mówił gość z Rzymu.
Inicjatorem wizyty w Polsce wybitnego biblisty był ks. prof. Henryk Witczyk - przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”. W Kielcach ks. prof. Witczyk zauważył, że pierwszym „rzeczywistym, a nie honorowym profesorem inaugurowanego uniwersytetu telewizyjnego jest kard. Gianfranco Ravasi”. Podziękował także Telewizji Trwam i Radiu Maryja za udostępnienie nowoczesnych środków przekazu do rozwoju tej uniwersyteckiej inicjatywy.

Reklama

Książki z „marką” i obrazy

W Kielcach w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie Kardynała z przedstawicielami Wydawnictwa „Jedność” - absolutnego prekursora w wydawaniu książek kard. Ravasiego; była wówczas m.in. okazja do krótkiej refleksji nad (na szczęście!) odbudowującym się zapotrzebowaniem współczesnego świata na książkę, słowo pisane, w tym edytorsko interesującą biblistykę. - Człowiek nie może się karmić tylko reklamami, nie może być zadowolony z ograniczania jego duchowego życia. Z natury zmierza ku czemuś „ponad nim”, a punktem ostatecznym tych poszukiwań jest sam Bóg - zauważył kard. Ravasi, podając jako przykład swoje spotkanie z członkami „najbardziej zlaicyzowanej” akademii noblowskiej w Szwecji, gdzie ponad trzy i pół godziny dyskutowano „wielkie kwestie, fundamentalne pytania”, transmitowane na żywo przez szwedzką telewizję publiczną.
Ks. Leszek Skorupa - dyrektor Wydawnictwa „Jedność” zwrócił z kolei uwagę na doskonałą sprzedawalność książek kard. Ravasiego, „markę” - którą stał się w Polsce (sam Kardynał zauważył, że Polska to jedyny kraj na świecie, gdzie przetłumaczono wszystkie jego książki). Przygoda z „Jednością” rozpoczęła się w 1992 r. od tłumaczenia „Biblii dla każdego” i trwa po dziś dzień. Przykłady poczytnych pozycji Kardynała, wyjątkowy wdzięk jego stylu odsłaniał, także za pomocą wybranych cytatów, ks. prof. Henryk Witczyk. A sam kard. Ravasi, komentując swoje pisarstwo, zdradził, że pilnie przestrzega dyscypliny w poszukiwaniu autentyczności chrześcijańskiej, powrotu do źródeł i korzeni - czyli do Biblii. To ona i tylko ona „jest świadectwem wiary i kultury”. Padały odniesienia do wielkiej literatury, do ateistycznych pisarzy, którzy ostatecznie powracali do Biblii.
Otwarcie wystawy 10 wybranych obrazów prof. Stanisława Rodzińskiego w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach było z kolei okazją do refleksji nad światłem i kolorem w mistrzowskim ujęciu pasyjnych przedstawień krakowskiego artysty, zachętą do poszukiwania absolutnej głębi w sztuce Rodzińskiego, która zgodnie z definicjami „raczej niepokoi, niż uspokaja” - i w tym przejawia się jej inspiracja dla odbiorcy, zobligowanego do stawiania najważniejszych pytań.

Przez sztukę do Boga

Ukoronowaniem wizyty wybitnego biblisty w Kielcach był wieczorny koncert w Targach Kielce, podczas którego kard. Ravasi uhonorował papieskim medalem „Per Artem ad Deum” („Przez sztukę do Boga”) dwóch wybitnych twórców - Ennia Morricone i śp. Stefana Stuligrosza. Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wykonały utwór Ennia Morricone pt. „Między niebem a ziemią”, dedykowany Janowi Pawłowi II. Kompozytor, po raz drugi goszczący w Polsce, a po raz pierwszy w Kielcach, sam wybrał ten utwór i poprosił o jego wykonanie w Kielcach. W programie koncertu znalazły się utwory w wykonaniu „Poznańskich Słowików” - a cappella i z towarzyszeniem organów, na których zagrał Maciej Bolewski. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła muzyków. - Pracując nad muzyką filmową, odkryłem polskiego Papieża i cierpienia, jakie wraz z nim przeżył naród polski - mówił w Kielcach maestro Morricone.
Medal „Per Artem ad Deum” to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę ds. Kultury, utworzoną w 1982 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Od 8 lat wyłącznym miejscem przyznawania medalu są Targi Kielce, podczas Targów SacroExpo.

Reklama

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2019-10-18 12:22

pk / Warszawa (KAI)

35 lat temu ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, przygotowywał się do wyruszenia w podróż do Bydgoszczy. Tam, w duszpasterstwie ludzi pracy, miał wygłosić słowa dotyczące sprawiedliwości, prawdy i męstwa a także zaniechania nienawiści i przemocy. Z podróży tej, jak pokazała historia, nigdy nie powrócił. Zakatowane przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa ciało kapłana odnaleziono w wodach Wisły. Nieprzypadkowo data 19 października przez parlament i prezydenta RP wybrana została na doroczne Święto Duchownych Niezłomnych.

Graziako/Niedziela
Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

Od 18 do 20 października w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 35. rocznicę dramatycznej śmierci kapłana. Już w piątek 18 października wieniec przed grobem księdza Jerzego około 18:30, w obecności świadków życia kapłana złoży prezydent Andrzej Duda. Tego samego dnia o godzinie 19:00 odbędzie się Wieczór Świadków podczas którego pięć osób związanych z księdzem Jerzym Popiełuszką opowie o jego drodze życia oraz dojrzewaniu do świętości.

19 października o godzinie 18:00 będą miały miejsce centralne uroczystości. W ich trakcie kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczący liturgii, dokona poświęcenia kaplicy w której w specjalnej gablocie wystawione zostaną relikwie sutanny jaka miał na sobie męczennik w momencie śmierci. Uroczystą liturgię zakończy modlitwa o kanonizację kapłana oraz złożenie wieńców przy jego grobie przez członków rządu, przedstawicieli służb mundurowych, Solidarności oraz licznych instytucji. W uroczystościach weźmie udział rodzina księdza Jerzego, jego bliscy, przedstawiciele rządu i samorządów. Cały dzień honorową wartę przy grobie pełnić będzie blisko sto pocztów sztandarowych Solidarności.

20 października zaś, Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki znajdujące się na terenie parafii Świętego Stanisława Kostki, zaprasza do uczestnictwa w grze miejskiej. Jej uczestnicy poznają miejsca związane z działalnością kapelana Solidarności na terenie stolicy. Jednym z miejsc będzie Huta Warszawa, gdzie emerytowani członkowie Solidarności z 1980 opowiedzą uczestnikom o burzliwych latach 80tych, o walce o wolność i o zaangażowaniu w nią księdza Jerzego Popiełuszki.

„Osoba księdza Jerzego Popiełuszki nie należy jedynie do historii… ideały, które wskazał ksiądz Jerzy są uniwersalne i wskazują nam jak żyć dziś i jak myśleć o przyszłości” – powiedział kustosz sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedziły blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uroczystości 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-19 21:35

Łukasz Krzysztofka/KAI

Rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, parlamentarzyści, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całego kraju i tłumy wiernych uczestniczyły we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przed Mszą św. poświęcił kaplicę z wystawionymi relikwiami sutanny, którą miał na sobie w momencie śmierci męczennik.

Kard. Nycz zaznaczył, że wierni upamiętniają dziś dzień narodzin ks. Popiełuszki dla nieba - To jednoczenie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady “zło dobrem zwyciężaj” - powiedział.

Zobacz zdjęcia: 35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Metropolita warszawski przypomniał, że kapelan Solidarności wielokrotnie wskazywał, że jego mistrzami, od których uczył się głoszenia Ewangelii, są Jan Paweł II i kard. Wyszyński. Kard. Nycz zauważył, że ks. Popiełuszko wyprzedził swoich mistrzów w drodze na ołtarze. – Wiemy jednak, że dziesięć lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych trzech wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują – zaapelował.

Kazanie wygłosił bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zwrócił uwagę, że w momencie kiedy większość narodów po zakończeniu drugiej wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal “panoszyło się zło”, a “brat wydawał brata na śmierć”. - W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze stosował się do słów Jezusa “zło dobrem zwyciężaj” - podkreślił i dodał, że kapelan Solidarności był uosobieniem dobroci oraz cierpliwości i zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, a nie siły.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu, z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. Nie można czegoś nazwać grzechem, mimo, że katolicy niejednokrotnie spotykają się z pogardą i profanacją tego, co dla nich święte.

- Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą – podkreślił duchowny.

Bp Guzdek wspomniał również, że ks. Popiełuszko przestrzegał przed niechrześcijańskim radykalizmem i wykluczeniem kogokolwiek - Nie dążył do budowania ekskluzywnej wspólnoty. Podkreślał, że jego kazania nie są przeciw komuś, że walczy z systemem zła, a nie z człowiekiem. Mówił: “To co robię to nie polityka, moja bronią jest prawda. Prawda i miłość” - zaznaczył.

- Świadkowie jego życia mówili, że potrafił wyjść z kawą do śledzących go funkcjonariuszy SB, mówiąc, że to nie ich wina, że tu stoją. Niektórzy chcieli żeby piętnował po nazwisku swoich prześladowców, ale ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła. W jego życiu nie było nienawiści - wspominał biskup Guzdek.

Zdaniem duchownego dzisiejsza uroczystość stwarza okazję do “zawstydzenia” niektórych wiernych i przemyślenia, czy Kościół stara się dotrzeć do wszystkich ludzi nikogo nie wykluczając.

- W pluralistycznym społeczeństwie zawsze znajdą się nurty przeciwne Kościołowi i trzeba reagować, ale nie każda reakcja jest zgodna z duchem Ewangelii – zauważył duchowny. Dodał, że jeśli “oburzenie stanie się sposobem duszpasterstwa” to wierni i księża przestaną być apostołami, a staną się inkwizytorami.

- Ks. Popiełuszko nigdy nie zdradził prawdy, nawet za cenę męczeńskiej śmierci. Był orędownikiem przebaczenia i pogodzenia zwaśnionych stron – zaznaczył biskup, pytając wiernych czy przed przystąpieniem do Komunii będą mogli z czystym sercem wypowiedzieć słowa: “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. - Te słowa są dziś weryfikacją prawdy o naszym chrześcijaństwie – stwierdził.

Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego, a następnie złożono wieńce na grobie męczennika.

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem