Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi jadą na Jasną Górę

8 marca odbędzie się Wrocławska Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów i Młodzieży Szkół Średnich na Jasna Górę pod hasłem „Znam Cię” (Ap 2).

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

W tym roku na Jasną Górę zaproszeni są wszyscy uczniowie szkół średnich.

W tym roku na Jasną Górę zaproszeni są wszyscy uczniowie szkół średnich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna pielgrzymka uległa lekkiej modyfikacji i została rozbudowana – wcześniej było to spotkanie dla samych maturzystów. – Pielgrzymka będzie wyglądała inaczej, ponieważ w tym roku zapraszamy na nią wszystkich uczniów szkół średnich, nie tylko maturzystów. Chcielibyśmy, by to spotkanie na Jasnej Górze miało dla młodych wymiar formacyjny. Będziemy się starali co roku zmieniać trochę formułę tego wydarzenia, dać młodym okazję do duchowego zaczerpnięcia z niego. Nie każdy z nich ma okazję do formowania się we wspólnotach na stałe – tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. I dodaje: – Chcemy, żeby maturzystom towarzyszyli młodsi koledzy i koleżanki, żeby razem z nimi modlili się w intencji udanych matur. Ta wspólna modlitwa może być bardzo dobrym wyrazem wsparcia.

– Bardzo wielu młodych ludzi zamieszkujący archidiecezję wrocławską nigdy nie było u Matki Bożej Jasnogórskiej. Dla starszych Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, ale dla młodych nie ma tak wielkiego znaczenia – kiedy rozmawiałem o tym z moimi uczniami, licealistami, pytali mnie, czy tam trzeba się wysoko wspinać. Więc rzeczywiście jest to dla nich „ziemia nieznana”. Może niektórzy dzięki tej pielgrzymce po raz pierwszy będą mogli doświadczyć, jak ważne i szczególne jest to miejsce? Może będą chcieli tam wracać? – mówi ks. Piotr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z młodymi na Jasnej Górze będzie bp Jacek Kiciński. W pierwszej części m.in. świadectwo Dobromira Makowskiego i modlitwa uwielbienia prowadzona przez młodzież z Hallelu Jah. – Chcemy, żeby młodzi usłyszeli, jak Bóg potrafi prostować różne pokręcone ścieżki życia. Dobromir Makowski to człowiek z bardzo trudną przeszłością, a piękną teraźniejszością: z piękną rodziną i powołaniem do pracy z młodzieżą, wyciąganiem ludzi z różnych nałogów. Jego świadectwo robi zawsze ogromne wrażenie. Miał bardzo trudne życie – sam przedstawia się, jako syn niewidomego alkoholika i prostytutki – ale jest dziś przykładem tego, jak można sobie z wieloma rzeczami poradzić, gdy odnajdzie się Boga – zauważa ks. Rozpędowski.

Reklama

O 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiona zostanie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jacka Kicińskiego, odbędzie się też zawierzenie maturzystów Matce Bożej z udziałem delegacji poszczególnych grup. – Bardzo się cieszę, że młodzi będą mieli okazję przeżyć Eucharystię właśnie w tym miejscu. Cała kaplica Jasnogórska jest zarezerwowana w tym czasie tylko dla naszej archidiecezji – podkreśla ks. Piotr.

Ze względów organizacyjnych Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży prosi, aby uczestnicy pielgrzymki zapisywali się do 1 marca. Link do zapisów i więcej informacji na stronie www.mlodzimlodym.wroclaw.pl. 

2024-02-26 12:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję