Reklama

W trosce o dobro wspólnoty wiary

2012-10-17 07:13

Z ks. kan. Krzysztofem Wlazło rozmawia ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 42/2012, str. 6-7

Ks. Waldemar Kulbat
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

KS. WALDEMAR KULBAT: - Księże Kanoniku, wizytacja jest stosownym momentem do refleksji nad stanem duchowym i gospodarczym parafii. Jak przedstawia się życie religijne parafii?

KS. KAN. KRZYSZTOF WLAZŁO: - Centrum życia religijnego parafii to Msza św. W każdą niedzielę odprawiamy cztery Msze św. Liturgię Mszy św. i nabożeństw ubogacają i ożywiają ministranci i lektorzy, którzy mają swoje spotkania formacyjne. W naszej parafii działa gorliwie asysta parafialna. Osoby te angażują się szczególnie podczas przygotowywania różnych uroczystości religijnych. W każdą środę wierni uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątki po Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia przed wieczorną Mszą św. swój wspólny Różaniec mają koła różańcowe; w maju, czerwcu i październiku wierni uczestniczą w nabożeństwach. W niedzielę przed pierwszą Mszą św. o godz. 7.30 śpiewane są Godzinki do Matki Bożej. W I niedzielę miesiąca są odprawiane nabożeństwa eucharystyczne. W Adwencie i Wielkim Poście wierni uczestniczą w rekolekcjach. W okresie Wielkiego Postu dużą frekwencją cieszy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Z wizyty duszpasterskiej księży korzysta ok. 70 proc. parafian. Odwiedzamy systematycznie chorych w domach w I piątki miesiąca z posługą spowiedzi i Komunii św., a także na indywidualne wezwania. Obejmujemy także opieką duszpasterską Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bechcice oraz ul. Lutomierskiej.

- Jakie działania są podejmowane dla przekazywania i umocnienia wiary?

- Z radością pragnę powiedzieć, że znaczna część wiernych systematycznie w ciągu roku korzysta z sakramentu pokuty. Wielu, zwłaszcza dzieci, odprawia I piątki miesiąca i przystępuje do Komunii św. Parafianie w ciągu całego roku zamawiają intencje mszalne, najczęściej za swoich bliskich zmarłych, ale są też intencje dziękczynne z okazji rocznicy ślubu, błagalne o zdrowie czy np. o szczęśliwe zdanie egzaminu dojrzałości. Podążając z duchem czasu parafia nasza ma swoją stronę internetową, na której zamieszczane są bieżące informacje duszpasterskie, intencje mszalne oraz inne informacje z życia parafii. 11 czerwca 2010 r. nasza parafia przeżywała Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Przybycie Matki Bożej poprzedzone było przygotowaniem całej parafii. Miały miejsce tygodniowe Misje. Wkrótce po tym Nawiedzeniu od września 2010 r. rozpoczęło się w rodzinach naszej parafii tzw. małe Nawiedzenie. Dwa Obrazy Matki Bożej nawiedzały rodziny. Matkę Bożą w swoich domach i rodzinach przyjęło ok. 50 proc. parafian. Każdego roku organizowane są pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i Lichenia. Były też wyjazdy do Włoch, Krakowa-Łagiewnik, Wadowic, Oświęcimia, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego. Parafianie mają możliwość korzystania z prasy katolickiej.

- Jak przedstawia się praca z dziećmi i młodzieżą?

- Na terenie parafii znajdują się: trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące. Wszystkie dzieci oraz młodzież uczęszczające do szkół objęte są katechezą w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Katechezę w przedszkolach i w szkole podstawowej prowadzi pani katechetka, natomiast w liceum ks. wikariusz. Pragnę powiedzieć, że współpraca między parafią a dyrekcją przedszkoli oraz szkół i gronem pedagogicznym układa się dobrze. Kapłani uczestniczą w różnych uroczystościach i wydarzeniach szkolnych, nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą uczestniczą w życiu parafialnym oraz biorą udział w różnych wydarzeniach religijnych. Pani katechetka i inni nauczyciele każdego roku w okresie Bożego Narodzenia przygotowują z dziećmi jasełka i przedstawiają je w szkole, a także w kościele. Dla dzieci sprawowana jest w każdą niedzielę Msza św. o godz. 11. Spora grupa dzieci wraz ze swoimi bliskimi uczestniczy w nabożeństwach różańcowych w październiku; w Wielkim Poście w Drodze Krzyżowej, a w maju, w nabożeństwach majowych. Każdego roku po uroczystości I Komunii św. dla tych dzieci i ich rodziców organizowana jest pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę. Przeżywamy w parafii każdego roku także rocznicę I Komunii św. dzieci z kl. III. Młodzież gimnazjalna i starsza uczestniczy w katechezie w swoich szkołach, do których uczęszcza. W parafii naszej jest też grupa młodzieży ze szkół średnich i akademicka, która spotyka się systematycznie co dwa tygodnie, w piątki. Spotkania te rozpoczynają się Mszą św. w kościele, a później znajdują swoją kontynuację w salce, gdzie podejmowane są tematy katechetyczne. W tym roku w okresie wakacji grupa młodzieży wraz z ks. wikariuszem uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe w góry. Młodzież podkreśla swoją obecność i aktywność udziałem w życiu parafialnym, a także dekoracjami kościoła i przygotowaniem go na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Młodzież maturalna każdego roku udaje się z księdzem i nauczycielami na Jasną Górę, by wraz z młodzieżą całej archidiecezji przeżyć swój dzień skupienia. Niepokoi jednak fakt, że znaczny odsetek dzieci oraz młodzieży nie uczestniczy systematycznie w niedzielnych Eucharystiach i życiu religijnym parafii.

- A jak przedstawia się sprawa żywotności wspólnoty parafialnej w dziedzinie gospodarczej?

- W przeciągu ostatnich lat zostały podjęte remonty zarówno w domu parafialnym, jak i przy kościele. Remonty kościoła rozpoczęły się w 2010 r. od naprawy dachu i wymiany jego pokrycia, w tym samym roku wykonane zostały nowe schody granitowe do kościoła oraz wykonane dwa nowe dębowe konfesjonały. W kolejnym roku wymieniliśmy 26 okien w kościele - zostały zamontowane okna aluminiowe; zostały zrobione oraz zamontowane nowe dębowe drzwi wejściowe do kościoła, następnie odnowione zostało ogrodzenie kościoła od strony ulic Daszyńskiego i Jana Pawła II. Dużym przedsięwzięciem organizacyjno-finansowym było wykonanie prac elewacyjnych na wieży i ścianach zewnętrznych kościoła. Ogromnie cieszy zaangażowanie parafian, którzy prowadzone prace wspierają w miarę swoich możliwości indywidualnymi ofiarami, co świadczy o przywiązaniu do kościoła i trosce o jego wygląd. W swoim czasie padła propozycja, by dolne okna kościoła upiększyć witrażami. Na naszą prośbę znaleźli się darczyńcy witraży, każdy witraż ma swojego fundatora, co jest uwiecznione na poszczególnych witrażach. W ostatnich tygodniach została ułożona wokół kościoła kostka granitowana i przygotowana droga procesyjna. Został też zagospodarowany odpowiednio teren wokół kościoła. To główne prace gospodarczo-remontowe przeprowadzone w okresie 3 lat mojego pobytu w parafii.

- Przy tych wszystkich osiągnięciach, co niepokoi duszpasterzy?

- Niewątpliwie wiele spraw, które mają miejsce w naszej wspólnocie cieszy. Z radością się nimi dzielę przy różnych okazjach z Księdzem Arcybiskupem, z kapłanami i wiernymi. Są jednak i takie sprawy, które budzą niepokój. Uważam, że zbyt duży procent parafian nie uczestniczy systematycznie w życiu religijnym. Z wieloma rodzinami mamy tylko możliwość spotkać się podczas kolędy (i to także nie ze wszystkimi) lub w kancelarii. Mimo naszych apeli o większe zaangażowanie i włączenie się w życie religijne, nie widać zadawalających efektów. Ufam, że i ci parafianie poczują głód sakramentów świętych i odnajdą swoje miejsce we wspólnocie i w swoim kościele.

Tagi:
wywiad Kościół

Studnia Boga

2019-11-13 11:47

Ks. Paweł Borowski
Edycja toruńska 46/2019, str. 1, 5

Poszukiwanie prawdy nie jest zadaniem łatwym. Trudno jest odnaleźć granicę między prawdą i fałszem, a przecież Bóg pragnie, byśmy „oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie”. Jak tę prawdę odnaleźć i nią żyć? Bóg sam wychodzi nam na spotkanie, siada przy studni i czeka, by dać nam wody żywej

Ks. Paweł Borowski
Namaszczony ołtarz służy do sprawowania Najświętszej Ofiary

Gdzie jest ta studnia, przy której siedzi Jezus? Jak daleką drogę trzeba pokonać, żeby Go spotkać? Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta, ale droga, którą trzeba przebyć, nie dla wszystkich jest drogą ekspresową. Czasem, by dotrzeć do celu, potrzeba zmierzyć się z wysoką górą i wędrować kilka dni, tygodni, miesięcy czy lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: „Pragnę udać się do Argentyny, ale w 2020 będzie to trochę trudne”

2019-11-13 21:38

kg (KAI/Télam) / Buenos Aires/Watykan

Papież Franciszek potwierdził pragnienie odwiedzin Argentyny, ale w rozmowie z argentyńską agencją prasową Télam dodał, że ze względu na podjęte już zobowiązania na rok 2020 będzie to „trochę trudne”. Zaznaczył, że na przyszły rok zaplanował już inne podróże.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przypomniał, że zamierzał udać się do swej ojczyzny w listopadzie 2017, odwiedzając także Chile i Peru, ale proces wyborczy w jego kraju uniemożliwił spełnienie tych planów. Wyjaśnił, że postanowił „odłożyć Argentynę i Urugwaj na później”.

W czerwcu br. przewodniczący Argentyńskiej Konferencji Biskupiej bp Óscar Ojea w rozmowie także z Télam oznajmił, że papież „myśli już o tym, kiedy przybyć do kraju” i dodał, że wizyta taka mogłaby się odbyć „pod koniec 2020 roku lub w 2021”.

Franciszek przelatywał dotychczas dwukrotnie nad Argentyną: w lipcu 2015, gdy leciał do Ekwadoru, rozpoczynając swą drugą podróż do Ameryki Łacińskiej (objęła ona jeszcze Boliwię i Paragwaj) oraz w styczniu 2018, w drodze do Chile.

W rozmowie z agencją Ojciec Święty potwierdził zainteresowanie udania się w przyszłym roku do Iraku i Sudanu Południowego w ramach wspólnej podróży ekumenicznej wraz z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Co do tego drugiego kraju, to – jak zauważył – będzie to możliwe, „o ile pozwolą na to warunki polityczne”.

Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires w latach 1998-2013, po czym opuścił Argentynę na początku marca 2013, udając się do Rzymu na konklawe, na którym został wybrany na papieża i od tamtego czasu już nie odwiedził swej ojczyzny. Budzi to duże niezadowolenie i krytykę wśród jego rodaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Konferencja: Creatio Continua. Ekologia integralna i wyzwania antropocenu

2019-11-14 11:23

Naukowcy szacują, że do roku 2050 może zginąć nawet milion gatunków. Człowiek jest sprawcą i zarazem uczestnikiem VI masowego wymierania żywych organizmów na Ziemi. Czy katastrofa klimatyczna wyznaczy kres epoki człowieka?

Wraz z postępującą degradacją planety, człowiek zaczyna rozumieć, że na nim spoczywa odpowiedzialność za bioróżnorodność, za stan atmosfery, za klimat jednym słowem – za życie na Ziemi.

Encyklika „Laudato si” papieża Franciszka przestrzega przed tym procesem samozagłady, podtrzymując wezwanie do „nawrócenia ekologicznego”, które św. Jan Paweł II sformułował w encyklice „Centesimus annus” i w późniejszych katechezach. Wskazuje też drogi wyjścia.

Jeśli chcemy wygrać z kryzysem klimatycznym, musimy na nowo zrozumieć, co to naprawdę znaczy „czynić sobie ziemi poddaną”. Wiemy już, że panowanie człowieka nie jest absolutne, ale służebne — jest to rzeczywisty odblask jedynego i nieskończonego panowania Boga. Nie jest to misja absolutnego i niepodważalnego władcy, lecz sługi Królestwa Bożego (za Jan Paweł II). Stawiamy tezę, że odkrycie na nowo teologii stworzenia, ekologicznej duchowości i ekologicznej etyki – może wygenerować impuls niezbędny do skutecznej ochrony atmosfery, klimatu, bioróżnorodności – świata życia, który zamieszkuje człowiek.

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiałów konferencyjnych odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem