Reklama

W trosce o dobro wspólnoty wiary

2012-10-17 07:13

Z ks. kan. Krzysztofem Wlazło rozmawia ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 42/2012, str. 6-7

Ks. Waldemar Kulbat
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

KS. WALDEMAR KULBAT: - Księże Kanoniku, wizytacja jest stosownym momentem do refleksji nad stanem duchowym i gospodarczym parafii. Jak przedstawia się życie religijne parafii?

KS. KAN. KRZYSZTOF WLAZŁO: - Centrum życia religijnego parafii to Msza św. W każdą niedzielę odprawiamy cztery Msze św. Liturgię Mszy św. i nabożeństw ubogacają i ożywiają ministranci i lektorzy, którzy mają swoje spotkania formacyjne. W naszej parafii działa gorliwie asysta parafialna. Osoby te angażują się szczególnie podczas przygotowywania różnych uroczystości religijnych. W każdą środę wierni uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątki po Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia przed wieczorną Mszą św. swój wspólny Różaniec mają koła różańcowe; w maju, czerwcu i październiku wierni uczestniczą w nabożeństwach. W niedzielę przed pierwszą Mszą św. o godz. 7.30 śpiewane są Godzinki do Matki Bożej. W I niedzielę miesiąca są odprawiane nabożeństwa eucharystyczne. W Adwencie i Wielkim Poście wierni uczestniczą w rekolekcjach. W okresie Wielkiego Postu dużą frekwencją cieszy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Z wizyty duszpasterskiej księży korzysta ok. 70 proc. parafian. Odwiedzamy systematycznie chorych w domach w I piątki miesiąca z posługą spowiedzi i Komunii św., a także na indywidualne wezwania. Obejmujemy także opieką duszpasterską Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bechcice oraz ul. Lutomierskiej.

- Jakie działania są podejmowane dla przekazywania i umocnienia wiary?

- Z radością pragnę powiedzieć, że znaczna część wiernych systematycznie w ciągu roku korzysta z sakramentu pokuty. Wielu, zwłaszcza dzieci, odprawia I piątki miesiąca i przystępuje do Komunii św. Parafianie w ciągu całego roku zamawiają intencje mszalne, najczęściej za swoich bliskich zmarłych, ale są też intencje dziękczynne z okazji rocznicy ślubu, błagalne o zdrowie czy np. o szczęśliwe zdanie egzaminu dojrzałości. Podążając z duchem czasu parafia nasza ma swoją stronę internetową, na której zamieszczane są bieżące informacje duszpasterskie, intencje mszalne oraz inne informacje z życia parafii. 11 czerwca 2010 r. nasza parafia przeżywała Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Przybycie Matki Bożej poprzedzone było przygotowaniem całej parafii. Miały miejsce tygodniowe Misje. Wkrótce po tym Nawiedzeniu od września 2010 r. rozpoczęło się w rodzinach naszej parafii tzw. małe Nawiedzenie. Dwa Obrazy Matki Bożej nawiedzały rodziny. Matkę Bożą w swoich domach i rodzinach przyjęło ok. 50 proc. parafian. Każdego roku organizowane są pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i Lichenia. Były też wyjazdy do Włoch, Krakowa-Łagiewnik, Wadowic, Oświęcimia, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego. Parafianie mają możliwość korzystania z prasy katolickiej.

- Jak przedstawia się praca z dziećmi i młodzieżą?

- Na terenie parafii znajdują się: trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące. Wszystkie dzieci oraz młodzież uczęszczające do szkół objęte są katechezą w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Katechezę w przedszkolach i w szkole podstawowej prowadzi pani katechetka, natomiast w liceum ks. wikariusz. Pragnę powiedzieć, że współpraca między parafią a dyrekcją przedszkoli oraz szkół i gronem pedagogicznym układa się dobrze. Kapłani uczestniczą w różnych uroczystościach i wydarzeniach szkolnych, nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą uczestniczą w życiu parafialnym oraz biorą udział w różnych wydarzeniach religijnych. Pani katechetka i inni nauczyciele każdego roku w okresie Bożego Narodzenia przygotowują z dziećmi jasełka i przedstawiają je w szkole, a także w kościele. Dla dzieci sprawowana jest w każdą niedzielę Msza św. o godz. 11. Spora grupa dzieci wraz ze swoimi bliskimi uczestniczy w nabożeństwach różańcowych w październiku; w Wielkim Poście w Drodze Krzyżowej, a w maju, w nabożeństwach majowych. Każdego roku po uroczystości I Komunii św. dla tych dzieci i ich rodziców organizowana jest pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę. Przeżywamy w parafii każdego roku także rocznicę I Komunii św. dzieci z kl. III. Młodzież gimnazjalna i starsza uczestniczy w katechezie w swoich szkołach, do których uczęszcza. W parafii naszej jest też grupa młodzieży ze szkół średnich i akademicka, która spotyka się systematycznie co dwa tygodnie, w piątki. Spotkania te rozpoczynają się Mszą św. w kościele, a później znajdują swoją kontynuację w salce, gdzie podejmowane są tematy katechetyczne. W tym roku w okresie wakacji grupa młodzieży wraz z ks. wikariuszem uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe w góry. Młodzież podkreśla swoją obecność i aktywność udziałem w życiu parafialnym, a także dekoracjami kościoła i przygotowaniem go na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Młodzież maturalna każdego roku udaje się z księdzem i nauczycielami na Jasną Górę, by wraz z młodzieżą całej archidiecezji przeżyć swój dzień skupienia. Niepokoi jednak fakt, że znaczny odsetek dzieci oraz młodzieży nie uczestniczy systematycznie w niedzielnych Eucharystiach i życiu religijnym parafii.

- A jak przedstawia się sprawa żywotności wspólnoty parafialnej w dziedzinie gospodarczej?

- W przeciągu ostatnich lat zostały podjęte remonty zarówno w domu parafialnym, jak i przy kościele. Remonty kościoła rozpoczęły się w 2010 r. od naprawy dachu i wymiany jego pokrycia, w tym samym roku wykonane zostały nowe schody granitowe do kościoła oraz wykonane dwa nowe dębowe konfesjonały. W kolejnym roku wymieniliśmy 26 okien w kościele - zostały zamontowane okna aluminiowe; zostały zrobione oraz zamontowane nowe dębowe drzwi wejściowe do kościoła, następnie odnowione zostało ogrodzenie kościoła od strony ulic Daszyńskiego i Jana Pawła II. Dużym przedsięwzięciem organizacyjno-finansowym było wykonanie prac elewacyjnych na wieży i ścianach zewnętrznych kościoła. Ogromnie cieszy zaangażowanie parafian, którzy prowadzone prace wspierają w miarę swoich możliwości indywidualnymi ofiarami, co świadczy o przywiązaniu do kościoła i trosce o jego wygląd. W swoim czasie padła propozycja, by dolne okna kościoła upiększyć witrażami. Na naszą prośbę znaleźli się darczyńcy witraży, każdy witraż ma swojego fundatora, co jest uwiecznione na poszczególnych witrażach. W ostatnich tygodniach została ułożona wokół kościoła kostka granitowana i przygotowana droga procesyjna. Został też zagospodarowany odpowiednio teren wokół kościoła. To główne prace gospodarczo-remontowe przeprowadzone w okresie 3 lat mojego pobytu w parafii.

- Przy tych wszystkich osiągnięciach, co niepokoi duszpasterzy?

- Niewątpliwie wiele spraw, które mają miejsce w naszej wspólnocie cieszy. Z radością się nimi dzielę przy różnych okazjach z Księdzem Arcybiskupem, z kapłanami i wiernymi. Są jednak i takie sprawy, które budzą niepokój. Uważam, że zbyt duży procent parafian nie uczestniczy systematycznie w życiu religijnym. Z wieloma rodzinami mamy tylko możliwość spotkać się podczas kolędy (i to także nie ze wszystkimi) lub w kancelarii. Mimo naszych apeli o większe zaangażowanie i włączenie się w życie religijne, nie widać zadawalających efektów. Ufam, że i ci parafianie poczują głód sakramentów świętych i odnajdą swoje miejsce we wspólnocie i w swoim kościele.

Tagi:
wywiad Kościół

Konsekracja papieskiej świątyni

2019-07-10 09:42

MZ
Edycja świdnicka 28/2019, str. I

Ks. Grzegorz Umiński
Poświęcenie ołtarza

Kościół pw. św. Jana Pawła II, znajdujący się na Owczej Górze w Kłodzku, jest pierwszą w naszej diecezji świątynią dedykowaną Ojcu Świętemu i zarazem piętnastą konsekrowaną w ciągu piętnastu lat istnienia naszej diecezji. Aktu tego dokonał w obecności kilkunastu kapłanów z diecezji świdnickiej i legnickiej, a szczególnie dekanatu Kłodzko z jego dziekanem ks. kan. Julianem Rafałko, ordynariusz bp Ignacy Dec. Wszystkich gości i parafian w serdecznych słowach powitał proboszcz ks. Janusz Garula. Podziękował on także parafianom, wielu z nich wymieniając imiennie, za wielkie zaangażowanie w dzieło budowy tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

2019-07-16 11:47

Z abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiał Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

ABP STANISŁAW GĄDECKI: – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niezwykle intensywną dyskusją społeczną, której przedmiotem jest Kościół. Pojawia się wiele głosów nieprzychylnych, a nawet wrogich, wobec Kościoła i wartości religijnych. W ostatnich tygodniach miały jednak miejsce akty jawnej profanacji największych świętości, wobec których trzeba zdecydowanie zaprotestować. Mam tu na myśli przede wszystkim profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, jak również akty bluźnierstwa, do których dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Inicjatywy te cechują się swego rodzaju przewrotnością, bo pretekstem do ich organizowania jest rzekomo promocja większej tolerancji w społeczeństwie, tymczasem – o czym wspominałem w liście – stają się one miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych. Do tego należy dodać napaści na świątynie i fizyczne ataki na księży. W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła, które dotyka wspólnotę Kościoła i wprost uderza w Boga i Matkę Najświętszą. I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!”.

– Pamiętam czasy, gdy Ksiądz Arcybiskup pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego KEP, a przez media przetoczyła się fala nagonki na Kościół ws. lustracji. Teraz jako przewodniczący musi się Ksiądz Arcybiskup zmagać z falą krytyki ws. rozliczeń nadużyć seksualnych. Czy teraz KEP jest w trudniejszej sytuacji niż 10 lat temu?

– Trzeba wyraźnie rozgraniczyć: czym innym jest – jak pan redaktor to ujął – medialna nagonka antykościelna, a czym innym – dążenie do prawdy i zmaganie ze złem. Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym.
Trudność dzisiejszej sytuacji polega na tym, że kwestia pedofilii stała się – już nie tylko w Polsce, ale niemal na całym świecie – dającym się łatwo wykorzystać tematem do ataków na Kościół, które mają na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Kościół jest bowiem ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować.

– Ksiądz Arcybiskup wymienia w liście marsze środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów, które w nazwie mają tolerancję, a tak naprawdę ich uczestnicy pogardzają chrześcijaństwem. A może Kościół powinien nawiązać dialog ze środowiskami LGBT i iść do nich z Dobrą Nowiną?

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo. Dla nas osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia. W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy.


Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 29/2019 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem