Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołów Podlaski

Wystawa pamięci Lecha Kaczyńskiego

Niedziela podlaska 45/2012, str. 8

[ TEMATY ]

wystawa

Jadwiga Ostromecka

Ekspozycję przygotowano w centrum miasta

Ekspozycję przygotowano w centrum miasta

7 października po Mszy św. w kościele Księży Salezjanów uroczyście otwarto wystawę plenerową „Warto być Polakiem”. Organizatorzy - Sokołowski Ośrodek Kultury - ekspozycję przygotowali w centrum miasta. Uroczystość otwarcia prowadził Paweł Kryszczuk, który witając zebranych, stwierdził m.in., że wystawa jest przesłaniem dla potomnych, ocaleniem od zapomnienia i zobowiązaniem do podjęcia refleksji nad spuścizną śp. Lecha Kaczyńskiego.

Następnie burmistrz miasta Bogusław Karakula wyraził radość, że możemy gościć wystawę i w krótkim wystąpieniu przypomniał ważny dla miasta dzień 29 maja 2008 r., kiedy to Lech Kaczyński odwiedził Sokołów. Natomiast poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Tchórzewski w bardzo osobistej wypowiedzi zwrócił uwagę, jak unikalnym człowiekiem był Lech Kaczyński i jak wiele straciliśmy w związku z jego śmiercią. Przedstawił mało znane fakty z życia śp. Prezydenta, bogatą i ważną spuściznę jego życia jako naukowca, działacza opozycyjnego i związkowego, polityka, działacza publicznego i wreszcie najważniejszej osoby w państwie. „Cały życiorys zasługuje na pamięć i na to, żeby był wzorem dla młodych Polaków” - zakończył swoje wystąpienie.

Wśród obecnych na uroczystości byli: dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maria Koc, przewodniczący Rady Powiatu Antoni Czarnocki, przedstawiciele duchowieństwa, mieszkańcy miasta i okolic.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzeum w hołdzie Janowi Pawłowi II

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II. W obchody Roku Papieża Polaka włączyło się także jeżowskie Muzeum Chrystusa Frasobliwego, które przygotowało specjalną wystawę rzeźb Szczepana Ignaczyńskiego, kraśnickiego twórcy, zatytułowaną: „Jan Paweł II i kapliczki polskie”

Kapliczki, które zaprezentowano na wystawie wykonane zostały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Twórcę zmotywował do krzewienia nauki św. Jana Pawła II jego własny syn, który z chwilą śmierci Papieża zapytał ojca o przyszłość Polski. Szczepan Ignaczyński nie potrafił udzielić odpowiedzi siedmioletniemu wówczas dziecku. To pytanie nurtuje go zresztą do dzisiaj – zastanawia się, co dobrego może zrobić dla Polski. I w ten oto sposób zrodził się pomysł, aby przygotować objazdową ekspozycję, która będzie prezentować ważne wydarzenia z historii Polski, wzbogacone przemówieniami św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję